„Növényt nevelni, mondjuk egy avokádó magjából, kicsit olyan, mint amikor egy fajtiszta golden retrievernek és egy fajtiszta németjuhásznak kiskutyája lesz. Az utód nem lesz már egy fajtiszta genetikájú példány – magyarázta Jason De Pecol agrármérnök. – Nem ugyanaz az avokádónövény nő majd fel a cserepünkben, ám a növény nevelésének élménye, annak megtapasztalása, ahogy a magból kifejlődik a virág, esetleg termést hoz, megéri.”
Fontos az elhelyezés
Az agrármérnök még kiemelte, hogy akármilyen világos az otthonunk, ez akkor sem tudja felvenni a versenyt a kertekkel, ahol akár 12-16 órán át is süti a nap a növényeket. Ám fűszernövényeket és bizonyos zöldségeket remekül nevelgethetünk akár az ablakunkban vagy a teraszunkon is.
A beporzás szintén kulcsfontosságú kérdés, ha azt szeretnénk, hogy termést hozzon a növényünk. Ha csak az otthonunkon belül tudunk ültetni, azt javasolta a szakember, hogy olyan fajtát válasszunk, amelyeknek nem a termését fogyasztjuk.
Burgonyát az erkélyen
Legalább egy negyed krumplira szükségünk lesz ahhoz, akár egy nagyobb cserépben magunknak neveljünk krumplit. Olyan részt válasszunk, amelynek két szeme van, ahol ki tud csírázni a növény. Ha a saját újkrumplinkat szeretnénk felnevelni, két-három héttel az elvirágzás után szüretelhetünk majd. Ha idősebb burgonyát szeretnénk, még további két-három hétig kell gondoznunk a növényt, egészen addig, míg a lombja el nem szárad.
Olvastad már?
Menta, bazsalikom, koriander
Ha sikerélményre vágyunk, próbálkozzunk a mentával vagy a citromfűvel. Ezek kint és bent egyaránt egyszerűen termeszthetők, rendkívül igénytelen növények. Engedjünk egy poharat tele vízzel, fedjük le fóliával, majd vágjunk bele egy lyukat. A menta- (vagy citromfű-) ágat dugjuk a lyukba. Pár nap alatt gyökeret ereszt, ekkor ültessük át virágföldbe. Ugyanígy nevelhetünk bazsalikomot, koriandert is, bár ezeknél kicsit tovább tarthat, akár 2-4 hétig is, mire kigyökereznek. Ebben az esetben ne felejtsünk vizet cserélni néhány naponta a pohárban.
Paradicsom
A paradicsom tökéletes növény arra, hogy a magokat megmentsük, és új palántát neveljünk belőle, ám sok türelemre lesz szükségünk, mivel az ültetéstől számítva legalább három hónap, mire a magból gyümölcsöt hozó növény lesz. Ha nem a szabadban tartjuk a palántánkat, ráadásul magunknak kell beporozni a virágokat, hogy termést is hozzon.
Paprika
Ha a kedvenc chilipaprikánk néhány magját eltesszük, hasonlóan könnyen nevelhetünk belőle növényt, mint a paradicsommagból. Csak ültessük el a magokat a földbe, és nézzük, ahogy kifejlődik a paprika. Amire figyeljünk, hogy a paprikának nagy helyre van szüksége a fejlődésre, így a magokat ne ültessük közel egymáshoz, egy cserépbe ne tegyünk kettő-háromnál többet.
Póréhagyma
Amikor levágjuk a póréhagyma alsó, gyökeres részét, ne dobjuk a szemétbe. Tegyük vízbe, és helyezzük a befőttesüveget, amiben elhelyeztük, egy napos ablakpárkányra. A zöld részt újranöveszti a növény, így ismét felhasználhatjuk. Arra kell csupán figyelnünk, hogy a vizet frissen tartsuk az edényben.
Olvass tovább!
Hogyan babusgassuk a bioparadicsomot?
Kezdő és gyakorló kertészek nagy kedvence a paradicsom, alig van olyan kiskert, vagy akár erkély, ahol néhány palánta paradicsom ne bújna meg. Azonban a kezdő, és néha még a gyakorló kertészek esetében is előfordul, hogy meggyűlik a bajuk a növény életben tartásával.
Forrás: Apartment Therapy
Fotó: Unsplash