1. Krónikus szomatikus tünetek
A szomatikus tünetek olyan fájdalmak a testben, amelyeket nem tudunk megmagyarázni – a fejfájás, a gyomorfájás és a végtagfájdalom mind ezek közé tartoznak. A szomatikus tünetek bárkit érinthetnek, de a vizsgálatok kimutatták, hogy különösen gyakoriak a bántalmazást átélő gyermekeknél. Ennek oka lehet, hogy a traumák hatással vannak az idegrendszerre, hiszen a gyerekek stressznek vannak kitéve, így a felnőttekhez hasonlóan szorongást tapasztalnak, ami hozzájárulhat a tünetek kialakulásához.
2. Parentifikáció
A parentifikáció azt jelenti, hogy a gyermek átveszi a szülő szerepét: más szóval ahelyett, hogy a felnőtt nevelné a gyereket, a gyerek gondoskodik a felnőttről, esetleg a kisebb testvéréről. Ez azonban sok stresszt okoz a gyermeknek, és nagyon káros lehet a fejlődésére. A parentifikáció leggyakrabban elhanyagolással jár, mert sokszor akkor fordul elő, amikor a szülők nem képesek maguk gondoskodni gyermekeikről.
3. A korának nem megfelelő szexuális ismeretek
A szexuális zaklatás egyik apró jele az, ha egy gyerek a korának nem megfelelő szexuális tudással rendelkezik. Azok a gyerekek, akiknek szülei elváltak vagy külön élnek, nagyobb valószínűséggel lesznek szexuális zaklatás áldozatai. Egy általános iskolás gyerek persze tudhatja, hogy a kisbaba az anyuka és az apuka közreműködésével születik, de nem szabad konkrét részleteket ismerniük. Ha egy kisgyerek szexuális aktust játszik el a babáival, az arra utalhat, hogy nem megfelelő szexuális ismerettel rendelkezik. Érdemes azonban odafigyelni a helyzetre és a kontextusra: a koraérett gyerekek például már fiatalabb korukban több információt tudhatnak társaiknál. Szexuális zaklatásra utalhatnak még a rémálmok vagy egyéb alvászavarok, ha változás van a gyerek étkezési szokásaiban, hirtelen félni kezd bizonyos helyektől vagy emberektől, gyakran van húgyúti fertőzése, szexuális úton terjedő betegsége.
4. Ágybavizelés
Az ágybavizelés és a hüvelykujj szopkodása szintén fizikai vagy szexuális bántalmazás jeleit mutatják. Ezek a szokások önmagunkban még nem feltétlenül jelentenek problémát – a kulcs az, hogy figyeljünk a viselkedés hirtelen változására.
5. A tanulmányi eredmények visszaesése
Egy 2015-ös kutatás szerint a bántalmazott gyerekek írás-olvasási és intelligenciateszteken elért eredményei alacsonyabbak, mint társaiké. Ez részben annak köszönhető, hogy a bántalmazást átélő gyerekek nagyobb valószínűséggel hiányoznak az iskolából, esetleg az otthon átélt borzalmak miatt nem tudnak koncentrálni a tanórákon.
6. Rejtélyes ajándékok
A zaklató gyakran pénzt, ruhát vagy egyéb ajándékot adhat az áldozatnak, hogy titoktartásra ösztönözze őt. Ha gyermekünk hirtelen túl gyakran kap ajándékot valakitől, akkor érdemes gyanakodnunk.
Forrás: Insider, Fotó: Unsplash