A szárított virágoknak is megvan a szépsége, épp ezért dekorkelléknek sem utolsók – önállóan is megállják a helyüket például egy vázában vagy fejjel lefele lógatva, de a préselt virágokból akár képet is kreálhatsz. Az alábbi tippeket megszívlelve még a környezetnek is jót teszel, hiszen a romantikus hangulatért nem kell folyton frissen vágott virággal díszíteni az otthonodat.
Bár a virágszárítás időigényes művelet, és a végeredmény meglehetősen sérülékeny, Tobore Oweh, a Los Angelesben található The Petal Effect dizájner virágbutik tulajdonosa és kreatív igazgatója szerint mégis érdemes belefogni, mert a végeredmény időtálló, szemet gyönyörködtető és változatosan felhasználható.
Szerencsére nincs szükség semmilyen extra tudományra ahhoz, hogy csodaszép tartósított virágokat készíts otthon. Ehhez hoztunk három különböző módszert, hogy megtaláld köztük a leginkább kedvedre valót. Mindegy, melyik mellett döntesz, gondosan válaszd ki a virágokat, amelyekkel dolgozni fogsz, távolítsd el a hervadt szirmokat és az elszáradt leveleket, valamint a töviseket és a tüskéket. Mielőtt belefogsz, a virágok szárát vágd kívánt hosszúságúra.
1) Préselt virágok
Amire szükség lesz:
- Vékonyabb szirmú virágok, mint amilyen például az árvácska, a százszorszép, az ibolya, a nefelejcs vagy a pipacs
- Nehéz és testes könyv (szótár vagy lexikon) vagy fából készült virágprés
- Fehérítetlen papír vagy karton
Az eljárás lényege, hogy a szirmokra nehezedő súly kinyomja a virágokban lévő nedvességet. Helyezd a kiválasztott virágokat két fehérítetlen papírlap vagy karton közé, majd tedd a könyv aljába. A papír nemcsak a távozó nedvességet szívja magába, hanem a könyvet is megvédi az elszíneződéstől. Ha becsuktad a könyvet, tegyél a tetejére egy nehezéket, hogy még nagyobb nyomást gyakoroljon a száradó virágokra. A nagyobb virágokhoz érdemes beszerezni egy fából készült virágprést, ami ugyanazon az elven működik mint a könyves és nehezékes szárítás. Ahhoz, hogy a végeredmény tökéletes legyen, érdemes 1 hónapig türelemmel várni!
Az elkészült préselt virágokból meseszép képeket készíthetsz, bekeretezheted őket, de könyvjelzőt, jegyzettömböt, levélpapírt, telefonkönyvet, gyertyát és sok mást díszíthetsz velük.
2) Levegőn szárított virágok
Amire szükség lesz:
- Alacsony víztartalmú virágok, mint a körömvirág, a rózsa, a búzavirág, a hortenzia vagy a cickafarkfű
- Olló vagy metszőolló
- Damil vagy gumiszalag
- Hajlakk (elhagyható)
- A szárításhoz sötét, hűvös helyiség – tökéletesen megteszi egy üres szekrény is
Ha ezt a módszert választod, a munka érdemi részét tulajdonképpen a természet végzi el helyetted, részedről elég annyi, hogy felakasztod a bokrétába kötött virágokat – tökéletes választás akár nagyobb csokrok tartósításához is. A virágokat mindig fejjel lefelé lógasd, jól szellőző, sötét és hűvös helyen. A választott növények típusától függően akár több hétig is eltarthat a szárítás, azt, hogy a folyamat befejeződött, onnan tudhatod, hogy a virágok színe kissé megfakul, a szirmok pedig összezsugorodnak. Bánj vele kesztyűs kézzel, mert a végeredmény igen törékeny – hogy az élettartamát megnöveld, fújd le hajlakkal az egész csokrot!
3) Szilikagélben szárított virágok
Amire szükség lesz:
- Ehhez a módszerhez szinte bármelyik virág megfelelő, a lényeg, hogy a nagyobb fejű példányok is beleférjenek a szárításhoz használt edénybe
- Szilikagél
- Olló vagy metszőolló
- Arcmaszk
- Kesztyű
- Hajlakk (elhagyható)
- Mikrohullámú sütőbe tehető edény (elhagyható)
A szilikagél magába szívja a nedvességet, ezért a virágszárításhoz tökéletes segítőtárs lehet. Oweh szerint ezzel a módszerrel a végeredmény igazán természetes hatású lesz, ez hasonlít leginkább az élő virágokhoz. Mielőtt belefogsz, húzz kesztyűt és maszkot, hogy ne érintkezz a szilikagéllel – ami egyébként nem mérgező! Töltsd meg félig a virágszárításhoz használatos edényt szilikagéllel, majd helyezd bele a virágokat fejjel felfelé. Önts rá annyi szilika gélt, hogy ellepje a virágokat, ügyelve arra, hogy a szirmok ne gyűrődjenek össze. Innentől kétféleképp folytatódhat a procedúra: mikrohullámú sütő használatával vagy anélkül. Ha gyorsabban szeretnél végezni, válaszd az előbbit: tedd a mikróba az edényt, 1 percre kapcsold be a sütőt, majd várj 30 percet, mielőtt kiemeled a virágokat! Mikrohullámú sütő nélkül fedd le a szilikagéllel töltött edényt, és tedd félre 3-5 napra. Ezután emeld ki a virágokat a szilikagélből, és óvatosan porold le őket egy ecsettel. Hogy még tartósabbá tedd a virágokat, fújd le őket hajlakkal!
Fotó: Getty Images Forrás: Via