- A mérgező fekete penész makacs probléma, melyre akár az egészségünk is rámehet.
- A penész ellen számos eszközzel védekezhetünk, például páramentesítő berendezésekkel.
- De lássuk, mi a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer, ha mérgező penésszel állunk szemben!
Makacs penészproblémával küzdünk? Hiába kezeljük a penészesedő felületet, újra és újra felbukkan a mérgező szennyeződés, mely akár az egészségünkre is káros lehet?
A legnehezebb dolgunk azokkal a falakkal lehet, melyek kívülről közvetlenül vannak kitéve nedvességnek, például egy erősebb zivatar során végigfolyik rajtuk a víz. A penészesedő falhoz közel tolt könyvespolcok, kanapék is jelentősen ronthatnak a helyzeten.

A régi falakon könnyen megtelepedik a penész
Mi az a penész és miért veszélyes?
„A penész apró spórákból áll, melyek mindenhol jelen vannak a levegőben. Nedvességre, tápanyagokra és hőmérsékletre van szüksége, hogy megtelepedjen egyes felületeken és ott növekedni kezdjen” – magyarázza Malcolm Cook építész, a Loughborough Egyetem dékánja. „Nedvesség hatására aktiválódnak ezek a spórák, csírázni és növekedni kezdenek. A beltéri falak, felületek, a természetes anyagok, a fa, a papír, a cellulózalapú felületek mind nagyszerű táptalajt biztosítanak a penésznek. A régi épületek falain különösen könnyen megtelepszik” – mondja.
Hogyan védekezzünk a penész ellen szellőztetéssel?
Kirstie Allsopp terjesztette el a közösségi médiában a német lüften kifejezést, mely egy szellőztetési módszerre utal. Ez egy egyszerű szokás, a hangsúly a rendszerességen van. Mindegy, milyen hideg van, nyissuk ki a házunk összes ablakát legalább öt percre, és a penész nem fog többé megtelepedni a felületeken.
Télen elegendő öt percet szellőztetnünk ezzel a módszerrel, tavasszal tizenöt perc, nyáron fél óra a hatásos. Tárjuk ki az ablakainkat, amennyire csak lehet. Télen a hirtelen, intenzív levegőbeáramlás még annál is hatásosabb, mint ha egész napra nyitva hagynánk az ablakokat.
Néhány dologra érdemes odafigyelni szellőztetés közben
Nyáron érdemes olyankor szellőztetni, amikor a levegő páratartalma alacsonyabb, például késő este. Ügyeljünk arra, ha földszinti ablakokról, ajtókról van szó, hogy gondosan zárjuk őket szellőztetés után. Ameddig nyitva vannak az ablakok, ügyeljünk arra, nehogy valaki besurranjon a lakásba.

A penész ellen ne akkor szellőztessünk, amikor a legnagyobb a szmog
Érdemes azt is figyelembe venni, amennyiben magas a légszennyezettség a körzetünkben, hogy olyan időszakban szellőztessünk, amikor kevesebb a szmog.
Mit tehetünk a szellőztetés mellett a mérgező fekete penész ellen?
- Ha egyszerre több dolgot is be akarunk vetni a penész ellen, kicserélhetjük a nyílászárókat is a lakásban.
- A külső falakat lefesthetjük vízálló festékkel.
- A bútorok és a falak között hagyjunk helyet, hogy jobban szellőzzön a fal.
- A páramentesítő berendezések is segíthetnek.
- A falba épített ventilátorok és páraelszívók is sokat segíthetnek a helyzeten, különösen a párás helyeken, a konyhában és a fürdőszobában.
Forrás: Telegraph Fotó: Getty Images
