Egyesével már mindannyiukat bemutattuk a marieclaire.hu-n, most viszont egyesült erővel valami újba kezdtek: megalapították közös műhely-, és showroom bázisukat a Müskinn, Nandi, Sapi és a Virágéknál márka tervezői. Megnyitott a SISKO Stúdió.
balról jobbra: Papp Virág (virágéknál), Szilágyi Sapi (Sapi), Tóth Eszter és Sziládi Noémi (Müskinn) és Nácsa Andrea (nandi)
A kívülről aprónak tűnő, belülről viszont már nem is olyan pici stúdió a Somogyi Béla utca 18. alatt emeli a környék színvonalát, kívül belül fehérre festett falai, és színes kirakata mellett nehéz elmenni anélkül, hogy ne szúrnánk ki valamit a kívánságlistánkra. Kedden és csütörtökön hivatalosan is nyitva az ajtó, ilyenkor nézelődhetünk és személyesen a tervezőktől érdeklődhetünk – akár egyedi – megrendeléseink kapcsán is, a többi nap viszont zárt műhelyként működnek.
A női összefogást mindennél többre tartják: innen jött a sisko elnevezés, ami finnül lánytestvért jelent, így hamar megtalálták a klisémentes kompromisszumot.
A skandináv vonal egyébként showroom letisztult designjában is visszaköszön, melyet egyébként teljes mértékben maguk újítottak fel. Papp Virág a látogatásomkor fejezte be például a bejárat melletti falfestést, amivel egyébként bővítette portfólióját, újabb felületet adva ezzel a virágéknál rajzoknak.
Nem mehetünk el szó nélkül a Sisko környezettudatos filozófiája mellett sem, mivel a lányok egytől egyik fontos lépéseket tesznek a zöldebb jövőért a fenntartható divat jegyében. Szilágyi Sapit „ekohercegnőként”emlegetik a többiek, amellett, hogy felügyeli a többiek szemetelési szokásait, az első Sisko előadást is zöld háztartási praktikákból tartotta, amelyre bárki bejelentkezhetett. Ékszereit körforgásból származó nemesfémekből készíti, és vadonatúj csomagolása is mentes lesz a környezetre káros anyagoktól.
Így tesznek a Müskinn lányok (Sziládi Noémi és Tóth Eszter) is: tàskàik nagy rèszèt magyarorszàgon gyàrtott, termèszetes alapanyagokból, pènztàrcàikat, övtàskàikat legújabb újrahasznosított alapanyagukból, vasalt nejlonzacskókból készítik. Ehez időnként gyűjtést is szerveznek, hogy a többszáz évig alig bomló zacskók is jó helyre kerüljenek.
A fair trade munkafolyamatokra mind nagy odafigyelést fordítanak, Nácsa Andrea, a Nandi designere például Budapesti varrodával dolgozik természetes alapanyagok felhasználásával.
Mind szívesen dolgoznak egyedi megrendelésre, szem előtt tartva a márkahűséget, és nem is feltétlenül ragaszkodnak a szezonális kollekciók piacra dobásához, érzésre, inspirációtól függően alkotnak.
Terveik szerint havi rendszerességgel szerveznek majd kerekasztal beszélgetéseket is Sisko Talks néven, ezért is érdemes követni őket, ugyanis a környezettudatosság mellett egyéb társadalmat és nőiséget is érintő kérdések is feldolgozásra kerülnek majd.
Kiknek ajánljuk: azoknak, akik inkább fektetnek egy magas minőségű, hazai design darabba, és felhagytak az olcsó kacatok halmozásával. És persze, akinek fontos a fenntartható divat, egyúttal hozzájárulna a tudatos hazai tervezők népszerűsítéséhez.
További képeinkért kattints a galériára!
Mikor: előzetes egyeztetés alapján, vagy kedden és csütörtökön 11.00-19.00 óráig.
Marie Claire plusz: a megnyitóra felszerelt, és először véletlenül kint felejtett piros, hand made lámpabúra, amitől az egész üzletben pizsamaparti hangulat van.
Szöveg és fotók: Bodnár Zsófi