Sokan nincsenek vele tisztában, pedig ez a hétköznapi tünet a D-vitamin-hiány legnyilvánvalóbb jele

2025. május 04.
A D-vitamin-hiány gyakran alábecsült probléma, pedig komoly következményei lehetnek a mindennapi közérzetünkre és általános egészségünkre.
D vitamin hiány tünete fáradtság
  • A D-vitamin-hiány legárulkodóbb tünete: a fáradtság.
  • Mit tehetünk, ha D-vitamin-hiányra gyanakszunk?
  • Pótlás? Csakis okosan!

Bár sokan nem tulajdonítanak neki különösebb jelentőséget, egyre több kutatás és szakértői vélemény hívja fel a figyelmet arra, hogy a fáradtság és az általános rossz közérzet mögött gyakran a D-vitamin hiánya áll.

D-vitamin: több mint „napfényvitamin”

A D-vitamin létfontosságú a szervezet megfelelő működéséhez. Nem csupán a csontok egészségéhez járul hozzá, hanem befolyásolja az immunrendszer működését, a hangulatunkat, sőt, az energiaszintünket is. A baj csak az, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, mennyire alacsony a D-vitamin-szintjük. Az Académie de Médecine adatai szerint például a francia lakosság 80%-a szenved valamilyen szintű D-vitamin-hiányban – és ez valószínűleg más országokra is igaz.

A D-vitamin-hiány legárulkodóbb tünete: a fáradtság

A D-vitamin-hiány számos tünetet okozhat, de a leggyakoribb és leginkább figyelemfelkeltő jel a krónikus fáradtság. BJ Hardick amerikai háziorvos a Mind Body Green portálon nemrég megjelent cikkében úgy fogalmazott: „Az alacsony D-vitamin-szint jelentős mértékben hozzájárul a kimerültséghez.” És ez nem csupán vélemény: tudományos kutatások is megerősítik az összefüggést.

Egy 2019-ben az EPMA Journalban publikált tanulmány például kimutatta, hogy a szklerózis multiplexben szenvedő betegek 90%-ának szintén D-vitamin-hiánya volt. Amikor ezt a hiányt kezelték, az érintettek életminősége mérhetően javult. A kimerültség mellett gyakoriak a testszerte jelentkező izomfájdalmak, általános gyengeség, lehangoltság, gyakori émelygés – ezek mind olyan tünetek, amelyeket hajlamosak vagyunk más okokra fogni, pedig akár egyetlen, kezelhető probléma is állhat a háttérben.

Mit tehetünk, ha D-vitamin-hiányra gyanakszunk?

Mit tehetünk, ha D-vitamin-hiányra gyanakszunk?

Mit tehetünk, ha D-vitamin-hiányra gyanakszunk?

Ha úgy érzed, hogy tartós fáradtsággal, levertséggel küzdesz, ne hagyd figyelmen kívül! Első lépésként fordulj orvoshoz, aki egy egyszerű vérvétellel meg tudja állapítani, valóban fennáll-e a hiány. Az optimális szint eléréséhez célként általában az 50 ng/ml-t tekintik irányadónak, bár már 30 ng/ml alatt is hiányról beszélhetünk.

Brittany Henderson endokrinológus szintén a Mind Body Greennek nyilatkozva hangsúlyozta: „Pácienseink döntő többsége súlyos D-vitamin-hiánnyal él. Amint sikerül optimális szintre emelni az értéket, az egészség számos területen javulást mutat.”

Pótlás? Csakis okosan!

A D-vitamin természetes forrásai közé tartozik a napfény, néhány zsíros hal (például a lazac vagy a makréla), valamint a dúsított élelmiszerek. Mivel ezekből nehéz elegendőt bevinni, sok esetben szükség lehet táplálékkiegészítő szedésére is – de ez csakis orvosi javaslat alapján történjen! A túl magas D-vitamin-szint ugyanis ugyanolyan káros lehet, mint a hiány.

Forrás: Marie Claire France Fotó: Getty Images


Életmód