- A magány az egyik legsúlyosabb érzés, ami sajnos szerte a világban rengeteg embert érint
- Akinek vannak barátai, bizonyítottan jobb mentális állapotban vannak
- Szakemberek mindenkit arra biztatnak, hogy tudatosan keressék és ápolják barátságaikat
Az ember életében az igazán jó barát felbecsülhetetlen értékkel bír. A pszichológia is aláhúzza, hogy akinek vannak barátai, az elégedettebb az életével, kevésbé stresszes, jobb a mentális egészsége, a barátoknak köszönhetően pedig újabb és újabb perspektívában lát rá az életére. Ezért javasolják a szakemberek, hogy azok, akik magányosak, 2025-ben is tudatosan dolgozzanak az emberi kapcsolódásaikon, és intsenek búcsút a magánynak.
A The Washington Postban jelent meg Emma Nadler terapeuta írása, aki az ‘egy év-egy barátság’ ötletéről ír. Klienseinek gyakran javasolja, hogy minden évben próbáljanak egy új barátot találni maguknak. Mivel a szakember pontosan tisztában van vele, hogy a napi teendők közepette ez mennyire nehéz, a magány leküzdésére öt tanácsot is ad, hogy miképp vonzzunk be új barátságokat az életünkbe, vagy leheljünk életet egy régibe.
1. Vegyük fel a kapcsolatot!
Gyakori, hogy az emberi kapcsolatok, barátságok ilyen vagy olyan okokból megszakadnak, ám ahelyett, hogy a múltbeli dolgokon (sérelmeken, nézeteltéréseken) rágódnánk, összpontosítsunk arra, hogy mi az, amit szeretnénk. Írjunk e-mailt, küldjünk chatüzenetet, telefonáljunk: tegyük meg az első lépést a másik felé.
2. Beszéljünk meg találkozót!
Péntek délután egy tea? Szombat délelőtt egy séta? Ha hajlandóak vagyunk megtenni az első lépést és mi magunk pontosítjuk a találkozás idejét, helyszínét, nagyobb eséllyel indul be a kapcsolódás. A legtöbb ember, mivel sebezhető, a másiktól várja a kezdeményezést. Ahogy Esther Perel kapcsolati pszichoterapeuta javasolja: Ha jegyet veszel egy koncertre, vegyél kettőt! Ez extra ösztönzést ad arra, hogy meghívjunk valakit.
3. Elérhető emberek barátságát keressük!
Olyan emberek felé közelítsünk, akik hozzánk hasonlóan valódi, szoros kapcsolatokra, barátságra vágynak, érzelmileg elérhetők, és nem önös érdekek vezérlik. Fontos, hogy a másiknak legyen ideje, energiája, kapacitása és érdeklődése.
4. Találkozzunk rendszeresen!
Edzés, könyvklub, túrázás, kreatív hobbi: keressünk az olyan közös programoknak a lehetőségét, amelyek rendszeresek tudnak lenni. Mindegy, hogy csak havi egyszer látjuk egymást, a rendszeres találkozók jelentősen növelik a jólét és az összetartozás érzését.
5. Éljük meg a jelent!
Ha a barátokkal vagyunk, tegyük el az okostelefont, éljük meg a pillanatot! Legyünk kíváncsiak a másikra, annak életére, tapasztalataira. Ha belső világunkat képesek vagyunk megnyitni egymás előtt, az tovább erősíti a kapcsolódást. Ne szégyelljük kifejezni a másik irányába a törődésünket, adjunk hangot annak, hogy miért fontos nekünk a másik. Jelezzünk vissza egy-egy tanácsa kapcsán, és kérjük ki a véleményét egy például egy elakadásunkkal kapcsolatban. Szakemberek hangsúlyozzák, a hála erősíti és elmélyíti a kapcsolatot.
Forrás: Washinton Post Fotó: Getty Images