- Mi az a GLP-1 és miért fontos az étkezésben?
- A fogyasztószerként használt cukorbeteg gyógyszereknek köszönhetjük a GLP-1-barát ételek trendjét, ami 2025-ben a legerősebb lesz mind közül.
- Már a legnagyobb élelmiszergyártók is felültek a GLP-1-vonatra.
Hol van már, amikor az ételek címkéjén azt figyeltük, vajon mennyire zsírszegény az adott ennivaló?! Azóta rájöttünk, hogy nem a zsírral van baj – hacsak nincsenek epeproblémáink. 2025-ben egyértelműen a GLP-1-barát étrend lesz a figyelem középpontjában.
Hogyan találhatjuk meg a GLP-1-barát ennivalókat? Mit kell figyelnünk a boltban a címkéken? Miért jó nekünk, ha GLP-1-barát módon étkezünk?
Honnan jön a GLP-1-barát étel őrület?
Az elmúlt év legnagyobb diétás újdonsága minden kétséget kizáróan a szemaglutid hatóanyagú cukorbeteg gyógyszer volt, ami jelentős fogyást idézhet elő. Ez a katalizátora az idei évben a GLP-1-barát étkezésnek, hiszen ezek a gyógyszerek a szervezetünkben azokra a receptorokra hatnak, melyek befolyásolják az étvágyat és a vércukorszintet szabályozzák a GLP-1 fehérje segítségével.
Nem csoda, ha felültek a vonatra a legnagyobb élelmiszergyártók is, és egyre több terméken jelenik meg a GLP-1-barát címke vagy felirat. De mely ételek valójában azok, melyek jó hatással vannak és valóban GLP-1-barátnak tekinthetők?
Mit jelent valójában, hogy egy étel GLP-1-barát?
Ha röviden és tömören össze akarjuk foglalni, a GLP-1-barát étel az, ami sok rostot és fehérjét tartalmaz. Nem véletlenül erre a két tápanyagra helyezik a hangsúlyt a szakértők.
- Amikor fogyni akarunk – főleg, ha gyorsan –, leginkább az izomtömegünkből veszítünk. Ez különösen akkor igaz, ha nem végzünk erősítő edzést és/vagy nem eszünk a diéta alatt elég fehérjét.
- Ha a cukorbeteg gyógyszerrel akarunk fogyni, nehéz elegendő tápanyagot bevinnünk a szervezetbe azokból, melyekre az egészségünknek és az izomtömegünknek szüksége lenne, a fehérjéből sem.
Miért baj, ha az izomból fogyunk?
Azért nem jó, ha az izomtömegünkből veszítünk, mert nem csak gyengébbek leszünk a szó minden értelmében, de az izomvesztés a fogyás szempontjából is ellenkezőleg hat. A kalóriákat ugyanis az izom égeti a szervezetünkben. Ha kevesebb az izom, kevesebb kalóriát használ a testünk. Ezért annyi izmot kell megőriznünk a fogyás mellett, amennyit csak lehetséges.
A másik nagy probléma azzal, ha az izomtömegünk egy részét elveszítjük, hogy felborul a testösszetételünk. Ugyan fogyunk a diétával (vagy a cukorbeteg gyógyszerrel), ám zsír helyett az izomból, ha nem eszünk elég fehérjét és nem végzünk erősítő edzést. A célunk pedig valószínűleg nem az ilyen fogyás. Ez eltolja a testösszetételünket egy több zsír-kevesebb izom arány felé, és ez az egészségünk szempontjából nem túl rózsás kilátás.
Milyen veszélye lehet a GLP1-barát ételeknek?
Tipikusan a GLP1-barát ételek – a fehérje és rost – lassabban ürülnek ki az emésztőrendszerünkből. Ez jó a vércukorszintnek, ráadásul a teltségérzet is tovább tart, lassabban éhezünk meg újra, így kevesebbet eszünk.
Viszont ez gyakran székrekedéshez vezet – míg mások hasmenést tapasztalhatnak. Ha ez utóbbi történik velünk is, valószínűleg a probléma az, hogy a fehérje mellett a rostbevitelünk nem túl magas. A rost ugyanis segít, hogy a széklet megfelelő állagú legyen. Így sem székrekedésünk, sem hasmenésünk nem lesz.
Vízben oldódó rostokra van tehát szükségünk, melyek számos GLP1-barát ételben megtalálhatók:
- Teljes értékű gabona
- Hüvelyesek
- Gyümölcsök
- Zöldségek
- magok
Akár azért akarunk több rostot és fehérjét enni, mert a GLP1-barát ételeket keressük, akár nem, a lényeg, hogy ezek a tápanyagok mindig az alapját kell, hogy képezzék az egészséges étrendnek.
Forrás: Eating Well, fotó: Getty Images