Mit szeretnek a gyerekek a legjobban? Ha szabadon maszatolhatnak, fröcskölhetnek és koszosak lehetnek! Ha láttunk már pocsolyában tocsogó 7 évest, akkor pontosan tudjuk, mekkora örömet okoz a kisebbeknek egy kis kosz. A tavaszi szünet kitűnő alkalom, hogy kipróbáljuk ezeket a roppant szórakoztató, de annál maszatosabb tevékenységeket. Ha pedig arra gondolunk közben, hogy a gyerekek agyának mennyire jót tesz, ha a szokásosnál kicsit nagyobb felfordulással járó játékokat játszanak – látnak, éreznek, hallanak, szagolnak és tapintanak, minden érzékük és idegsejtjük felvillanyozódik tőle –, a szülők is könnyebb szívvel engednek az unszolásnak, és borítják habba például a fürdőszobát.
Vattakoronggal festés
Ennél a játéknál készítsük elő az eszközöket, tartsunk rövid eligazítást arról, hogyan és mit csináljanak, adjunk rájuk védőfelszerelést, nehogy a szemükbe kerüljön a festék, és lépjünk hátra néhányat. Hadd éljék ki minden művészi és kreatív hajlamaikat a lehető legvadabb módon!
View this post on Instagram
Mi kell hozzá?
- egy nagy lepedő vagy szétnyitott kartondoboz
- vízalapú, lemosható festék, a legjobb, ha kinyomós flakonban
- kozmetikai vattakorong
- fakanalak
Hogyan játsszuk?
- Fektessük le a lepedőt vagy a karton, a legjobb, ha a szabadban.
- Nyomjanak a gyerekek egy adag festéket a vattakorongokra, tegyék a papírra a festékes felével lefelé.
- A fakanállal tereljék a lapon a festékes korongot, kísérletezzenek a különböző színekkel, rétegezzék.
Takarítási tippek
Legyen kéznél egy vödörnyi víz és szivacs. A gyerekek valószínűleg majd kezet akarnak mosni, ha elkészült a mű, és a fakanalak letisztításához is tökéletes.
Gyúrjunk tésztát
Amikor az ujjainkat nyúlós, ragadós tészta borítja be, ami valami varázsütésre összeáll végül, megtaníthatja a gyerekeket arra, hogy nem feltétlenül minden úgy történik, ahogy az a nagy könyvben meg van írva, de ez is része a dolgoknak.
Takarítási tippek
Ha a konyhában dolgozunk, mindig legyen kéznél konyharuha. Ezzel megtaníthatjuk azt is a gyerekeknek, hogy ne a ruhájukba töröljék a kezüket, ha maszatos.
Papírpépbe virágültetés
Nem csak a gyerekek élvezik, ha a kezükkel alkothatnak, a vízbe áztatott papírpépbe virágmagok ültetése pedig tökéletes ajándék lehet akár anyák napjára, de otthoni tudományos megfigyelésnek sem utolsó. Vajon kinek a virága nő meg hamarabb?
Mi kell hozzá?
- hobbipapír
- víz
- egy nagy tál
- aprítógép
- virágmag
- egy régi szúnyogháló
- sütiszaggató a kívánt formában és méretben
- virágszirmok
Hogyan készítsük?
- Tépkedjék össze a gyerekek a papírt apró darabokra. Ha nagyjából négy csészényi papírunk van, tegyük egy nagy tálba a kis darabokat, majd öntsük rá vizet. Áztassuk egy órán át.
- A nedves papírt tegyük egy kis plusz vízzel az aprítóba, ha szükséges még adagolhatunk hozzá vizet, míg kézzel formázható pép állaga nem lesz.
- Tegyük vissza a tálba, és keverjük bele a magokat. Tegyünk egy keveset félre a dekorációhoz.
- Fektessük le a földre a szúnyoghálót (ha bent csináljuk, tegyünk egy védőfóliát alá). Tegyünk a tetejére néhány sütiszaggatót, majd a gyerekek nyomkodják bele a papírpépet a szaggatókba nagyjából egy centi vastagságban.
- Díszítsék virágszirmokkal, magokkal a tetejét. Hagyjuk megszáradni a szúnyoghálón, majd a megszáradt pépet vegyük ki a formákból. Ha szeretnénk, hogy kihajtson, egyszerűen ültessük el földbe, majd öntözzük rendszeresen.
Takarítási tippek
Az aprító elmosogatása ismét remek tanulási lehetőség a gyerekeknek: a kémiai reakciókról tudhatnak meg többet. Egy csésze ecetet és ¼ csésze szódabikarbónát tegyünk az aprítóba, majd tegyünk rá fedőt. Az oldat pezsegni kezd, ezzel letakarítja a papírmaradékot a gép belsejéről. Figyeljünk a habzásra!
Nyomozás a borotvahabban
Minden gyerek álma a habos, különös állagú anyagokban nyúlkálás (gondoljunk csak a slime-ok sikerére). Ehhez remek lehetőség lehet, ha például borotvahabban kell megkeresniük bizonyos formájú tárgyakat.
Mi kell hozzá?
- néhány darab vízálló, apró játék (dinoszaurusz figura, betűformák, apróbb babák, stb.)
- egy műanyag tál vagy vödör
- két flakon borotvahab vagy habzó gyerekszappan
Hogyan játsszuk?
- Tegyük a játékokat a műanyag edénybe, majd fújjuk rá a habot.
- Indulhat a keresőakció. Játszhatjuk úgy is, hogy csak akkor vehetik ki a tárgyat, ha megmondják, mit találtak, de abból az irányból is közelíthetünk, hogy kiadjuk a feladatot: a T-Rexet kell megtalálniuk például.
- Gyakran előfordul, hogy a gyerekek teljesen elvesznek abban az örömben, hogy a habban játszhatnak, és egy idő után már nemcsak a kezüket, de a lábukat is bele akarják dugni, játszani akarnak vele. Ez az az alkalom, amikor hagyjuk nekik, hagyjuk meg a felszabadult játék örömét!
Takarítási tippek
A játék ezen a ponton folytatódhat tovább: a gyerekek az eldugott, habos tárgyakkal együtt mehetnek a zuhany alá.
Forrás: Parents Fotó: Unsplash, Parents