Honnan ered a halloween? Tények és érdekességek, amiket nem tudtál erről az ünnepről

2024. október 31.
Október 31-éhez közeledve egyre több ház előtt jelennek meg a faragott töklámpások az angolszász országokban, halloween éjszakáján pedig a gyerekek cukorkára vadászva járják a környéket, és még azok is belebújnak egy-egy ijesztő jelmezbe, akik nem igazán szeretik a horrort. De vajon honnan ered ez a különleges ünnep, és hogyan vált ennyire népszerűvé?
Halloween eredete
  • A halloween szó az angol All Hallow’s Eve kifejezésből származik.
  • Október 31-én ijesztő jelmezekbe öltöztek az emberek, hogy elijesszék az ártó szellemekel.
  • De vajon van-e a halloweennek létjogosultsága Magyarországon?

Október 31.-e van, tehát ma ünnepeljük halloween éjszakáját. Ennek alkalmából utánajártunk, honnan ered ez az ünnep, és azt is eláruljuk, valóban olyan távol áll-e a magyar kultúrától, mint ahogy azt sokan gondolják.

Honnan ered a halloween? Tények és érdekességek

1. Halloween: egy ősi kelta hagyomány

Halloween eredete egészen a keltákig nyúlik vissza, akik mintegy kétezer évvel ezelőtt, október 31-én ünnepelték a samhaint. Ez a nap az ő naptárukban az év végét és a tél kezdetét jelentette, amikor a hosszú nappalokat felváltották a sötét, hideg hónapok. A kelták hittek abban, hogy ezen az éjszakán a túlvilág határai elvékonyodnak, és a halottak szellemei képesek átjárni a világok között.

A samhain ünneplése során az emberek tüzeket gyújtottak, állatokat áldoztak, és ijesztő jelmezekbe öltöztek, hogy összezavarják vagy elijesszék a rosszindulatú szellemeket. Ez a szokás később az angol, ír és skót telepesek révén jutott el Amerikába, ahol az évek során halloween néven kezdett újjáéledni. A halloween szó egyébként az angol All Hallow’s Eve kifejezésből származik, ami magyarul annyit tesz: mindenszentek éjszakája

2. Miért éppen töklámpás?

A töklámpás, vagyis a „jack-o’-lantern” eredetileg nem is tökből, hanem répából vagy cukorrépából készült! Az ősi történet szerint egy furfangos ír kovács, Jack O’Lantern alkut kötött az ördöggel, de miután meghalt, egyik világban sem volt helye: a mennyországban nem akarták beengedni, a pokolba pedig az ördög nem engedte le.

Jack így egy izzó széndarabbal a kezében örökké bolyongani kényszerült, hogy megtalálja a helyét. Az írek ezért kezdtek répa- és cukorrépa-lámpásokat készíteni, hogy elűzzék a bolyongó szellemeket. Amikor azonban az amerikai kontinensre kerültek, a tök sokkal elérhetőbbnek bizonyult, így végül ez vált a jelképes lámpás alapanyagává.

Honnan ered a halloween?

Honnan ered a halloween?

3. Hogyan alakult át a halloween?

Halloween a mai napig az angolszász országokban számít igazán fontos ünnepnek – és ma már főként a gyerekek örömét szolgálja, akik ilyenkor jelmezekbe öltözve járják a házakat és „trick-or-treat”-et, vagyis „csokit vagy csínyt” követelnek. Ez az édességért való „koldulás” csak az 1900-as évek elején vált népszerűvé Amerikában, és azóta a világ több pontján is meghonosodott.

De a felnőttek sem maradnak ki az ünneplésből. Halloweenbulik, ijesztő filmestek és tematikus események várják azokat, akik élvezik a borzongást. Az ünnep lényege ma már nem a túlvilági lelkekkel való kapcsolattartás, hanem a jókedv, a jelmezek és a kreativitás ünneplése. Egy kis hátborzongató élvezet, amely feldobja a szürke őszi napokat.

4. A halloween ünneplése Magyarországon

Minden évben október 31-éhez közeledve a hazai lakosság két táborra oszlik: vannak, akik tökfaragással és rémisztő díszekkel készülnek a halloweenre, míg mások a közösségi médiában hőbörögnek, mondván: „a halloween csak egy amerikai hülyeség, Magyarországon halottak napját kell ünnepelnünk”.

Az előbbiekben már láthattuk, hogy a halloween valójában egy rendkívül régi és fontos ünnep újjáéledéséből keletkezett. Ha pedig egy kicsit jobban belegondolunk, azt is könnyen megérthetjük, hogy a halloweennek, a mindenszenteknek és a halottak napjának valójában ugyanaz a funkciója: a halottakra való emlékezés.

Ugyanannak az ünnepnek három különböző verziójáról van tehát szó, amit másképp integráltak magukba a különböző kultúrák. Mivel pedig mind a három ünnep három különböző napra esik, bármiféle probléma nélkül meg tudnak férni egymás mellett.

Fotó: Getty Images