Ezek a legjobb antibiotikum hatású ételek, amikkel legyőzheted a téli betegségeket

2024. november 22.
Vannak olyan növények, melyek antibiotikum hatással bírnak. Például bizonyos zöldségek kivonata az ételeinkben is meggátolja a baktériumok elszaporodását. Ezek – köztük a fokhagyma vagy a méz – a betegségek ellen is jó szolgálatot tehetnek!
Antibiotikum hatású étel
  • Számos növényről bebizonyosodott tudományosan is, hogy olyan hatása van, mint az antibiotikumoknak.
  • A legismertebb antibiotikum hatású ételek talán a fokhagyma és a méz.
  • Mit együnk, ha olyan ételeket keresünk, amelyek a téli betegségek ellen is hatásosak?

Azt gondolnánk, hogy az antibiotikumok a modern gyógyászat fegyverei a baktériumok ellen. Pedig az emberiség már évezredekkel ezelőtt felfedezte, hogy bizonyos növények hatásosak ezekkel a kórokozókkal szemben. Sőt, a mai antibiotikumok eredete is természetes gyökerekre, antibiotikum hatású növényekre, ételekre nyúlik vissza.

Az egyik legrégebbi és legelterjedtebb ilyen növény a vörös áfonya, amiről tudományos kutatások is bebizonyították, hogy hatásos a húgyúti fertőzésekkel szemben. De más fűszerek és ételek is antibiotikum hatással bírnak. Mutatjuk a leggyakoribbakat!

Ezek a legelterjedtebb antibiotikum hatású ételek

1. Méz

A méz az egyik legrégebbi ismert antibiotikum. Az ókori Egyiptomban is rendszeresen használták a bőr kezelésére. A méz antibiotikum hatása a benne található hidrogén-peroxidnak és a cukortartalmának köszönhető. Ezek gátolják bizonyos baktériumok elszaporodását. 

Emellett a méznek alacsony a pH-értéke. Így elvonja a nedvességet a kórokozóktól, a baktériumok kiszáradnak és elpusztulnak. Ezt használták ki a régi korokban, amikor a sebeket mézzel kenték be, hogy azok gyógyulhassanak. 

Mi inkább használjuk ki a torokgyulladás tüneteinek enyhítésére a méz antibiotikum hatását, egy csésze meleg italban elkeverve.

2. Fokhagyma

A másik legismertebb antibiotikum hatású étel a méz mellett a fokhagyma. Egy 2011-es kutatás is kimutatta, hogy a fokhagyma kivonata hatásos a baktériumokkal szemben. Ilyet mi magunk is készíthetünk, például ha fokhagymagerezdeket áztatunk olívaolajban. 

Nem szabad azonban túlzásba vinnünk a fokhagyma fogyasztását. Napi két gerezdnél többet nem javasolnak a szakemberek. Ha vérhígítót szedünk, mindenképpen konzultáljunk az orvosunkkal, mert a fokhagyma megváltoztathatja a gyógyszer felszívódását.

3. Mirha

A mirhát valószínűleg mindenki a bibliai háromkirályok történetéből ismerjük. Nem véletlen, hogy olyan nagy becsben tartották a növényt a régi korokban, hogy az újszülött Jézusnak is ezt vittek ajándékba. A növény ugyanis természetes antibiotikum.

Egy 2000-ben végzett vizsgálatban kimutatták, hogy a mirha számos gyakori kórokozóval szemben hatásos, például az alábbiak szaporodását is gátolja:

  • Az emésztőrendszeri panaszokat okozó E. coli baktérium
  • Torokgyulladástól az ótvaron át a tüdőgyulladásig számos panaszt kiváltó Staphylococcus aureus
  • A jellemzően kórházi fertőzéseket okozó Pseudomonas aeruginosa
  • Nőknél hüvelyi fertőzést, húgyúti gyulladásokat okozó Candida albicans

4. Kakukkfű

A kakukkfüvet olajként, teaként vagy fűszerként is gyakran használjuk. De azt tudtuk, hogy hatékony antibiotikum is a gyógynövény? A legfrissebb kutatások szerint a rezisztens baktériumok ellen is felveheti a harcot a levendulával együtt. 

A magas vérnyomással és pajzsmirigybetegséggel élőknek viszont nem árt az óvatosság. Mindenképp konzultáljanak orvosukkal, mielőtt rendszeresen használnák a kakukkfű kivonatait!

5. Oregánó

Az oregánóban található karvakrol nevű növényi hatóanyag kiváló antibiotikum a kutatások szerint. Segítheti az emésztőrendszeri fekélyek gyógyulását és gyulladáscsökkentő hatású. De az oregánó a bőr gombás fertőzéseinél is segítség lehet. 

Az oregánóból antibiotikum hatású tisztítószert is készíthetünk, ehhez nem kell más, csak az alábbi összetevők:

  • Oregánó illóolaj
  • Víz
  • Ecet
  • citromlé

Az antibiotikum hatású ételek és gyógynövények természetesen nem helyettesítik az orvos által felírt antibiotikumokat. Ha a tüneteink súlyosbodnak, nem múlnak, mindenképp forduljunk orvoshoz, és ha felírják az antibiotikum gyógyszert, a kúrát mindig szedjük végig.

Forrás: Healthline, fotó: Unsplash