Kiderült végre az igazság: tényleg rosszat tesz a fehér tészta?

2024. november 21.
A fehér tészta a cukorhoz hasonlóan démonizált hozzávalóvá vált az elmúlt években, és egyre inkább előretörtek a különböző alternatív (például borsóból, lencséből vagy konjac lisztből készült) változatok. De valóban olyan rossz fehér tésztát enni? Eláruljuk a választ a nagy kérdésre!
Tényleg egészségtelen volna a fehér tészta? Elmondjuk, mi az igazság!

A tésztát szinte mindenki szereti. Aki mégsem fogyasztja, az általában azért döntött így, mert a médiában az elmúlt években meglehetősen rossz híre lett az olaszok kedvenc hozzávalójának. A low-carb vagyis szénhidrátcsökkentett ételeket istenítő diétás hullám a cukor után a fehér tésztát is száműzte az étrendünkből. Helyette elkezdtek megjelenni a különböző alternatív változatok.

Az üzletekben megjelentek a teljes kiőrlésű tészták, majd a még extrémebb, lencséből, kukoricából, borsóból vagy éppen konjac lisztből készült változatok is. Ezzel együtt közmegegyezéssé vált, hogy a fehér tészta hízlaló és egészségtelen, jó érzésű ember pedig egyáltalán nem eszik belőle. De mi is az igazság?

Fehér tészta: egészségtelen vagy sem?

Rob Hobson dietetikus szerint a fehér tészta valójában nagyon is fontos része az étrendünknek. De akkor mi a helyzet azokkal az állításokkal, amiknek nyomán elterjedt a nézet, miszerint a fehér tészta egészségtelen? Az első „vád”, hogy a tészta (más egyszerű szénhidrátokhoz hasonlóan) gyorsan egekbe tolja a vércukorszintet, ami rövidesen viszont újra bezuhan.

Hobson szerint valóban igaz, hogy a fehér tésztát gyorsan megemészti a szervezet, ezért hamarabb lehetünk utána éhesek. De rengeteg sok múlik azon, hogy mit fogyasztunk a tészta mellé. Például eszünk-e hozzá rostos zöldségeket vagy húst vagy hogy zsíros, sós sajtszósszal öntjük csak nyakon. Így a dietetikus szerint a vércukorszint-ingadozás csak azoknál jelenthet problémát, akik hajlamosak túlzásba esni az evéssel és egyébként is feleslegesen nassolnak. 

Egy 2022-es elemzés, amely a Foods folyóiratban jelent meg, szintén arra jutott, hogy a fehér tészta „egészséges és hasznos” élelmiszer. A cikk megjegyezte, hogy az emberek többsége a fehér tésztát részesíti előnyben kedvezőbb íze és állaga miatt. Ezért nem annyira hatékony arról győzködni az embereket, hogy váltsanak lencsetésztára.

Inkább tényleg koncentráljanak arra, hogy mi kerül a fehér tészta mellé. A már említett rostos zöldségek mellett a tésztához adhatunk például olajos halakat is, amivel máris egészségesebb lesz a fogás. Fontos, hogy kerüljük a zsíros, tejszínes szószokat és az előre elkészített, ultrafeldolgozott mártásokat.

Egy 2023-as felmérésből az is kiderült, hogy az olaszok 30 százaléka hetente négy-öt alkalommal is fogyaszt tésztát, egy másik kutatás pedig azt találta, hogy a britek 68 százalékának kerül legalább heti egyszer az asztalára.

Hobson szerint fontos, hogy változatos legyen az étrendünk, ezért nem jó ötlet minden nap tésztát enni, de szerinte heti egy-két alkalommal egyáltalán nincs baj. Ő is elismeri, hogy a fehér tésztából rendkívül olcsón lehet teljes értékű ételeket készíteni, ami sokak számára kifejezetten előnyös választássá teszi.

maradek-teszta-fogyas

Teljes kiőrlésű és lencséből készült tészta – melyik a jobb?

Ezzel együtt be kell látni, hogy a teljes kiőrlésű tészta jobb választás a fehér tésztánál, hiszen ez a verzió több biológiailag aktív elemet, például vitamint, ásványi anyagot, aminósavat és fitokemikáliát tartalmaz, vagyis összességében kedvezőbb az élettani hatása. És mi a helyzet a hüvelyesekből készült alternatívákkal? Hobson szerint ezeknek az alternatív tésztáknak gyakran jóval magasabb a rost- és fehérjetartalma.

A lencséből vagy borsóból készült tészta például kifejezetten jó választás lehet a növényi étrendet követőknek, hiszen sok fehérjét pótolhatnak vele. De sok szakértő figyelmeztet rá, hogy nem minden gluténmentes tészt olyan jó nekünk.

Vannak például olyan ultrafeldolgozott változatok, amik a bennük található emulgálószerekkel károsíthatják bélrendszerünk egészségét. Sokan úgy vélik, hogy ha valaki nem gluténérzékeny, sokkal jobban jár a sima – mellesleg jóval olcsóbbnak is számító – teljes kiőrlésű tésztákkal, mint a népszerű modern alternatívákkal.

De akkor mi is a tanulság? A legfontosabb, hogy legyen egészséges, kiegyensúlyozott étrendünk, és ha igazán jól akarunk bánni a testünkkel, válasszuk a teljes kiőrlésű tésztákat. De heti egy-két adag fehér tésztától nem lesz semmi bajunk és ha megfelelő körítéssel fogyasztjuk, egyáltalán nem ettünk egészségtelenül.

Forrás: TheGuardian Fotó: Getty Images