Nagyon szeretnéd megkapni az állást? Ne kövesd el ezt a 6 hibát a motivációs leveledben!

2024. augusztus 10.
Egyre többször szerepel az álláshirdetésekben, hogy motivációs levelet is kérnek a jelentkezésnél. Ha szeretnél biztosra menni, érdemes odafigyelni erre a 6 hibára, nehogy elkövesd őket!
Motivációs levél: 6 súlyos hiba, amivel lehet elrontani
  • Egyre több álláshirdetésben szerepel, hogy motivációs levelet is kérnek az önéletrajz mellé.
  • Karrier-tanácsadók szerint még akkor sem szabad kihagyni a motivációs levelet, ha nem kötelező elküldeni.
  • Ashley Watkins, egy álláskeresési coach és Linda Raynier karriermenedzser elárulta, mi az a 6 hiba, amit gyakran elkövetünk a motivációs levél megírásánál.

Ashley Watkins elárulta, miért vétek kihagyni a motivációs levelet akkor is, ha azt nem kérték: „Elszalasztod azt a lehetőséget, hogy pótolj néhány hiányosságot, vagy megmagyarázd a jelentkezés okát, a személyes helyzetedet – például ha el akarsz költözni, ha munkahelyet szeretnél váltani. Bármi, amit meg kell magyarázni.”

A jó motivációs célja, hogy „tömören, egyértelműen bebizonyítsd, hogy alkalmas vagy az állásra”, és „elbeszélésként szolgál az önéletrajzhoz” – mondta Linda Raynier karriermenedzser.

Lássuk, mi az a 6 hiba, amit jobb elkerülni a motivációs levél megírásánál:

1. hiba: Általános és unalmas szavakat használsz

Melanie L. Denny álláskeresési stratéga megjegyzi, hogy sok motivációs levéllel az a baj, hogy sablonosak, unalmasak. Ahelyett, hogy azzal kezdenéd, hol találtad az álláslehetőséget, kezdj egy meggyőzőbb nyitással vagy egy elgondolkodtató kérdéssel.

A motivációs levél személyre szabásához írj úgy, mintha egy személyes beszélgetés lenne. Gondolj arra, hogy ez az egyetlen lehetőséged, hogy meggyőzd a HR-toborzót arról, miért te vagy a legalkalmasabb a munkára.

2. hiba: Túl hosszúra írod a levelet

Ne feledd, hogy egy toborzó több tucat másik személy mellett futja át a motivációs leveledet. Éppen ezért, Melanie L. Denny mindössze 200 szót vagy kevesebbet tanácsol a levélbe. Legyen tömör, releváns és emlékezetes.

Tipikus hiba a motivációs levél megírásakor, hogy túl hosszúra írja a pályázó

Tipikus hiba a motivációs levél megírásakor, hogy túl hosszúra írja a pályázó

3. hiba: Nem adod el magad

A motivációs leveled ne csak a karriered során elért eredményeid összefoglalója legyen. Beszélj az általad elért hatásokról, a küzdelmeidről, amik a jövőben is segítenek a kihívások leküzdésében és hozzájárulhatnak a cég eredményeihez.

Fejezd ki a motivációs levél bevezetőjében azt, hogy megérted, miért van rád szükség. Például, ha könyvelő vagy, írd le, milyen problémákat oldottál meg eddig, és hogyan fogsz tudni segíteni a leendő munkáltatódnak.

4. hiba: A hard skillek helyett a soft skillekről írsz

Linda Raynier szerint „túl sokan beszélnek a soft skillekről a motivációs levelükben, például, „nagyszerű kommunikációs készségeim vannak, kivételesek a csapatmunka-képességeim, kiváló a szervezőkészségem”, és bármennyire is nagyszerűek, ennél többre van szükségük a HR-toborzóknak.

A szakértő szerint fontosabb a hard skillek, tehát a szakmai és technikai tudás hangsúlyozása. Inkább azt magyarázd el, hogyan készíted a jelentéseket, hogyan oldasz meg bizonyos kihívásokat, tehát adj konkrétabb képet a képességeidről.

5. hiba: Nem javítod ki a helyesírási és nyelvtani hibákat

Álláskeresésnél sokan sietve küldik el a önéletrajzukat és a motivációs levelüket és nem javítják ki a hibáikat. De az elírások és az alapvető hibák, mint például a rossz személy megszólítása, figyelmetlenségről árulkodnak. A szakértők arra intenek, várj egy napot vagy pár órát a jelentkezés elküldésével, hogy friss szemmel is átnézhesd.

6. hiba: Nem tartod be a motivációs levél formai követelményeit

A motivációs levél elején felhívod magadra a HR-toborzó figyelmét, míg a közepe alátámasztja az első bekezdésben megfogalmazott állításaidat, az utolsó bekezdés pedig mindent összefoglal, és egy cselekvésre ösztönző felhívással végződik, például, hogy keressenek téged bátran telefonon.

Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images