Ezekre kell figyelned, ha nem akarsz túl korán, már a húszas éveidben megőszülni

2025. május 02.
A genetika ellen nincs gyógymód, viszont a korai őszülés mögött gyakran életmódbeli tényezők is húzódhatnak. Mutatjuk, mire figyelj!
korai őszülés okai
  • A korai őszülés nem csak a genetikán múlik.
  • Bizonyos életmódbeli szokások is hozzájárulhatnak hajunk korai őszüléséhez.
  • Egyes esetekben betegség okozza hajunk ezüstössé válását. 

Az ősz hajszálak megjelenése életünk természetes velejárója – a bőrünket és hajunkat színező pigmentsejtek, az úgynevezett melanociták idővel fokozatosan leállnak a melanin termelésével. Ennek következtében a hajunk elveszti eredeti színét, és szürkévé vagy fehérré válik. Aki a természetes öregedés részeként tekint erre, talán könnyebben elfogadja – mások viszont nehezebben barátkoznak meg a tükörben látott képpel.

De mi van akkor, ha az ősz hajszálak már jóval korábban megjelennek, mint ahogy azt várnánk? A korai őszülés okai még nem teljesen tisztázottak, de léteznek bizonyos tényezők, amelyek hozzájárulhatnak. Lássuk, mik a leggyakoribb okai annak, ha valaki már húszon- vagy harmincévesen felfedezi az első fehér hajszálakat.

A korai őszülés okai

1. A genetika

Az őszülés üteme sokszor egyszerűen a génjeinkbe van kódolva. Ha a családodban már többeknél megfigyelhető volt a korai őszülés, jó eséllyel nálad is hasonlóan zajlik majd a folyamat. Egy 2018-as tanulmány például kimutatta, hogy a világosabb bőrű emberek gyakrabban tapasztalják meg az őszülést már a harmincas éveikben, míg sötétebb bőrűeknél ez inkább később kezdődik.

A gének szabályozzák a melanin termelését, így a haj színéért felelős folyamatok működése – és az esetleges korai leállása – is örökölhető tulajdonság lehet.

2. A stressz

A hosszan tartó stressz nemcsak a mentális egészségünkre van káros hatással, hanem a fizikai folyamatainkra is. Egy 2020-as, a Harvard és a São Pauló-i Egyetem által közösen publikált tanulmány szerint a stressz komolyan befolyásolja a hajhagymák működését, különösen a pigmentsejteket.

A kísérletek során a kutatók egereken figyelték meg, hogy tartós stressz hatására a melanociták károsodnak, így a haj fokozatosan elveszíti színét. Ez az eredmény megerősíti, amit sokan már régóta sejtettek: a stresszbe tényleg beleőszülhetsz.

A korai őszülés nem csak a genetikán múlik.

A korai őszülés nem csak a genetikán múlik

3. A dohányzás

A cigarettázás a szervezet egészére negatív hatással van – és a hajszín sem kivétel. A dohányzás elősegíti a bőr idő előtti öregedését, ugyanakkor gyakran feledésbe merül, hogy a haj pigmentációjára is rossz hatással van.

Több kutatás is kimutatta, hogy a dohányosok körében jóval gyakoribb a korai őszülés, mint a nemdohányzók között. A cigarettában található káros vegyületek ugyanis sejtszinten roncsolják a melanociták DNS-ét, ezzel megbontva a normális melanintermelést.

4. Tápanyaghiányok

A haj pigmentációjához a szervezetnek megfelelő vitamin- és ásványianyag-ellátottságra is szüksége van. A B12-, D- és E-vitaminok, valamint a vas és a réz kulcsszerepet játszanak abban, hogy a melanociták képesek legyenek működni.

Ha ezekből hiány lép fel, a haj gyorsabban elveszítheti természetes színét. A nem kiegyensúlyozott étrend, felszívódási problémák vagy bizonyos betegségek mind hozzájárulhatnak az őszülés felgyorsulásához.

5. Egészségügyi problémák

Bizonyos betegségek is befolyásolhatják a haj színének megváltozását. A New York Post cikke több ilyen kórképet is említ:

  • Vitiligo: ez a pigmenthiányos bőrbetegség nemcsak a bőrt, hanem a hajat is érintheti, fehér tincsek formájában.
  • Autoimmun betegségek: az immunrendszer működési zavara következtében a szervezet saját sejtjei ellen fordulhat, károsítva a melanocitákat.
  • Pajzsmirigy-rendellenességek: különösen az alulműködés képes befolyásolni a haj szerkezetét és színét, hormonális szinten zavarva meg a természetes folyamatokat.

6. A környezeti szennyezés

A külső környezeti tényezők szintén szerepet játszhatnak az őszülés beindulásában. A légszennyezés, a nehézfémek, ipari vegyszerek és más káros anyagok folyamatos jelenléte a levegőben sejtkárosító hatással lehet a fejbőrre – különösen a pigmenttermelő sejtekre.

A prevenció itt sem lehetetlen: a tudatos életmód, az egészséges táplálkozás, a dohányzás elkerülése és a városi szmog csökkentése mind hozzájárulhat ahhoz, hogy hajunk sokáig megőrizze eredeti színét.

Forrás: Marie Claire Belgium/Joanna Gabriel Fotó: Getty Images


Életmód