November 1-je munkaszüneti nap Magyarországon, ez mindenszentek napja. Ez a nap az elhunyt szeretteinkről való emlékezés ideje, ami egykoron még egy fontos egyházi ünnep volt. Az egyházi ünnep középpontjában a mennyországban üdvözült halottakról való emlékezés állt.
Mindenszenteket egy másik keresztény eredetű ünnep, a november 2-ai halottak napja követi. Ezen a napon a katolikus hagyomány szerint azokért az elhunytakért imádkoztak, akik a purgatóriumban vannak és még nem kerültek a mennyországba.
Az egyházi ünnepből mára egy kétnapos általános ünnep lett, amikor az elhunyt szeretteinkről emlékezünk meg. A hagyomány szerint ezen a két napon az elhunytak rokonai, barátai megtisztítják és feldíszítik a sírokat friss virágokkal, koszorúkkal, sőt, egyes helyeken még ételt is visznek ki az elhunytaknak.
Mit jelent a mindenszentekkor és halottak napján gyújtott gyertya?
Az ünnep elmaradhatatlan kelléke a gyertya, a mécses. November 1-jén és 2-án a sírokon gyertyák gyújtanak a hozzátartozók. Hogy miért? A keresztény hagyomány szerint a halottak lelki üdvéért égnek ilyenkor a gyertyák a temetőben. A gyertyaláng ugyanis a keresztény kultúrkörben az örök élet, az örök világosság szimbóluma.
Forrás: Múlt-kor, Katolikus Lexikon