Lexikális tudásunkat és műveltségünket leginkább különböző quizek segítségével tehetjük próbára, ha azonban kognitív képességeinket tesztelnénk, érdemes kipróbálni néhány trükkös online fejtörőt. Ezekkel a – főként – vizuális alapú feladványokkal többféle módon is megmozgathatjuk agyunkat: néha a kakukktojást kell megtalálnunk, ilyenkor leginkább a figyelmünk és az ahhoz kapcsolódó végrehajtó funkciók dolgoznak. De sokan szeretik azokat a fejtörőket, ahol valamilyen logikai összefüggésre kell rájönnünk a kép mélyebb értelmezése által.
Az alábbi fejtörő egy kicsit rendhagyó ezekhez képest és sokkal inkább a klasszikus intelligencia-tesztekhez köthető. Bár első ránézésre talán egyszerűnek tűnik, valójában egyáltalán nem az: rendkívüli logikai képességekre lesz szükség a megoldásához.
Kösd össze a vonalakat – de nem akárhogy!
Ezen az egyszerű képen négy különálló, de látszólag egy négyzetet alkotó fekete pöttyöt látunk. A feladatunk, hogy összekössük őket úgy, hogy „nem emeljük fel az ujjunkat”, vagyis egy folytonos vonalat használva. Most valószínűleg mindenki egy klasszikus négyzetet képzel el, de a trükk az, hogy a formához csak „3 vonalat” használhatunk, vagyis csak 3 szögben törhet meg a vonal. Így már mindjárt nem olyan egyszerű a feladat!
Vessük be logikai képességeinket és mozgassuk meg agyunkat: próbáld ki te is az agyafúrt fejtörőt! Ha készen állsz intelligenciád tesztelésére, mutatjuk is a képet. Ha egyszerűbbnek érzed, valóban ráteheted az ujjadat a képernyőre, és megpróbálhatod úgy „megrajzolni” a vonalat, de az is jó ötlet lehet, ha átrajzolod egy papírlapra a pöttyöket.
Sikerült megoldani a feladványt? Ha szeretnéd ellenőrizni a megoldásodat vagy csak megnéznéd a megfejtést, görgess lejjebb!
.
.
.
Törj ki a négyzetből!
Még mielőtt felfednénk a megoldást, adunk egy kis segítséget a feladványhoz. A lényeg, hogy próbáljunk „kitörni” a négyzet kereteiből, ami nem is olyan nehéz, hiszen az észlelésünk azt kívánja, hogy a négy pontot a „szokásos” módon, szabályos négyzetként kössük össze. A megoldáshoz azonban olyan formában kell gondolkodnunk, ami „túlnő” az eredetin.
Készen állsz?
Mutatjuk a megoldást:
Ne aggódj, ha nem sikerült a megoldás, inkább próbálj ki egy másik fejtörőt – például ezt a lufis feladványt, ahol csak a legzseniálisabb megfigyelők tudják kitalálni, melyik léggömb tartozik a kisfiúhoz!
Forrás: BrightSide