Perceken belül itt a tél, így érdemes átgondolni, hogyan is készíthetjük fel a szervezetünket a hideg időszakban gyakori megfázásokra. Milyen formában növelhetjük a C- és D-vitamin bevitelét az étkezéssel, és hogyan érdemes nekiállni a rendszeres sportnak télen?
Fotó: Unsplash.com
C-vitamin, a téli gondűző
Az egyik leghatékonyabb fegyver a téli betegségek leküzdésében a C-vitamin. De ne csak akkor emeljük az adagot, amikor már elért minket a megfázás – immunrendszerünk erősítésére is érdemes többet fogyasztani belőle. Fontos, hogy az immunrendszer erősítése és a betegségek megelőzése mellett a C-vitamin nagyszerűen energetizálja a szervezetet, így rendszeres fogyasztásával jobban alszunk, kipihentebben ébredünk, és egész nap energikusabbnak érezzük magunkat.
Az étrendkiegészítő tabletták mellett természetes módon, az ételeinken keresztül is vihetünk be C-vitamin a szervezetünkbe. Készítsünk színes gyümölcssalátát citrusfélékből, vagy főzzünk karfiollal. Az unalmasnak tűnő zöldség valójában változatosan felhasználható: a karfiolfejet 1 cm-es szeletekre vágva megsüthetjük serpenyőben, de apróra darabolva és olívaolajon kissé megsütve remek, rizshez hasonló köretként is tálalhatjuk. És ne feledkezzünk meg a C-vitamin-bombaként funkcionáló savanyú káposztáról sem, ami nagyszerű kísérője lehet minden sajt- vagy sonkatálnak.
Napsütés helyett D-vitamin
A téli időszakban jóval kevesebb természetes napfény ér minket, ezért nagyon fontos, hogy alternatív módokon pótoljuk az erős csontozatunkért felelős D-vitamint. Alapvetően a táplálkozással felvett mennyiség jóval kevesebb, mint amit a napon töltve be tudunk építeni, ezért különösen fontos, hogy a tél során jobban odafigyeljünk a D-vitamin bevitelére.
Az egyik legjobb D-vitamin-forrásként funkcionáló élelmiszer a gomba, ami ilyenkor egyébként is nagy mennyiségben rendelkezésre áll. Készítsünk ragukat, egytálételeket és leveseket gombából, de keverhetjük kisebb mennyiségben a kedvenc húsos fogásainkhoz is. A sajtok mellett további remek D-vitamin-forrás a tojássárgája, így ne feledkezzünk meg a reggeli mellé készített lágy tojásról vagy tojásrántottáról sem.
Sportolj télen is
A téli időszámítással a naplemente jóval korábbra tolódik, ami sokszor a sportolási szokásainkat is befolyásolja. Ugyanakkor ahhoz, hogy ellenállóak maradjunk a téli betegségekkel szemben, az egészséges táplálkozás mellett a rendszeres sport is nagyon fontos. De mit tegyünk, ha már sötétben és hidegben érünk haza a munkából, és nincs kedvünk még edzésre is elmenni.
Első lépésként lássuk be, hogy a téli időszakra új rendszert kell kitalálnunk. Keressük meg azt a mozgásformát, amit szívesen végzünk, és összeegyeztethető a megváltozott körülményekkel. Nézzünk körül a környékünkön, milyen beltéri sportolási formák kínálkoznak, és ne féljünk akár többet is kipróbálni, mielőtt elköteleződünk. Gondoljuk át, hogy a téli időszakban mennyi sportolás fér majd bele – célozzuk meg a heti három-négy alkalmat, de ne feledjük: már heti egy-két edzéssel is többet teszünk az egészségünkért, mint ha a tévé előtt ülnénk.