Piros, fehér sárga: mit árul el egészségedről a nyelved színe

2024. november 03.
Öltsd ki a nyelved, és megmondom, ki vagy! Nyelvünk színe és textúrája rengeteg dolgot elárulhat szervezetünk működéséről, ezért jó ha tudjuk, hogyan kell „olvasni” a jeleket.
Még nem tudják pontosan, mi váltja ki azt az autoimmun betegséget, ami fehér pöttyök és foltok megjelenését okozza a nyelven
  • Talán nem is gondolnánk, de nyelvünk nagyon is fontos szerv, amely ráadásul a szervezet egészének állapotáról is árulkodhat.
  • A nyelv árnyalata és textúrája elárulhatja, ha valamilyen fertőzéstől vagy vitaminhiánytól szenvedünk, de akár súlyosabb problémákat is felfedhet.
  • Az alábbiakban nemcsak a nyelv „olvasásához” nyújtunk segítséget, de az egészséges nyelvhez is hasznos tippeket adunk.

Bár nap mint nap rengeteget használjuk, valójában csak ritkán fordítunk kiemelt figyelmet az egyik legfontosabb szervünkre – a nyelvre. Az egészséges nyelv kellően nedves, a színe pedig valahol a halvány rózsaszín és a sötétpiros között van. Felszínét vékony, fehéres keratinréteg borítja, felszínén pedig apró dudorok (papillák) találhatóak. Fontos leszögezni, hogy nincsen két egyforma nyelv, épp ezért csak akkor tudunk következtetni belőle, ha kiismertük saját nyelvünket – ehhez jó ötlet lehet, ha időről időre ellenőrizzük a tükörben, hogy azonosítsuk a „normális” állapotot és az esetleges elváltozásokat. 

Mit árul el a nyelv az egészségedről?

Jiwon Lim, a National Institutes of Health Clinical Center kórházi fogorvosa szerint a nyelvünk elárulhatja nekünk, ha „a szervezet nem úgy funkcionál, ahogyan kellene”. Ez nem jelenti azt, hogy minden elváltozás patológiás, hiszen a nyelv megjelenése nagyban függ az aktuálisan elfogyasztott ételektől és italoktól is. Ha például kék üdítőitalt iszunk, a nyelvünk jó eséllyel kékre vált, emiatt azonban egyáltalán nem kell aggódnunk. A kávé, a tea és egyes ételek (cékla, bogyós gyümölcsök, cukorkák) is elszínezhetik a nyelvet, de ezek csupán ideiglenes, felszíni változások.

Egyes gyógyszerek szintén okozhatják a nyelv elszíneződését: bizonyos antibiotikumok például vezethetnek kékes-feketés árnyalatú nyelvhez. Vannak azonban olyan változások is, amelyek komoly egészségügyi problémára utalhatnak. Ezeket a leghatékonyabban szakember tudja kiszűrni, épp ezért elengedhetetlen, hogy rendszeresen részt vegyünk fogászati vizsgálaton.

Az alábbiakban elmondjuk, milyen jellegzetes elváltozások léphetnek fel a nyelven, és hogy mit jelentenek ezek:

  • Élénkpiros szín: Az élénkpiros nyelv gyakran jár együtt „göröngyös” felülettel – ezt epernyelvnek is szokták nevezni. Ez az állapot utalhat Kawasaki-betegségre, allergiára, toxikus sokk szindrómára vagy a B12-vitamin hiányára is.
  • Fehér foltok a nyelven: A nyelven található fehér foltok többféle dologra is utalhatnak, attól függően, hogy milyen textúrájuk van. A tejfehér, érzékeny foltok lehetnek szájpenész, ami kifejezetten gyakori lehet a csecsemőknél, a 65 év felettieknél és a gyengült immunrendszerrel élőknél. Gombaölő szerekkel hatékonyan kezelhető betegségről van szó.
  • Sárgás szín: A sárgás, zöldes lepedék nagyon gyakran egyszerűen csak nem megfelelő szájhigiéniát jelez. Különösen jellemző lehet azoknál, akik rendszeresen dohányoznak.
  • Vöröses foltok enyhén kiemelkedő, fehér határvonallal: A látvány alapján ezt az állapotot térképnyelvnek nevezik, melynek mintázata napról napra változhat. Ártalmatlan és fájdalommentes állapotról van szó, amelyről nem tudjuk, mi okozza – egyesek szerint a fokozott stresszel lehet összefüggésben, de ez egyelőre nem bizonyított.
  • Fekete szín: A fekete vagy sötétbarna színt okozhatja, ha a papillák túl nagyra nőnek, így a baktériumok és a lepedék megmaradnak a felületén. Legtöbbször olyan betegeknél fedezhető fel, akik valamiért immunhiányos állapotban vannak, például a HIV-pozitív betegeknél, vagy azoknál, akiknél alacsony a fehérvérsejtek száma.

Hogyan tarthatod egészségesen a nyelved

Sajnos a nyelvre nagyon kevés figyelmet fordítunk, pedig nagyon fontos lenne rendszeresen gondoskodni róla. Ha egészséges nyelvet szeretnénk, a legfontosabb az alapos szájhigiénia fenntartása – naponta legalább kétszer legalább két percig tisztítsuk a fogakat fluoridtartalmú fogkrémmel. Használhatunk speciális eszközöket, például nyelvkaparót is, de legyünk óvatosak, ne essünk túlzásba, ne sértsük meg a nyelv felületét.

Figyeljük nyelvünk változásait és mindenképpen forduljunk szakemberhez, ha valami aggasztóra figyelünk fel!

Forrás: TheGuardian Fotó: Getty Images