Nem is gondolnánk, mennyi apróságon múlhat, hogy sikerül-e megalkotnunk a tökéletes szendvicset. Az Insider két szakértője elárulta, mi a szendvicskészítés tíz leggyakoribb buktatója, hogy legközelebb elkerülhessük ezeket.
1. Nem egyenletesek a kenyérszeletek.
“Már eleve rosszul indítjuk a szendvicskészítést, ha nem friss kenyeret használunk” – figyelmeztet Ryan Zaritsky, a washingtoni MGM Roast Beef étterem tulajdonosa. Emellett oda kell figyelni arra is, hogy szép, egyenletes vastagságú szeleteket vágjunk. “Helyezzük a kést a cipó közepéhez, és egyenletes erővel nyomjuk le. Fontos, hogy a szendvicsünk teteje és alja egyforma vastagságú legyen” – mondja Billy Strynkowsky séf.
2. A szószokat egyenesen a kenyérre kenjük.
Hogy a szendvicsünk ne végezze pár óra múlva átázott masszaként, a kenyérre először a salátát vagy sajtot fektessük, majd erre kenjük a szószokat, ketchupot, mustárt, vagy amihez kedvünk van. Ez nagyon fontos lépés ahhoz, hogy pár óra elteltével is élvezhető legyen a szendvics.
3. Nem szárítjuk meg rendesen a salátaleveleket.
Fontos megmosni a friss salátát, ám ugyanilyen lényeges az is, hogy teljesen szárítsuk meg, mielőtt a kenyérszeletek közé helyezzük. “Spenót, tépősaláta vagy jégsaláta, bármit használhatunk, a lényeg, hogy száraz legyen, mikor a szendvicsbe kerül, hiszen különben eláztatja a kenyeret” – mondja a séf.
4. Túl nagy lesz a szendvics.
A szendvics mérete csak rajtunk múlik, ám a szakértők egyöntetűen azt javasolják, hogy csak akkora legyen a kész étel, amekkorát kényelmesen át tudunk harapni. Egy húsgombócos szendvics öt húsgolyóval valószínűleg túl nagy, és az ötből három töltelék a földön és a ruhánkon végzi a szánk helyett.
5. Elfelejtjük a fűszerezést.
Bármilyen zöldséget tehetünk a szendvicsünkbe, avokádót, salátát, uborkát vagy hagymát, sose feledkezzünk meg azonban, hogy egy csipet sóval és frissen őrölt borssal meghintsük, mielőtt a kenyerek közé helyezzük. Ezek a fűszerek kiemelik az ízeket.
6. Eltolódik az egyensúly.
Egy igazán finom, kiegyensúlyozott szendvicshez fontos, hogy se a hús, se a sajt használatával ne essünk túlzásba. Az egyik legnagyobb buktatója a szendvicskészítésnek, ha valamelyik összetevőből túl sokat rakunk a másik rovására. 100 grammnál ne rakjunk egyikből sem többet a szendvicsünkbe, és a sajtot és húsfélét használjuk egyforma mennyiségben.
7. Nem egyenletesen helyezzük el az összetevőket.
Mindenkivel előfordult már, hogy beleharap a szendvicsbe, és egyetlen feltéttel lett tele a szája. Hogy ezt a buktatót elkerüljük, fedjük be egyenletesen a kenyérszeletet minden összetevővel, különösen a zöldségekre ügyeljünk, hogy ne csússzanak az egyik oldalra.
8. Nincs textúrája a szendvicsnek.
A szendvicseknél pont olyan fontos, hogy többféle textúrája legyen, mint egy jól megkomponált desszertnél. A puha kenyér, a krémes pástétom és a bársonyos leveles zöldek és hús mellé sosem árt valami roppanós. Próbáljuk a burgonyaszirmot vagy a pirított hagymát, esetleg olajos magvakat is a következő szendvicsünkben.
9. Csak az alapízeket használjuk.
Intő jel arra nézve, hogy ideje kipróbálni valami különlegesebb fűszert vagy pástétomot, ha annyira unjuk a szendvicseinket, hogy nincs is kedvünk megenni. Lépjünk ki a megszokásból, és kenjünk hummuszt, édesmustárt vagy citromos aiolit a következő alkalommal a feltéteinkre. Megfűszerezi a hétköznapokat.
10. Elkapkodott szendvicskészítés.
Bár rendkívül egyszerűnek tűnik a szendvicskészítés procedúrája, ahhoz, hogy maradéktalanul elégedettek legyünk a végeredménnyel, nem szabad elkapkodni. Gondosan és alaposan kell minden lépést végrehajtani, hogy az első harapás után majd úgy érezzük, a szendvicsmennyországba érkeztünk.
Fotó: Unsplash