- Mindannyian tudjuk, hogy részben a párnánk és a sminkecsetünk tisztasága felel azért, hogy az arcbőrünk is makulátlan legyen.
- A háztartásban számos gócpont van, ahol összegyűlhetnek baktériumok, akár pattanást is okozhatnak ezek.
- A bőrápolás több a korszerű szépségrutinnál – az otthonunk is pattanásossá tehet!
„A bőrápolás nem állhat meg a megfelelő termékek használatánál, az életmód és a környezet ugyanannyit nyomhat a latban” – mondja Dr. Karyn Grossman amerikai kozmetológus és bőrgyógyász. Eddig is tudtuk, hogy a környezeti tényezők és a rossz szokások, úgy mint a sminkben alvás, sokat árthat a bőrünknek. De mit tehetünk, hogy az otthonunkkal is feleljünk a tiszta arcbőrért?

A pattanások okai
Otthoni praktikák, hogy elkerüljük a pattanásokat
1. Ágy- és díványpárnák, párnahuzatok: a pattanások melegágya
Bele sem gondolunk, mennyi időt tölt az arcbőrünk a párnahuzatok társaságában. Az éjjeli alvás alatt így könnyen szennyeződhet a bőrünk, hiába csináltuk végig gondosan az esti arcápolási rutinunkat. A legtöbb párnahuzat anyaga megtartja a nedvességet, az olajokat, elhalt hámsejteket, csodás táptalajt biztosítva a baktériumok, gombák számára.

Pattanásos bőr: mossuk a párnákat!
Még úgy is bajba kerülhetünk, hogy a mosási rutinunk tökéletes. A díványpárnák mosása nem feltétlen tartozik a rendszeresen elvégzett háztartási feladataink közé, pedig ugyanilyen fontos. Mossuk legalább hetente a párnahuzatokat és válasszunk természetes anyagokat, lenvásznat vagy pamutot!
2. Törölközők: nem mindegy, mivel töröljük a bőrünket
Hasonló a helyzet a törölközőkkel, különösen azokkal, amelyekkel az arcunkat töröljük. Mossuk ezeket is rendszeresen, de ez még nem elég: ügyeljünk az alapos szárításra is! A nedvesen tárolt törölköző, ágynemű, ruha szintén melegágya a különböző baktériumoknak.
Használjunk puha, gyengéd, természetes anyagokat – irritációt okozhat már pusztán az is, ha a bőrünk túl érdes anyagokkal érintkezik.

Konyharuha, törölköző mosása
3. Konyharuhák: így okoznak pattanást
Mi baj lehet a konyharuhákkal, hiszen nem is ebbe töröljük az arcunkat? Sokan rendszeresen törlik konyharuhába a kezüket kézmosás után, és aztán észrevétlenül már az arcukhoz is nyúlnak.
A megoldás egyszerű: mossuk ezeket is rendszeresen, alaposan, majd szárítsuk megfelelően!
4. Csapvíz: még ez is felelős lehet a pattanásokért?
Ijesztő belegondolni, hogy a csapvíz mennyi láthatatlan anyaggal van tele, ami eltömítheti a pórusainkat. Ha az otthonunkban a csapvíz tele van kalciummal és magnéziummal, klorinnal, akár az arcbőrünk természetes olajtartalma is sérülhet, ez pedig aknés arcbőr kialakulásához vezethet.
Sokan használnak filteres zuhanyrózsát, ez jó megoldás lehet, de az is tökéletes, ha hidratáló arctonikkal áttöröljük a bőrünket minden mosakodás után.
5. Légfrissítők, illatgyertyák – ezt válasszuk, ha nem akarunk pattanásokat
A mesterséges légfrissítők, illatgyertyák gyakran tartalmaznak káros anyagokat, ezért érdemes a természetes megoldásokat előnyben részesíteni. A mesterséges illatanyagok, kemikáliák irritálják a bőrt, allergiás reakciót, gyulladást válthatnak ki. Használjunk illóolajokat, szójagyertyát inkább, és ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésről, takarításról sem!

Levendulaolajjal érdemes az ágyneműt mosni öblítő helyett
6. Öblítő: irritál, pattanást okoz
Hasonló a helyzet az öblítőkkel: tele lehetnek mesterséges anyagokkal, melyek irritálják a bőrt. Az illatanyagmentes és hipoallergén öblítő a jó megoldás, amikor pedig az összetevőket böngésszük, a sodium lauryl sulfate (SLS) és a sodium laureth sulfate (SLES) kifejezésekre legyünk érzékenyek, ezek is gyakran okoznak bőrproblémát.
A mesterséges anyagokat tartalmazó fehérítők szintén kerülendőek! Ha az öko vagy „eco-friendly” márkákat választjuk, valószínűleg jó úton járunk.
Tartsuk tisztán továbbá otthonunkat, ha kisállatot tartunk, akkor érdemes extra porszívózást is bevetni. A mobiltelefon képernyőjét és a sporteszközeinket se felejtsük el rendszeresen fertőtleníteni, és a sminkecsetek mosása is legyen a feladatlistánkon!
Forrás: Huffington Post Fotó: Getty Images