Ha csak egy dolgot teszel az egészségedért mindennap, a háziorvos szerint ez legyen az!

2024. december 20.
Nem győzte hangsúlyozni az orvos, hogy mennyire fontos odafigyelni a megfelelő szájhigiéniára, ugyanis a fogínyvérzés és az egyéb ínybetegségek súlyosabb problémákra is utalhatnak.
Fogínyvérzés: kulcsfontosságú a fogselyem használata
  • Dr. Sabine Donnai általános orvos elárulta, hogy fogínyvérzés esetén 13 százalékkal nagyobb a kockázata annak, hogy idős korunkban Alzheimer-kórban fogunk szenvedni.
  • Dr. Reena Wadia fogorvos is megerősítette, hogy a fogínyünk egészsége fontosabb, mint azt gondolnánk.
  • A szakértők azt is elárulták, hogyan kerülhetjük el az ijesztő diagnózist és mit kell érte tenni napi szinten!

Az orvosok szerint valós kapcsolat van a fogínyvérzés, illetve a fogínybetegségek és a demencia között. Dr. Reena Wadia fogorvos azt mondta: „Most már bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy összefüggés van az ínybetegségek és sok más gyulladásos állapot, például cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek és vesebetegségek között.”

A rossz szájhigiénia jelei

Manapság egyre több ember szenved valamilyen fogínybetegségben, de minimum tapasztalnak fogínyvérzést. Fontos lenne, hogy szájhigiéniára ugyanolyan figyelmet fordítsunk, mint a bőrünk vagy a belső szerveink ápolására. Elvégre a szánkban kezdődik az emésztési folyamat, és ahol a virágzó mikrobiomunk is van.

A fogínyvérzés mellett az egészségtelen szájhigiéniára utaló egyéb figyelmeztető jelek közé tartozik a duzzanat, a fogak helyzetének megváltozása, a rossz szájíz vagy a rossz lehelet, valamint a fogak között megnyíló rések (mivel minden egyes fog körül kevesebb csont van, mint korábban).

Mi okozza a fogínyvérzést és miért fontos a fogselyem használata?

 „A fő kiváltó tényező maga a baktérium, ezért az otthoni ápolás kulcsfontosságú” – magyarázza Dr. Wadia. „A helyes táplálkozás, az egészséges életmód, a stressz-szint kezelése, a testmozgás és általában az öngondoskodás, a rendszeres fogászati ​​ellenőrzések mind fontos szerepet játszanak.” Magától értetődik, hogy naponta kétszer kell fogat mosni elektromos fogkefével, valamint fogselymet is kell használni vagy interdentális kefét, hogy hatékonyan tisztíthassuk meg a fogközt.

Az orvosok szerint megfelelő szájhigiéniával és a fogselyem használatával elkerülhető a fogínyvérzés és más fogínybetegségek

Az orvosok szerint megfelelő szájhigiéniával és a fogselyem használatával elkerülhető a fogínyvérzés és más fogínybetegségek

„A fogak közötti mosás létfontosságú! Kicsit olyan, mintha egy piszkos edénynek csak az egyik oldalát mosnád ki, majd újra használnád – minden felületet meg kell tisztítani” – mondja Dr. Wadia. „Az interdentális kefék ideálisak, de ha nem illeszkednek megfelelően, akkor használj fogselymet – legalább napi egyszer.”

Az Airflow kezelésen is érdemes lehet elgondolkodni. Ez egy professzionális antibakteriális kezelés, ami levegővel polírozza a fogakat, simábbá és fényesebbé téve azokat. És végül ne felejtsük el megkaparni a nyelvünket! Dr. Wadia szerint a szájhigiénia alapja a nyelv tisztítása, amiről így eltávolíthatjuk a káros baktériumok 95 százalékát.

Forrás: Vogue, Fotók: Getty Images