Érdemes közelebbről megismerkednünk a hajdinával, nemcsak azért, mert nagyon egészséges, hanem azért is, mert szép a szemnek és egzotikus az ízlelőbimbóknak. Értékes vitaminforrás, tele van B-vitaminnal, ásványi anyagokkal (mangán, magnézium, foszfor, cink, vas, folsav). Igen magas a rosttartalma, ezért jó hatással van az emésztőrendszerünkre, támogatja az egészséges bélmozgást. A hajdina más gabonákkal és egyéb szénhidrátokkal összehasonlítva alacsony glikémiás indexszel rendelkezik. Komplex szénhidrátjai lassan szívódnak fel, és kerülnek a vérkeringésbe, ezért hosszabb ideig biztosítja a jóllakottság érzését és a magas energiaszintet. Gluténérzékenyek is fogyaszthatják, magas növényi fehérjetartalma miatt vegetáriánusoknak, vegánoknak különösen ajánlott alapanyag.
Szilvi receptje:
A gabonából készített saláták királynője. Elkészítésekor nyugodtan kedvünkre improvizálhatunk – annak függvényében, hogy a piacon éppen milyen zöldségekbe futunk bele. Akár hidegen, akár melegen fogyasztható, a lényeg, hogy a tányérunkon jó sok szín legyen. Mert ez a saláta bármilyen hozzávalót elbír: zöldet, pirosat, sárgát egyaránt.
Elkészítése: A hajdinát, akár a rizst, kétszer annyi mennyiségű víz és egy kis só hozzáadásával kb. 20 perc alatt, lassú tűzön puhára főzzük. A hozzávaló zöldségeket, salátákat megmossuk, és gusztusosan felszeleteljük. Elkészítjük hozzá az öntetet: érzés szerint olaj, balzsamecet, mustár (bőven), citrom, lime, zöldfűszerek, hagymák, só, bors, chili, egy csepp méz vagy bármi más édes íz. A hajdinát tegyük egy nagy salátástálba, keverjük hozzá a zöldségeket, és öntsük nyakon a dresszinggel.
Szilviről és az életmód központjáról ITT olvashattok!