- Az emésztés kulcsfontosságú folyamat a szervezetünk számára.
- Egy gasztroenterológus elmondta, melyik az a 4 vitamin, ami a legjobban támogatja a gyomor egészségét.
- Azt is megtudhatod, mik ezeknek a vitaminoknak a legjobb élelmiszerforrásai.
Az emésztés – az a folyamat, amelyben a szervezet lebontja az ételt, hogy tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat szállítson a szervezetbe. Ez kritikus folyamat a sejtek helyreállítása és az energiatermelés szempontjából. Az egészséges bélmikrobiom fenntartása elengedhetetlen a gyomor-bélrendszer egészségének megőrzéséhez és az általános jó közérzet fenntartásához.
Lássuk azt a 4 vitamint, amivel a gasztroenterológus szerint megtámogathatod az emésztésedet és a gyomrod egészségét:
1. C-vitamin
A C-vitamin fokozza az immunválaszt azáltal, hogy támogatja a különböző immunsejtek működését és aktivitását. A C-vitamin előnyei azonban túlmutatnak az immunrendszer működésén. Úgy gondolják, hogy a C-vitamin megváltoztatja a baktériumok populációit a bélben és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki, ami hozzájárulhat a bélrendszer egészségének javulásához. Pontosabban, növelheti a jó baktériumokat és csökkentheti a rossz baktériumokat.
Ez segíthet azoknak, akik gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvednek, ami a gyomor-bél traktus krónikus gyulladásával jár, beleértve a Crohn-betegséget és a fekélyes vastagbélgyulladást.
Íme a legjobb C-vitamin-források a gasztroenterológus szerint:
- Citrusfélék, beleértve a narancsot, a kivit, a citromot és a grapefruitot
- Kaliforniai paprika
- Eper
- Paradicsom
- Brokkoli
- Kelbimbó
- Káposzta
- Karfiol
- Burgonya
2. D-vitamin
A napozás során is felvehető D-vitamin kritikus szerepet játszik az immunválaszokban és a csontok megerősödésében, mivel segíti a szervezetben a kalcium és a foszfor felszívódását.
Ezenfelül képes enyhíteni az IBD állapotát, illetve csökkentheti a kialakulásának kockázatát.
Íme a legjobb D-vitamin-források a gasztroenterológus szerint:
- Zsíros hal
- Halolaj
- Tojássárgája
- Sajt
- Marhamáj
3. A-vitamin
Az A-vitamin szerepet játszik a látásban, a csontok egészségében, a reproduktív egészségben és az immunrendszer működésében. Az A-vitamin-hiány gyakran társul gyomor-bélrendszeri betegségekhez. Hiánya súlyosbíthatja a Crohn-betegségben szenvedők bélnyálkahártyájában a szabad gyökök keletkezése és eltávolítása közötti egyensúlyhiányt.
Ennek ellenére az A-vitamin toxicitása sokkal gyakoribb, mint az elégtelenség, és látásváltozásokhoz, csontfájdalmakhoz, hányingerhez, hányáshoz és száraz bőrhöz vezethet a túlzott bevitele.
Íme a legjobb A-vitamin-források a gasztroenterológus szerint:
- Hering és lazac
- Marhamáj
- Zöld leveles zöldségek
- Édesburgonya
- Sárgarépa
- Brokkoli
4. B-vitaminok
A B-vitaminok elengedhetetlenek az általános egészséghez, és szerepet játszanak a vörösvértestek és az energia termelésében.
Az emésztést segítő B-vitaminok a következők a gasztroenterológus szerint:
B1 (Tiamin) – A tiamin segít a szervezetben a sósav előállításában, amely elengedhetetlen a megfelelő gyomorsav-elválasztáshoz. A tiamin jó táplálékforrásai közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák (például a barna rizs és a zab), a hüvelyesek, a diófélék és a sertéshús.
B2 (riboflavin) – A riboflavin nélkülözhetetlen az étrendben fogyasztott makrotápanyagok (szénhidrátok, fehérjék és zsírok) anyagcseréjéhez. Megtalálható a húsban, valamint a diófélékben, a zöld zöldségekben és a tejtermékekben.
B3 (niacin) – A niacin szerepet játszik a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjében, támogatja az energiatermelés és az emésztés folyamatát. Ezenkívül segít megőrizni az emésztőrendszer nyálkahártyájának egészségét. B3-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik a hús (baromfi, hal, marhahús), a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek.
B6 (Piridoxin) – A piridoxin létfontosságú szerepet játszik a fehérjék lebontásában, az aminosavak anyagcseréjének támogatásában és az emésztési folyamatban. A B6-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik a marhamáj, a tonhal, a lazac, a dúsított gabonafélék, a csicseriborsó, a baromfi, valamint a gyümölcsök és zöldségek, például a leveles zöldek, a banán, a papaya, a narancs és a sárgadinnye.
B7 (Biotin) – A biotin támogatja a szénhidrátok, fehérjék és zsírok lebontását, segíti a táplálék energiává alakítását. Hozzájárul a bélnyálkahártya és a gyomor egészségének megőrzéséhez is. A B7-vitamin olyan élelmiszerekben található, mint a tojás, a diófélék, a magvak, az édesburgonya és a halak, például a lazac.
B12 (kobalamin) – A B12-vitamin kulcsfontosságú a vörösvértestek képződésében és az idegműködésben, de segíti a zsírsavak és aminosavak lebontását is a normál emésztés során. A megfelelő B12-szint az egészséges gyomor-bélrendszer fenntartásához is szükséges. A B12-vitamint tartalmazó élelmiszerek közé tartozik a hús, a hal, a baromfi, a tejtermékek, a gabonafélék, az eper és a bab.
Forrás: Everly Well, Fotók: Getty Images