Ez tényleg hasznos! Újabb módon mentheti meg az életedet az okosóra

2025. január 05.
Az okosórák életet mentenek, a kütyük által mért adatokkal olyan betegségek korai diagnózisa válik lehetővé, mint a Parkinson-kór vagy a pitvarfibrilláció.
Egy orvos okosórát helyez a páciense csuklójára
  • A jövőben a diagnosztikában nélkülözhetetlen eszköz lesz az okosóra
  • Az okosórákkal mért egészségügyi adatok segítségével komoly betegségeket lehet kiszűrni
  • A szívproblémák mellett többek között a Parkinson-kór első, szinte észrevétlen jeleit is kiszűrik az okosórák

Az aneszteziológusok jól ismerik azokat a szövődményeket, amelyek egy hosszadalmas altatásban végzett műtét során vagy után bekövetkezhetnek. A műtéti területen kialakuló vérveszteség sokkot okozhat a betegeknél, de gyakori, hogy a többórás mélyaltatás után súlyos tüdőproblémák alakulnak ki. A műtét követő hat napon belül bekövetkező halálesetek negyedét ez okozza.

Az ilyen tragédiák néha a beteg fiziológiájában rejlő, de nem diagnosztizált gyengeségek miatt következnek be. De mi lenne, ha a kórházaknak lenne egy gyors, olcsó módszere arra, hogy ezeket a nagyobb beavatkozások előtt kiszűrjék?

Dr. Patrick Schoettker, a svájci CHUV Egyetemi Kórház vezető aneszteziológusa és kollégáinak kísérlete ebből a kérdésből indult ki. Betegeiknek Masimo W1 nevű okosórát adtak a műtét előtti konzultáció során, majd a kütyü által összegyűjtött adatok alapján értékelték az egészségi állapotukat. A készülék folyamatosan és precízen mérte a szívfrekvenciát, a légzésszámot, a vér oxigénszintjét, a pulzusszámot és a hidratáltságot.

Új korszak

A virágzó okosórák piaca folyamatosan nő, egyes elemzők szerint 2027-re több mint 400 millió készüléket adnak el világszerte. Az okosórák pedig új fejezetet nyitnak az egészségmegőrzésben és a megelőzésben. Ezek az információk már most sokat segítenek abban, hogy az orvosok előre tudják jelezni a lehetséges egészségügyi problémákat, betegségeket

Az okosóra segítségével az epilepszia korai stádiuma is észlelhető

Egyre több páciens vállalja, hogy kinyomtatja és magával viszi az orvoshoz ezeket az adatokat, eredményeket. Egy idén áprilisban publikált tanulmány szerint az okosórával végzett EKG-mérések megbízhatóan azonosítottak rendellenes szívveréseket egyébként egészséges ötven-hetvenéveseknél. Ez egy súlyosabb állapot, a pitvarfibrilláció figyelmeztető jele lehet, amikor a szív figyelmeztetés nélkül, szabálytalanul vagy kontrollálatlanul gyorsulni kezd.

A szakemberek szerint az okosórák által kiszűrt vészjós adatok hatására megelőző kezeléseket tudnak alkalmazni az orvosok. Például vérhígító tablettákat írnak fel a szabálytalan szívverés jeleit mutató betegeknek, hogy megelőzzék a stroke-ot.

Neurológiai problémák előrejelzése

Az okosórák alkalmazása messze túlmutathat a szívproblémákon. A Cardiffi Egyetem kutatói 2023 júliusában publikáltak egy tanulmányt, amelyben több mint 100 000 ember adatait használták fel, akik egy hétig viseltek egy okosórát. Az eredmények azt mutatták, hogy a Parkinson-kór jelei akár hét évvel a klinikai diagnózis előtt azonosíthatók voltak. Az okosóra mozgásérzékelői észlelték a kísérletben résztvevők járásában mutatkozó finom eltéréseket.

A szakemberek úgy hiszik, hogy a Parkinson-kór hatékony kezelése azért nehézkes, mert a betegeket olyan stádiumban diagnosztizálják, amikor már jelentős agykárosodás történt. Hamarabb fel lehet ismerni a betegséget akkor is, ha a mozgásadatokat más okosórák méréseivel – például az alvásminőséggel – kombinálják.

Forrás: BBC Fotó: Getty Images