- Tegyük próbára magunkat a legújabb élővilággal kapcsolatos műveltségi kvízzel!
- Tíz kérdésre kell válaszolnunk a műveltségi kvízben, vajon hányat találunk el?
- Az élővilággal kapcsolatos kérdésekre még egy általános iskolás is tudja a választ!
Semmi olyat nem kérdezünk az élővilággal kapcsolatos kvízben, amire egy iskolás ne tudná a választ! De vajon nekünk sikerül legalább 7 kérdésre megtalálni a helyes választ? Izgalmas és az élővilág témakörében szerteágazó, néhol becsapós kérdésekre kell számítanunk az új műveltségi kvízben!
Legek az élővilágban
Az élővilágban számos lenyűgöző rekord létezik, a sebességtől kezdve a méreten és élettartamon át a furcsa képességekig. Íme néhány figyelemre méltó példa különböző kategóriákban:
1. Legnagyobb állat
Kék bálna (Balaenoptera musculus) – Ez a világ legnagyobb ismert állata. Egy felnőtt kék bálna elérheti a 30 méteres hosszúságot, és súlya akár 180 tonna is lehet. A szíve akkora, mint egy kisebb autó, és egyetlen szívdobbanással 220 liter vért pumpál.
2. Leggyorsabb állat:
- Vándorsólyom (Falco peregrinus) – A levegőben ez a madár tartja a sebességrekordot. Zuhanórepülésben akár 389 km/h sebességgel is képes haladni.
- Gepárd (Acinonyx jubatus) – A szárazföldi állatok között a gepárd a leggyorsabb, futás közben akár 96 km/h sebességgel is képes száguldani rövid távon.
- Amerikai vitorláskardoshal (Istiophorus platypterus) – Ez a hal a leggyorsabb a vízben, akár 110 km/h sebességgel is tud úszni.
3. Leghosszabb életű állat:
- Grönlandi bálna (Balaena mysticetus) – Ezt a faj 200 évig vagy még tovább is élhet, így az egyik legidősebb gerinces állat.
- Quahog kagyló (Arctica islandica) – Ezek a kagylók akár 500 évig is élhetnek. Az egyik példányt 507 évesnek becsülték, mielőtt felfedezték.
- Halhatatlan medúza (Turritopsis dohrnii) – Biológiailag halhatatlan, mert visszatérhet a fiatalkori állapotába, ezzel elkerülve az öregedést.
4. Legnagyobb és legkisebb szárazföldi állat:
- Afrikai elefánt (Loxodonta africana) – Az afrikai elefánt a legnagyobb szárazföldi emlős. A hímek akár 6-7 tonnát is nyomhatnak, és vállmagasságuk elérheti a 4 métert.
- Méhlepényes cickány (Suncus etruscus) – Ez a kis emlős körülbelül 1,5-2 grammot nyom, és hossza csak 3-5 cm.
5. Legnagyobb fák:
- Óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum) – Az egyik legnagyobb fa a világon, a leghíresebb példánya, a „General Sherman”, körülbelül 83,8 méter magas és több mint 1 400 tonna tömegű.
- Vörösfenyő (Sequoia sempervirens) – Ezek a fák a legmagasabbak, akár 115-120 méteres magasságot is elérhetnek.
6. Legnagyobb agy
- Nagy ámbráscet (Physeter macrocephalus) – A nagy ámbráscet agya a legnagyobb az állatvilágban, tömege elérheti a 9 kg-ot is.
Ezek a rekordok csak egy része annak, amit az élővilág elképesztő sokfélesége nyújt. Nem csoda, ha a műveltségi kvíz kérdései is roppant változatosak.
Töltsük ki a műveltségi kvízt az élővilágról!
Itt az ideje, hogy válaszoljunk a műveltségi kvíz kérdéseire. Az élővilággal kapcsolatban tíz kérdést kapunk, mindegyiknél három lehetőség közül kell a helyes választ megjelölnünk. Vajon hány pontot érünk el végül a műveltségi kvízen?
Fotó: Unsplash