Ismered az érzést, amikor az örömmel megvásárolt joghurt, gabonapehely vagy éppen pékáru végül a szemetesben köt ki? Nyomasztó, hiszen ilyen esetekben nem csupán pazarlunk, de ráadásul még a pénzünket is fölöslegesen költöttük a termékre. Egy szakértő szerint elegendő csupán néhány szabályt felállítanunk, hogy elkerüljük ezeket a helyzeteket. A 38 éves Mackenzie Filson javaslatait érdemes megfontolni!
Nem minden felirat jelenti ugyanazt
Az élelmiszerek csomagolásán lévő dátumok sok esetben a frissességet jelzik, nem pedig azt, hogy az élelmiszer elfogyasztása biztonságos-e. A címkék célja sokszor leginkább az, hogy a gyártók ajánlásait tükrözzék. Elsősorban azokra a termékekre igaz ez, amelyeken nem azt a feliratot találod a dátum előtt, hogy „fogyasztható”, hanem ezt: „minőségét megőrzi”.
Használd ki az akciókat
Sok üzlet jelentős kedvezménnyel kínálja azokat a termékeket, amelyeknek közeli a lejárati dátuma. Ezek a termékek azonban gyakran még fogyaszthatók, így nemcsak az élelmiszerpazarlást csökkenthetjük, hanem pénzt is spórolhatunk. Ha figyelsz ezekre a leárazott termékekre, a szakértő szerint évente akár 1900 dollárt, azaz körülbelül 700 ezer forintot is megtakaríthatsz.
Tervezz előre, és ragaszkodj a bevásárlólistához
Ha vásárlás előtt pontosan megtervezed, mit szeretnél a hét során főzni, elkerülheted az impulzusvásárlásokat, amelyek gyakran a pazarláshoz vezetnek. A friss ételeket, mint például a zöldségeket és gyümölcsöket csak akkor vedd meg nagyobb mennyiségben, ha biztos vagy benne, hogy valóban felhasználod őket. Így nem dobsz ki semmit feleslegesen, és még spórolni is tudsz.
Tárold megfelelően az élelmiszereket
Számos élelmiszer, mint például a kenyér vagy a burgonya hűtőn kívül is hosszabban eláll, ha megfelelő körülmények között tároljuk őket. A hűvös, sötét kamrában vagy akár a mélyhűtőben elhelyezett termékekkel elkerülheted a pazarlást, és mindig lesz otthon alapanyagod az új ételek készítéséhez.
Forrás: TheKitchn, Fotók: GettyImages