Mennyi?! Már egészen kevés csirkehús hetente durván hozzájárul a rák kialakulásához

2025. május 13.
Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a csirkehús az egészségesebb alternatívája a vörös és feldolgozott húsoknak. Egy friss kutatás azonban rámutatott, hogy a csirkét sem ehetjük éjjel-nappal, ha el akarjuk kerülni a rákot.
Csirkehús rákot okoz
  • Mennyi csirkehús növeli a rák kockázatát?
  • Fel kell vennünk a vörös hús mellé a csirkét is a tiltólistánkra?
  • Hogyan és mennyi csirkehúst ehetünk hetente, ha nem akarjuk növelni a rák miatti halálozás esélyét?

Úgy tűnik a legfrissebb kutatások szerint, hogy a csirkehús sem sokkal jobb, mint a vörös húsok, már ami a rákkockázatot illeti. Nem kell sok csirkehús egy héten ahhoz, hogy jelentősen megnöveljük a korai halálozás és/vagy a bélrendszeri rák esélyét.

Mely húsok a legveszélyesebbek a rák szempontjából?

2015-ben adta ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt a tanulmányt, mely figyelmeztetett a rák és a vörös húsok (marha, borjú, sertés, bárány, ló és kecske) és a rák kialakulásának összefüggésére. Ekkor még a csirke nem volt a lehetséges rákkeltők között.

Az egészségügyi irányelvek szerint a csirke a jó ételek közé tartozott, mivel nagy fehérjetartalma alacsony zsírtartalommal társul. Azt tanácsolták, hogy egy adag legfeljebb 100 gramm csirkehúst tartalmazzon, és heti 1-3 alkalommal fogyasszuk. 

Egy friss kutatás szerint még fontosabb betartanunk ezt a határt, mint gondolnánk! Az olasz tudósok ugyanis megállapították, hogy aki heti 300 gramm (azaz 3 adag) csirkehúsnál többet eszik, annál 27 százalékkal nagyobb a korai halálozás kockázata azoknál, akik 100 gramm vagy annál kevesebb csirkét esznek.

19 év, közel 5 ezer ember – hogyan jöttek rá a tudósok, hogy baj van a csirkével?

Az olasz Nemzeti Gasztroenterológiai Intézet kutatói 4869 felnőtt étrendjét és egészségi állapotát követték nyomon majdnem két évtizeden át. Rögzítették a résztvevők testmagasságát, testsúlyát, vérnyomását, valamint étkezési szokásaikat is, beleértve azt is, mennyi szárnyast, vörös húst és összesen mennyi húst fogyasztottak hetente.

Az alanyokat részletesen kikérdezték életmódjukról, általános egészségi állapotukról és kórtörténetükről is. 

A fehér hús és az emésztőszervi daganatok között is kapcsolat van

A 19 év alatt 1028 résztvevő hunyt el, akiknek heti húsfogyasztásából mintegy 41 százalékot tett ki a fehér hús (főként szárnyas és nyúl), ennek 29 százaléka csirkéből származott.

A kutatók megdöbbentő összefüggést találtak: azok, akik hetente több mint 300 gramm csirkét fogyasztottak, több mint kétszer nagyobb eséllyel haltak meg emésztőrendszeri daganatos betegségben, mint azok, akik heti 100 gramm alatti mennyiséget ettek.

Még meglepőbb, hogy a kockázat a csirkehús arányának növekedésével együtt nőtt – és nagyobbnak bizonyult, mint ugyanekkora adag vörös hús esetén.

A férfiakra nézve veszélyesebb

A férfiaknál a kockázat még magasabb volt. Akik hetente több mint 300 gramm csirkét fogyasztottak, 2,6-szor nagyobb eséllyel haltak meg emésztőszervi daganatokban, mint azok, akik ennél kevesebbet ettek. A kutatók szerint ebben nemcsak az étrend, hanem a nemi hormonok közötti különbségek is szerepet játszhatnak. Az ösztrogén például védő hatással lehet a nőknél, egy bizonyos korig.

Miért lehet veszélyes a csirke?

A kutatás nem tudta egyértelműen megállapítani, miért lehetséges, hogy már ennyire kevés csirkehús is ilyen nagy arányban növelheti a rák kialakulását és a korai halálozás esélyét. Viszont néhány dologra rámutattak, ami a háttérben állhat, ezeket tovább kutatják:

  • A csirkemell túlsütésekor mutagén anyagok (azaz genetikai mutációt előidéző vegyületek) keletkezhetnek.
  • Az ipari baromfitartás során használt takarmányok, növényvédő szerek, gyógyszerek és hormonok toxikus maradványai bekerülhetnek a húsba, így mi is fogyasztjuk őket. Ezek rákot okozhatnak a szervezetünkben.

Ez utóbbi problémát kiküszöbölheti a biocsirke fogyasztása, viszont az sokkal drágább, így sokak számára nem fenntartható megoldás.

Amin változtathatunk, hogy csökkentsük a rák kockázatát

Fontos átgondolnunk, hogyan készítjük el a csirkét, mert a magas hőfokon sütés hozzájárulhat a rákkeltő hatáshoz

Fontos átgondolnunk, hogyan készítjük el a csirkét, mert a magas hőfokon sütés hozzájárulhat a rákkeltő hatáshoz

A kutatás egyik legfontosabb tanulsága, hogy nem mindegy az sem, hogyan készítjük el a húst. A vörös hús esetében korábbi kutatások már kimutatták, hogy zöldségekkel kombinálva csökkenthető a daganatos megbetegedések esélye, viszont ezt a hatást fehér hús esetén nem tapasztalták.

A kutatók azt is elismerték, hogy a vizsgálatnak vannak korlátai: nem különítették el a csirkehús különböző részeit, nem vizsgálták a feldolgozás módját, és a sütési technikákról sem gyűjtöttek részletes adatokat. Márpedig ezek mind jelentősen befolyásolhatják az egészségi hatásokat.

A kutatók ajánlása szerint nem kell teljesen lemondanunk a csirkéről, de fontos a változatosság és a tudatosság:

  • Érdemes mérsékelni a szárnyasfogyasztást, 
  • más, hasonlóan értékes fehérjeforrásokkal – például hallal – váltogatni.
  • A főzési módokra is sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk: kerüljük a magas hőfokot és a hosszú sütési időt.

Az egészséges életmód nem a végletekről szól, hanem a kiegyensúlyozott döntésekről. Egy jól átsült csirkecomb még nem ördögtől való, de ideje tudatosabban bánnunk azzal, ami a tányérunkra kerül.

Forrás: New York Post Fotó: Unsplash/Henrique S. Ruzzon


Életmód