- Elvileg megtiltotta a TikTok az önbántalmazással, öngyilkossággal kapcsolatos videók feltöltését.
- A videómegosztó oldalon mégis átlagosan 8 másodpercenként kerül a felhasználók elé olyan videó, ami önbántalmazást, öngyilkosságot, étkezési zavarokat népszerűsít.
- Ami még rémisztőbb, hogy a 18 év alatti felhasználók ajánlóiban sokkal többször jelennek meg a veszélyes videók, mint a felnőttekében.
A TikTok ajánló algoritmusa másodpercekkel azelőtt a tinik elé tolja az önbántalmazásról és étkezési zavarokról szóló tartalmakat, hogy a tizenévesek jelezhetnék, érdekli-e őket az adott téma, derült ki a Center for Countering Digital Hate (CCDH) nevű szervezet nemzetközi kutatásából.
Az eredményeik szerint a TikTokon található videók a veszélyes diétákat is népszerűsítik az önbántalmazáson kívül, illetve az öngyilkosságot is romantizálják. Ezek a tartalmak akkor is odakerülnek a tinik ajánlói közé, ha 18 év alattiként regisztráltak az oldalra.
8 másodpercenként jön a TikTokon egy veszélyes videó
Egy sima felhasználói fiók esetén az öngyilkosságról szóló tartalmat nagyjából három másodpercig mutatta a TikTok algoritmusa, az étkezési zavarokról szóló ajánló 8 másodpercenként bukkan fel a felhasználók előtt.
„Az eredmény minden szülő rémálma – mondta Imran Ahmed, a CCDH vezetője. – A fiatalok hírfolyamát veszélyes, felkavaró tartalmakkal bombázzák, melyek hatása összeadódik, és negatívan befolyásolja a tinik fizikai és lelki egészségét.”
A testképpel kapcsolatos tartalmak a legveszélyesebbek a kutatók szerint. Már a 13 éveseknek is fogyókúrás italokat és hasi zsírleszívást, plasztikai műtéteket reklámoz a TikTok. Az egyik animáció például úgy kezdődik, hogy egy hang azt mondja: „érted éheztetem magam”. Több mint 100 ezren lájkolták. Átlagosan 206 másodpercenként (3-4 percenként) kerül a felhasználók elé önbántalmazással vagy étkezési zavarokkal kapcsolatos videó.
A tinik elé gyakrabban dob öngyilkosságról szóló tartalmat a TikTok
Az is kiderült, hogy háromszor olyan gyakran kerül testképpel, mentális egészséggel és étkezési zavarokkal kapcsolatos tartalom a sebezhetőbb felhasználók elé. 12-szer gyakrabban ajánl nekik a TikTok önbántalmazással, öngyilkossággal kapcsolatos videókat. Konkrétan az öngyilkosság vagy önbántalmazás elkövetésének módját taglaló, ajánló tartalmak is a sebezhetőbb felhasználók elé kerülnek. 27 másodpercenként jelennek meg a szorongással, belső bizonytalansággal és mentális egészséggel kapcsolatos videók között.
A TikToknak több mint 1 milliárd felhasználója van világszerte. Az oldal elvileg megtiltotta az olyan tartalmak feltöltését, melyek az öngyilkosságot, önbántalmazást népszerűsítik, valamint az egészségtelen étkezési szokásokkal, étkezési zavarokkal, fogyókúrákkal kapcsolatos reklámokat is.
Forrás: The Guardian Fotó: Unsplash