Bűntudatot ébreszt
Egy érzelmi zsaroló előszeretettel vesztegeti meg a másikat: ajándékokkal árasztja el, amiért cserébe a partnere úgy érzi, kötelessége megfelelni az elvárásainak. Egy érzelmi zsaroló száját gyakran hagyják el a hasonló mondatok: „Azok után, amit érted tettem, nem hiszem el, hogy nem teszed meg értem.” „Ha nem vagy hajlandó megtenni, nem is szeretsz igazán.”
Tojáshéjon lépkedsz
Mivel az érzelmi zsarolás feszültséget okoz egy kapcsolatban, gyakorlatilag esély sincs a tiszta, nyílt kommunikációra. Ha azon kapod magad, hogy próbálod nagyon gondosan megválogatni a szavaidat, és inkább ki sem fejezed a saját érzéseidet, csakhogy ne haragítsd újból magadra a párod, az is egy biztos jele az érzelmi bántalmazásnak.
Közvetett vagy közvetlen fenyegetések
Ha akar, az érzelmi zsaroló rendkívül elbűvölő is tud lenni. A szavai olyan finomak lehetnek, hogy észre sem veszed a bújtatott kontrollt és manipulációt mögöttük. A közvetett vagy közvetlen fenyegetésekkel az érzelmi zsaroló félelemben tartja a partnerét, azt érezteti vele, hogy ha nem tesz eleget a kívánságainak, az büntetést fog maga után vonni. Például: „Ha nem mondod le a programodat, és nem maradsz velem otthon a hétvégén, lemondom az esküvőt.” Akár odáig is elmehet, hogy azzal fenyeget meg, hogy bántani fog téged, vagy saját magát, ha nem cselekszel úgy, ahogy ő szeretné.
A kontroll folyamatos
Az érzelmi zsarolás ismétlődő. Nem csak egyszer vagy kétszer fordul elő. A bántalmazó újra és újra alkalmazza ezeket a taktikákat, hogy a saját céljai érdekében manipulálja a partnerét.
Forrás: Yourtango Fotó: Getty Images