- Nagyon sokan kelnek fel éjszaka egy-két alkalommal.
- Ennek oka lehet a késői koffein- vagy alkoholfogyasztás, a rossz alvási környezet, alvászavar vagy más egészségügyi állapot.
- Megmutatjuk, mi minden állhat az éjszakai ébredés hátterében!
Fontos, hogy rájöjj, mi miatt ébredsz fel éjszaka, hogy kezelni tudd a problémát, hiszen ha sokszor felébredsz és ráadásul nehezen alszol vissza, nem csak fáradt leszel reggelre, de a kialvatlanság hosszú távon árthat az egészségednek.
Általánosságban elmondható, hogy a felnőtteknek körülbelül 7-9 órát kell aludniuk naponta ahhoz, hogy egészségesek legyenek. Ez az alvási idő mély és gyors szemmozgásos (REM) alvási időszakokra oszlik. Ezeken a szakaszokon minden este többször is átmész. A mélyalvásnak nagy része kora éjszaka történik. Reggel felé már inkább a nem túl mély REM-alvás jellemző.
Az éjszakai ébredés fizikai okai
Számos egészségügyi állapotnak vannak olyan tünetei, amelyek éjszaka rosszabbodhatnak. Például:
- Fájdalom, különösen ízületi gyulladás, szívelégtelenség, vérszegénység vagy rák miatt. Ha túl erős fájdalmaid vannak ahhoz, hogy aludni tudj, arról mindenképpen beszélned kell az orvosoddal.
- Asztma, hörghurut vagy más tüdőbetegség okozta légzési nehézség.
- Emésztési problémák, különösen a savas reflux okozta fájdalom és köhögés vagy az irritábilisbél-szindróma tünetei.
- Hormonok. A nők gyakran tapasztalnak éjszakai ébredést a menstruáció körül vagy a menopauza során, mivel megváltozik a hormonszint. A hőhullámok és az éjszakai izzadás is megzavarja az alvást.
- Agyi és idegrendszeri betegségek, beleértve az Alzheimer-kórt és a Parkinson-kórt.
- Sok pisilés, valószínűleg azért, mert rengeteg folyadékot ittál a nap folyamán, vagy olyan egészségügyi állapot miatt, mint a cukorbetegség, szívbetegség vagy hólyaggyulladás.
- Az ilyen állapotok kezelésére szolgáló gyógyszerek szintén befolyásolhatják az alvást, beleértve a béta-blokkolókat, az antidepresszánsokat, az ADHD-gyógyszereket, a az allergia gyógyszereket és a szteroidokat.
Az éjszakai ébredés pszichológiai okai
A stressz az egyik fő oka az éjszakai ébredésnek, de más mentális egészségügyi problémák is okozhatnak alvási problémákat, beleértve:
- Szorongásos rendellenességek, például poszttraumás stressz-zavar (PTSD)
- Bipoláris zavar
- Depresszió
- Skizofrénia
Ha fizikai vagy lelki problémák miatt rendszeresen tapasztalsz éjszakai ébredést, feltétlenül fordulj orvoshoz!
Az alvási szokásaid is okozhatnak éjszakai ébredést
Néhány dolog, amit mindennap csinálsz, szintén okozhat éjszakai ébredést:
- Ha megváltoztatod az alvási ütemtervedet (a lefekvésed vagy ébredésed időpontját), azzal megnehezíted a belső órád dolgát.
- Elektronika. A telefon és a számítógép fénye ébren tartja az agyadat.
- Alkohol. Bár gyorsan elaludhatsz tőle, de éjszakai ébredést okoz, mert nem enged eljutni mély- vagy a REM-alvás szakaszába.
- Koffein. Ez egy stimuláns, 8 órán keresztül is hathat.
- Dohányzás. A nikotin egy másik stimuláns, ami éjszakai ébredést okozhat. Sok dohányos túl korán ébred fel, mert a teste vágyni kezd a cigarettára.
Az alvási környezeted is okozhat éjszakai ébredést
A körülötted lévő dolgok, mint például a fény, a háziállatok vagy a hőmérséklet megnehezíthetik az elalvást, miközben az alvási szakaszok között mozogsz. A szakértők azt javasolják, hogy:
- Legyen sötétítő az ablakokon vagy viselj szemmaszkot a fény ellen.
- Használj füldugót, ventilátort vagy fehér zaj gépet a hangok elfedésére.
- Inkább legyen hűvösebb, semmint túl meleg a szoba.
Egyéb okok, valamint alvászavarok is előidézhetik az éjszakai ébredést:
- Kor. Tested alvásritmusa megváltozik, ahogy öregszel. Este korábban elfáradsz, reggel pedig korábban ébredsz.
- Éjszakai munkavégzés vagy váltott műszak.
- Alvási apnoe. Ha hangosan és gyakran horkolsz, akkor alvási apnoéd lehet. A szájban és a torokban lévő szövetek elzárják a légutakat, ami miatt éjszaka sokszor leáll a légzés. Az agy ilyenkor felébreszt ahhoz, hogy újra lélegezni tudj.
- Nyugtalanláb-szindróma. Ez bizsergő vagy szúró érzést okoz, amitől folyamatosan jár a lábad vagy mozgatod, és ez éjszaka rosszabbodhat.
- Periodikus végtag mozgászavar (PLMD). Sok nyugtalan lábú embernek is van ilyen állapota. A karjaid és lábaid megrándulnak, és ez felébreszt.
- Éjszakai rettegés. Ezek olyan epizódok, amikor valaki alvás közben üvöltözik, vergődik vagy ijedten viselkedik. Leggyakrabban gyermekeknél fordulnak elő, de felnőttekre is jellemző.
Forrás: Web MD, Fotók: Getty Images