- A karácsony sajnos sokak számára megterhelő időszak a családi összejövetelek miatt
- Sok család életében rengeteg ilyenkor a konfliktus
- Jó hír, hogy a családi drámára előre fel lehet készülni
Legyünk őszinték! Sok családi ünnep felér egy csatatérrel, emiatt pedig már előre stresszelünk, szorongunk az eseménytől. Hiába érezzük azt, hogy hozzászoktunk ahhoz, hogy a családunk diszfunkcionális, és nem tud normálisan működni, mégis nagyon tud fájni, hogy megint úgy jövünk el az ünnepi összejövetelről, hogy nem érzünk elfogadást, szeretetet. Hosszú távon ez oda vezet, hogy megutáljuk az ünnepeket.
Aki idén szeretné kevesebb drámával, konfliktussal megúszni az ünnepeket, fogadja meg az alábbi tippeket!
1. Nemet mondani ér!
Csak azért, mert valaki családtag, attól még nem kell tolerálni a tőle érkező negatív hatásokat (manipuláció, dráma, hazugság, tiszteletlenség).
A harmonikus(abb) ünnephez vezető első lépés, hogy felismerjük saját határainkat. Ha már előre tudjuk, hogy mi vár ránk, fontoljuk meg, hogy el sem megyünk a családi karácsonyra. Helyezzük előtérbe a mentális jólétünket, szabjunk olyan kereteket, amelyek lehetővé teszik, hogy az ünnepeket úgy élvezzük, ahogy nekünk jó.
2. Készüljünk fel!
Mielőtt elindulunk, mentálisan készítsük fel magunkat a lehetséges konfliktusokra. Számoljunk előre a zaklatott dinamikával járó kihívásokkal. Ha elfogadjuk, hogy nem lesz minden zökkenőmentes, az sokat segíthet abban, hogy higgadtan érkezzünk meg. Készüljünk fel a kínos beszélgetésre, amik arról szólnak, hogy mikor lesz már gyerekünk, milyen drága autóval érkeztünk, és hogy néz ki a hajunk…
Legyenek a tarsolyunkban olyan megküzdési stratégiák, forgatókönyvek, amiket bármikor elővehetünk. Partnerünkkel állapodjunk meg egy jelzésben, ha „megmentésre” van szükségünk, vagy csak kérjünk bocsánatot, és tartsunk egy rövid szünetet a mosdóban, vagy menjünk egy kört a ház körül.
3. Ne legyenek elvárásaink!
Gyakran az elvárások a csalódások forrása. Az ünnepek törvényszerűen reményt ébresztenek, annak reményét, hogy idén majd minden másképp lesz, elmaradnak a drámák, a marakodások, a konfliktusok. A valóságban azonban minden évben ugyanazok a csalódások érnek bennünket.
El kell fogadni, hogy a dolgok sosem lesznek tökéletesek, mindig lesz olyan ember a családunkban, aki nem szeret bennünket. Éppen ezért ahelyett, hogy tökéletes családi összejövetelekben reménykedünk, ismerjük fel és fogadjuk el a tökéletlenségeket. Igazítsuk elvárásainkat a valósághoz, hogy teret engedjünk egy reálisabb és kevésbé stresszes karácsonynak.
4. Engedjük el!
Gyakorold az elengedés művészetét. A múltbéli sérelmekhez való ragaszkodás, vagy az, hogy az ünnepek alatt a családtagoktól változást várunk, felesleges stresszhez és elkerülhetetlen csalódáshoz vezet. Fogadjuk el, hogy bármit is teszünk, mondunk, az nem változtatja meg a másik velünk kapcsolatos nézeteit. Engedjük el! Lépjünk tovább!
Fogadjuk el a tökéletlenségeket, bocsássunk meg, ha szükséges, a negatív dolgok helyett pedig koncentráljunk teljes erőből a pozitív pillanatokra.
5. Legyünk kedvesek!
A konfliktus helyett válasszuk a kedvességet! Akár az anyósunkkal, a testvéreinkkel vagy a távoli rokonokkal van dolgunk, pozitív hozzáállással közelítsük meg őket. Az apró kedves cselekedetek oldják a feszültséget, kellemesebb légkört alakíthatnak ki a családban.
Még akkor is ragaszkodjunk a kedvességhez, ha a másik nem tud leállni a piszkálódással. Képzeljük el, mennyire szörnyű érzés lehet a saját fejében élni. Ez nem a gonosz viselkedés jutalmazásáról szól, hanem arról, hogy olyan kedvességgel bánjunk valakivel, amelyre ő nem képes. Ez a karma győzelme, még ha kihívást jelent is.
6. Ez nem rólunk szól!
Ne feledjük, mindenkinek megvannak a maga szenvedései, küzdelmei és kihívásai. Ha ezt felismerjük, empátiával és megértéssel tudunk közelíteni. Például a vacsoraasztalnál elhangzó gúnyos megjegyzések közül sok csak azért szalad ki a másik száján, mert azt hiszi, hogy a mi életünk sokkal könnyebb vagy jobb.
Emlékeztessük magunkat, a bántás nem rólunk szól. A bizonytalanság és a félelem sok embert gonoszkodásra késztet. A passzív-agresszív viselkedés azonban csak abból fakad, hogy a másik fenyegetve érzi magát tőlünk. Azzal, hogy gonosz dolgokat mondanak és tesznek, úgy érezhetik, hogy ők irányítanak. Ez nem rólunk szól.
7. Ne mondjunk semmit!
Természetesen csábító, hogy egy támadást azonnal visszaverjünk, olykor érdemes egyszerűen csendben maradni. Forduljunk oda a mellettünk ülőhöz, kezdeményezzünk egy másik beszélgetést, vagy vigyünk ki egy tányért a konyhába. Menjünk ki a szabadba, lélegezzünk mélyeket. Ne reagáljunk! Ne vágjunk vissza!
8. Kapcsolódjunk másokkal!
A családi összetartozás, szeretet élményét gyakran nem a hozzátartozóinktól, hanem a barátainktól kapjuk meg. Éppen ezért írjuk át a megszokott ünnepi forgatókönyvet valami szebbé: karácsonyozzunk a barátainkkal, a választott családtagjainkkal, vagy épp egyedül! Azzal, hogy a szívünknek kedves emberekkel vagy önmagunkkal töltünk időt, ellensúlyozhatjuk azt a sok negatív élményt, amit tulajdon családunktól kapunk.
Forrás: Peacheycounselling Fotó: Getty Images