A probiotikumokkal ellentétben, amelyek csak rövid ideig gondoskodnak a jó baktériumok jelenlétéről, a prebiotikumok hosszú távú hatással rendelkeznek. Serkentik a probiotikumok termelődését, megakadályozzák a káros baktériumok megtapadását a bélfalon, illetve segítik az ásványi anyagok és nyomelemek felszívódását. Az alábbi ételeket iktass be minél gyakrabban az étrendedbe, prebiotikus tulajdonságuk miatt.
DIÓ
A dió sok rostot és más prebiotikus összetevőket tartalmaz, amelyek segítik a jótékony baktériumok termelődését. Fogyasztásával növelheted a lactobacillusok, azaz a tejsavbaktériumok számát is a szervezetedben. Omega-3 zsírsavai pedig csökkentik a bélben levő gyulladást. Egy friss kutatás során azt találták, hogy naponta félcsészényi dió fogyasztása három héten át jelentősen hozzájárul a bélrendszer egészségéhez.
Tápanyagtartalom 14 db-ban: 185 kcal, zsír: 19 g, ebből telített zsír: 2 g, szénhidrát: 4 g, ebből cukor: 1 g, fehérje: 4 g, rost: 1 g.
ÉTCSOKOLÁDÉ
Az étcsokoládét nem éri meg a fogyás érdekében száműznöd az étrendedből, ugyanis többek között kiváló polifenol forrás. Ez egy olyan prebiotikus antioxidáns összetevője, amely két jótékony baktérium, a lactobacillus és a bifidobacteria jelenlétét is növeli. Érdemes tehát naponta pár kocka minőségi, 70% kakaótartalom feletti étcsokoládét elszopogatni, vagy cukrozatlan kakaóporból reform desszerteket készíteni.
Tápanyagtartalom 28 g-ban: 170 kcal, zsír: 12 g, ebből telített zsír: 7 g, szénhidrát: 13 g, ebből cukor: 7 g, fehérje: 2 g, rost: 3 g.
HAGYMA
A hagyma természetes forrása a leggyakoribb prebiotikumnak, az inulinnak. Az inulin termeli a vastagbélt védő butirátot, továbbá a szív- és érrendszer egészségét is óvja az LDL, azaz a rossz koleszterinszint és a trigliceridek csökkentésével. Ezenkívül quercetin fitotápanyagot tartalmaz, amely csökkenti a rákos betegségek kialakulásának kockázatát.
Tápanyagtartalom egycsészényi aprított hagymában: 64 kcal, zsír: 0,2 g, ebből telített zsír: 0,07 g, szénhidrát: 15 g, ebből cukor: 7 g, fehérje: 2 g, rost: 3 g.
ZABPEHELY
A zabpehely kiváló rezisztens keményítő forrás, ez egy olyan típusú prebiotikum, amelyet a szervezet nem képes lebontani. Védi a vastagbél egészségét, továbbá rákellenes hatással is rendelkezik. Ráadásul a rezisztens keményítő csökkenti a vércukor- és a koleszterinszintet is.
Tápanyagtartalom félcsészényi száraz zabpehelyben: 153 kcal, zsír: 3 g, ebből telített zsír: 0,5 g, szénhidrát: 27 g, ebből cukor: 0,4 g, fehérje: 5 g, rost: 4 g.
VÖRÖSLENCSE
A vöröslencse az egyik legjobb választás a hüvelyesek közül, ugyanis a rezisztens keményítő és az oldható rost kombinációjának köszönhetően eltávolítja a felesleges koleszterint a szervezetből. További nagy előnye, hogy sokkal gyorsabban fő meg, mint a többi lencse, csupán 15 perc alatt elkészíthető. Egy kis curry-vel és pár kanál görög joghurttal megbolondítva igazán tápláló és fenséges fogás.
Tápanyagtartalom félcsészényi főtt lencsében: 115 kcal, zsír: 0,4 g, ebből telített zsír: 0 g, szénhidrát: 20 g, ebből cukor: 2 g, fehérje: 9 g, rost: 8 g.
Kíváncsi vagy, melyik két prebiotikumot ajánljuk még? Kattints a WellnessCafé oldalára!
Fotó: Profimédia -Red Dot