Szerencsére ma már a város egyre több pontján nyílnak csomagolásmentes boltok, ökológiai hasznuk pedig azért is nagyon fontos, mert a tudatos vásárlással tehetünk egyéni szinten a legtöbbet a környezetünkért.
Ezen a héten felfedeztem a város első csomagolásmentes üzletét, a Ligeti boltot és megvásároltam a hulladékcsökkentő életmódunk legkezdetlegesebb kellékeit.
Míg a friss zöldségeket és gyümölcsöket továbbra is a piacokról a legfenntarthatóbb beszerezni – még jobb, ha kifejezetten hazai termelőktől – a Ligeti boltban csomagolásmentesen juthatunk hozzá a nagybevásárlás konyhai hozzávalóihoz és minden fürdőszobai kellékünkhöz, amelyről eddig talán nem is képzeltük, hogy műanyag nélkül is árulják.
Hivatalos nevén a Ligeti Bolt csomagolasmentes.hu néven két éve nyílt meg, először Piliscsabán, ahol a megálmodó, Sipos Melinda „tesztüzemben” belevágott álma megvalósításába. Valóban álomnak mondható egy ilyen projekt, édesanyaként, az országban ahol az embereknek még mindig csak a töredéke hallott a műanyagmentes július megmozdulásról, a zero waste életmódról nem is beszélve.
Melinda mégis belevágott, és nem sokkal később már Újlipótvárosban nyithatta meg első belvárosi üzletét, amit egy budai bolt követett, majd a bővülés igénye miatt a pesti bázis is elköltözött a Katona József utcába.
A rendszer szokatlan, és újító, de fantasztikus megoldás a felesleges műanyag csomagolás elkerülésére: a vásárláshoz szükségünk van olyan tárolókra, amelyeket érkezéskor lemérnek nekünk, majd tetszőleges mennyiséget tölthetünk bele abból, amiből hazavinnénk. A magvakhoz, liszthez, tésztához és hasonló száraz alapanyagokhoz egy nagyobb befőttesüveg is ideális, de szuperül funkcionálnak a csatos üvegek és a műanyag uzsonnás dobozok is.
A folyékony dolgokat, mint például olajat, ecetet vagy éppen a szappant boros üvegekbe is hazavihetjük, de nagy meglepetésemre habzó szappanos tusfürdőt, krémdezodort és sminklemosót is találtam a polcokon! A fogkefémet végre lecserélhettem lebomló, bambusz változatra, amely a tévhitekkel ellentétben ugyanolyan hatékony és puha, mint a műanyag társai. A haladó zero waste-esek mosható betétet és intimkelyhet is beszerezhetnek innen, de lényegében mindent, amire a fenntartható életmódhoz szüksége lehet az ember lányának.
Melinda ugyan nem vezet zero waste háztartást, de nem is hetente cserélnek kukazsákot. A szelektív hulladékgyűjtés már több, mint alap, sőt szerinte korántsem elég, a műanyag teljes mellőzése viszont természetes a házukban. Mosószer helyett alternatív tisztítószereket használ, ahogy a kozmetikumait is évek óta maga keveri ki. Nem gondol pesszimistán a jövőre, de mindennél fontosabbnak tartja a tudatosságot, és elismeri a legkisebb lépéseket is, így bátran fordulhatunk hozzá tanácsért vagy ötletekért a Facebook oldalon.
Amellett, hogy a boltban bevásárolhatunk a legszükségesebb dolgok csomagolásmentes verzióiból, gondoltak a hedonistákra is, isteni csipegetnivalókkal is megtankolhatjuk vászonszatyrunkat, a cukormentes csokival pedig még a testünk is fenntartható maradhat!
Melinda tervei között több bolt nyitása is szerepel a jövőben, elsősorban nagyobb csomópontokban gondolkodik, mi pedig bízunk benne, hogy sikere töretlenül halad előre, mert mindennél jobban szükségünk van még több csomagolásmentes boltra!
Marie Claire plusz: a hitelesség, amitől a filozófiájuk átlátható és fenntartható rendszert teremt a – reméljük, már hamarosan nem csak – „alternatív” vásárlásra.
Mikor: a legnagyobb tumultus szombat délelőttönként van az üzletben, így érdemes a hétköznapokat választani a nagybevásárlásra. Hétfőtől péntekig 9.00-19.00 óráig, szombaton 9.00-17.00 óráig érkezhetünk a tárolóinkkal.
Kiknek ajánljuk: kivétel nélkül mindenkinek, akinek fontos a Föld és unokái jövője, és divatból vagy sem, de a fenntartható életmód képviselője. Sosem késő elkezdeni!
Árfekvés: középárkategória