Csak egy sima hányós vírus, vagy norovírus? Ez a jele, hogy az erősen fertőző betegséget kaptuk el

2024. november 23.
Itt a különböző hányós-hasmenéses betegségek szezonja. De honnan tudhatjuk, hogy megússzuk egy enyhébb fertőzéssel, vagy keményebb menetre számíthatunk és az egész családot ledönti a norovírus?
Hányós vírus vagy norovírus
  • A norovírust egész évben elkaphatjuk, de a leggyakoribb november és április között a fertőzés.
  • Ha felüti a fejét egy iskolai, óvodai közösségben, a norovírus nagy eséllyel végigmegy mindenkin. 
  • Miért olyan fertőző a norovírus, és hogyan enyhíthetjük gyorsan a tüneteket?

„Azért olyan erősen fertőző a norovírus, mert kevesebb mint 20 vírusrészecske is elegendő ahhoz, hogy valaki elkapja” – mutatott rá Dr. Andrea C. Love immunológus, mikrobiológus. 

Bár vannak influenzaszerű tünetei is, a norovírus mégis könnyen felismerhető az erős hányásról. „Felléphet hasmenés, láz és izomfájdalom is, ám a hányás a legerősebb tünet” – jelentette ki Dr. Amesh Adalja, a Johns Hopkins Egyetem Orvosi Központjának infektológusa. 

Rossz hír: nincs sem védőoltás, sem gyógyszer a norovírus-fertőzés ellen. Szerencsére a tünetek enyhítéséért azért sokat tehetünk. És persze megfelelő lépésekkel a megelőzés is fontos, ami elsősorban azt jelenti, hogy kerüljük az olyan helyeket, ahol tudjuk, hogy fertőzöttel találkozhatunk. (Ez egy óvoda vagy iskola esetében nehezen kivitelezhető, ahogy akkor is, ha a mi gyerekünk kapta el éppen a kórt.) Mit kell tudnunk a norovírusról? Hogyan terjed? Hogyan kezelhetjük?

Mi a norovírus?

Az akut gyomorpanaszok (hányás, hasmenés) leggyakoribb oka a norovírus-fertőzés. Nem szerzünk ellene védettséget, ha egyszer átesünk a betegségen, életünk során többször is elkaphatjuk az erős hányást és hasmenést okozó norovírust, mivel több különböző fajtája is létezik a kórokozónak. 

Nagyon gyorsan tapasztalhatjuk a betegség első tüneteit a megfertőződés után. 12-48 órával azután, hogy érintkezésbe kerültünk a norovírussal, már jelentkeznek is a leggyakoribb panaszok:

A legnagyobb veszély, hogy a napi többszöri hányás és hasmenés miatt kiszáradunk. Ilyenkor kórházi kezelésre lehet szükség, hogy infúzióval pótolják a folyadékot. 

Ritkábban, de jelentkezhet norovírus-fertőzés esetén láz, fejfájás és izomfájdalom is.

Mennyi ideig fertőz a norovírus?

A legfertőzőbb egy beteg addig, míg tünetei vannak, de még néhány nappal azután is átadhatja a betegséget másnak, hogy már jobban érzi magát. Még rosszabb hír, hogy a legfrissebb kutatások szerint az sem ritka, hogy valaki még 2 héttel a betegségből való gyógyulás után is átadja a fertőzést másnak.

Norovírus, ételmérgezés vagy másfajta gyomorrontás?

A norovírus fertőzést az erős hányás és a lappangási idő alapján lehet jól elkülöníteni a többi gyomor- és bélfertőzéstől

A norovírus-fertőzést az erős hányás és a lappangási idő alapján lehet jól elkülöníteni a többi gyomor- és bélfertőzéstől

Nem könnyű megkülönböztetni a norovírus-fertőzést attól az esettől, amire az emberek az ételmérgezés vagy gyomorrontás kifejezést használják. Ami a norovírust megkülönbözteti bármilyen más gyomorproblémától, a hirtelen jelentkező és nagyon erős hányinger, hányás. 

  • A norovírus tünetei általában rövidebb ideig, csupán néhány napig tartanak, szemben a rotavírussal, ami akár 8 napon át is tarthat.
  • A vírusos gyomorfertőzésekkel általában nem jár együtt véres széklet, míg a bakteriális fertőzések – mint a legtöbb ételmérgezés – gyakran okoz ilyet.
  • A norovírus lappangási ideje ugyan rövid – 12-48 óra –, ám az ételmérgezés még gyorsabb lefolyású, néhány óra csupán az étel elfogyasztása után.

Hogyan kezelhető a norovírus-fertőzés?

Nincs kifejezetten a norovírus fertőzés elleni gyógyszer. Az otthoni gyógymódokkal enyhíthetjük a panaszokat, míg elmúlnak a tünetek. Nagyon fontos a folyadékpótlás, amikor már a gyomrunk elviseli, illetve a sópótlás, hogy a hányással és hasmenéssel távozó elektrolitok ne borítsák fel a szervezetünk sóháztartását.

Mit tehetünk a norovírus megelőzésére?

Ha például a gyerekünk hozta haza a norovírus-fertőzést, nem sok esélyünk van arra, hogy ne kapjuk el a betegséget. Óvintézkedéseket persze tehetünk:

  • Alaposan és gyakran mossunk kezet szappannal és vízzel. A norovírusnak nincs külső lipid védőrétege, mint más vírusoknak, ezért a kézfertőtlenítő nem hatékony a vírus ellen.
  • Ha tudjuk, kerüljük el azokkal a személyekkel a találkozást, akik betegek.
  • Gyakran töröljük át szappanos vízzel azokat a felületeket, amelyekkel sűrűn érintkezünk, mint a villanykapcsoló, kilincs stb. 
  • Mossuk minél gyakrabban a beteg ágyneműjét, ruháját, a megfelelő higiénia lehet az egyetlen esélyünk, hogy elkerüljük a norovírussal való megfertőződést.

Forrás: Popsugar, fotó: Getty Images