- A borsmentaolaj enyhítheti az emésztőrendszeri panaszokat, de a fájdalomcsillapításban is segíthet.
- Sokan élénkítő hatása miatt szeretik annyira, a borsmentaolajnak azonban meglepő mellékhatása is lehet.
- Szakértők mondják el, hogyan használjuk biztonságosan a jótékony hatású olajat.
A borsmentából készült olaj régóta használt természetes gyógyszer, amit formájától függően belsőleg és külsőleg is lehet használni. Friss, élénkítő illata és mentolos íze miatt sokan szeretik, ráadásul számos pozitív egészségügyi hatása is ismert. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen mennyiségben használunk borsmentaolajat, ugyanis váratlan és veszélyes kockázatot is rejthet. Szakértő segítségével tisztázzuk a borsmentaolaj előnyeit és lehetséges hátrányait.
A borsmentaolaj előnyei
A borsmentaolajat leginkább emésztőrendszeri panaszok esetén szokták segítségül hívni: gyulladáscsökkentő, izomlazító és antibakteriális hatása miatt hatékonyan enyhítheti például az IBS (irritábilisbél-szindróma) tüneteit és más gyomor- és bélrendszeri problémákban is segítségünkre lehet. Emellett inhalálva használható a hányinger enyhítésére – akár a terhesség korai időszakában is – és jó természetes megoldás lehet a fájdalom, például a fejfájás csökkentésére is. A borsmentaolajat előszeretettel használja a kozmetikai ipar is, ahol bőr- és hajápolókba is kerülhet. Külsőleg alkalmazva a borsmentaolaj segíthet a krónikus viszketésen, de akár a hajnövekedést is serkentheti, illetve fokozza a bőr vérkeringését, amitől élettel telibb és egészségesebb lehet a bőrünk.
Enyhe antibakteriális jellegének köszönhetően alkalmazható bizonyos gombás vagy más bakteriális problémák esetén is, bár ezek kapcsán még nem egyértelműek a tudományos eredmények. Láthatjuk tehát, hogy a borsmentaolaj számos kedvező hatással bír – nem szabad azonban megfeledkezünk a lehetséges kockázatokról sem.
A borsmentaolaj mellékhatásai
Fontos kiemelni, hogy az esszenciális olajokat nem szabad orálisan, vagyis szájon át fogyasztani. Amennyiben mégis megtesszük, gyomorégés, hányinger vagy akár hányás is jelentkezhet. Ha belsőleg használnánk a borsmentát, válasszunk kifejezetten erre a célra kifejlesztett kivonatot vagy kapszulát.
Szintén érdemes észben tartani, hogy nagy mennyiségben a borsmentaolaj akár toxikus is lehet – a benne található pulegon nevű vegyületnek köszönhetően. Bár ez csak valóban nagy mennyiségű fogyasztás esetén jelent kockázatot, nem árt tisztában lenni ezzel a lehetséges mellékhatással sem.
Külsődleges használat esetén a borsmentaolajat hígítsuk más erre alkalmas olajjal, túl koncentráltan ugyanis bőrirritációt okozhat. Ha először használjuk bőrünkön ezt az olajat, először mindenképpen teszteljünk egy kis mennyiséget az alkar belső felén. Mindig tájékozódjunk a borsmentaolajas készítményünk megfelelő használatával kapcsolatban, és ügyeljünk rá, hogy betartsuk az előírásokat!
Forrás: HealthLine Fotó: Getty Images