Ez a legfontosabb vitamin, ami segíthet a makuladegenerációnál

2024. november 09.
A látásunk múlhat rajta, hogy elegendő jusson ezekből a vitaminokból és ásványi anyagokból a szervezetünkbe, ha makuladegenerációval küzdünk. A megelőzésben és a betegség lassításában is fontos szerepe van a szemorvos szerint ezeknek a tápanyagoknak.
Makuladegeneráció vitamin
  • A makuladegeneráció örökletes betegség, amely vaksághoz vezethet.
  • A vitaminoknak és ásványi anyagoknak kulcsszerepe van a makuladegeneráció lassításában.
  • Melyek a legfontosabb ásványi anyagok és vitaminok makuladegeneráció esetén?

A makuladegeneráció gyógyíthatatlan betegség, ami lassan, de biztosan vaksághoz vezet, ha nem kezelik. Ebben kulcsszerepe van az ásványi anyagoknak és vitaminoknak. „A kutatások szerint a megfelelő vitaminok kombinációja öt év alatt 25 százalékkal csökkenti a látásvesztés mértékét” – mutatott rá Dr. Jacque Duncan, a Kalifornia Egyetem Retina Központjának makuladegeneráció szakértője, szemészprofesszor.

Milyen vitaminokat és ásványi anyagokat javasol mindenképp a szemészorvos az időskori makuladegenerációnál? Mit érdemes szednünk, egyeztetve a saját szemészorvosunkkal?

Mi az időskori makuladegeneráció?

Az AMD, vagyis időskori makuladegeneráció a szem ideghártyájának, a retinának a makula nevű területét érinti. Ez az éleslátás helye a szemünkben. Az itt található sejtek elpusztulnak, megváltoznak, emiatt fokozatosan elveszíti a látását, aki makuladegenerácóban szenved. 

A tudósok még mindig nem jöttek rá, mi okozza a makuladegenerációt, de számos tényező növelheti a betegség kockázatát:

  • Genetika
  • Étrend (az alacsony zsírtartalmú ételek és sok leveles zöld fogyasztása csökkenti a makuladegeneráció esélyét)
  • Vérnyomás (a magas vérnyomás esetén nagyobb eséllyel alakul ki az AMD)
  • Testmozgás (a rendszeres mozgás hozzájárulhat a makuladegeneráció megelőzéséhez)

Nagyon fontos tényező az életkor a makuladegeneráció esetén. Minél idősebb valaki, annál nagyobb a kockázat. Ezt hatványozottan növeli, ha a családban bárkinél előfordult már makuladegeneráció.

Az AMD két formája

Két nagy típusa van a makuladegenerációnak: 

  1. Az időskori makuladegeneráció: az esetek 80 százalékában erről van szó, ezt nevezik száraz makuladegenerációnak is.
  2. A másik esetben a makuladegenerációt egy plusz ér képződése okozza a retina alatt (nedves makuladegeneráció). Ha ez szivárogni kezd, megsérülhet a retina és a látás. A látásromlás ilyenkor gyors és visszafordíthatatlan általában.

A makuladegeneráció tünetei

Különböző tüneteket tapasztalhatnak a betegek a makuladegeneráció bizonyos fázisaiban.

  • A betegség kezdetén és enyhe makuladegenerációnál még csak műszerrel kimutatható a probléma, a látás nem sérül.
  • Előrehaladott állapotban problémát okoz a sötétedés és a fényről sötétbe való átmenet, homályos látás alakulhat ki.
  • A nedves AMD esetén hirtelen, súlyos és fájdalmas tünetek is lehetnek, akár hányással.

Legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok makuladegenerációnál

Nincs egyetlen vitamin, ami segítene. A legfontosabb bizonyos ásványi anyagok és vitaminok kombinációját a szervezetünkbe juttatni, ha makuladegeneráció áll fenn.

1. C-vitamin

Ez az erőteljes antioxidáns megvédi a szemet az oxidatív stressztől és csökkenti a gyulladásokat. A tudományos kutatások is bizonyították, hogy a rendszeres C-vitamin bevitel csökkenti az AMD kialakulását.

2. E-vitamin

A C-vitaminhoz hasonlóan az E-vitamin is antioxidáns, így védi a szemet. A vizsgálatok szerint 25 százalékkal csökkenti a makuladegeneráció miatti látásvesztés kockázatát.

3. Lutein, zeaxantin

Ezek a karotinoidok nagy mennyiségben találhatók meg a makulában. A kutatások szerint nagyon fontos a napi szükséges mennyiség bevitele ezekből a tápanyagokból, hogy így csökkentsük a makuladegeneráció esélyét, vagy a betegséget lassítsuk.

4. Cink (vagy cink-oxid)

Ez az ásványi anyag létfontosságú az immunrendszer működéséhez és a sebek gyógyulásához. Az időskori makuladegeneráció esetén is nagy szüksége van a szervezetnek a betegség lassításához a nagy mennyiségű cinkre.

5. Réz (réz-oxid)

A szemünk kötőszövetének létrehozásához a szervezetünknek rézre is szüksége van. Emiatt javasolják a szemorvosok a réz bevitelét is makuladegeneráció esetén. A nagy mennyiségű cink miatt ugyanis csökkenhet a réz egyensúlya a testünkben.

A vitaminok és ásványi anyagok közül a táplálékkiegészítőkön túl a lutein és a zeaxantin megtalálható bizonyos ételekben is, például a narancsszínű paprikában, brokkoliban vagy a leveles zöldekben. Az egészséges táplálkozás és életmód egyébként is nagyon fontos a makuladegeneráció megelőzésében és lassításában is. 

Forrás: The Healthy, Fotó: Getty Images, Unsplash