Mi is az a brain rot, vagyis az agyrohadás, ami 2024 szava lett?

2025. január 08.
2024-ben a brain rot lett az év szava, ami sokat elárul arról, mennyire aggasztó irányba tart kortárs kultúránk. Elmondjuk, pontosan mit is takar az agyrohadás, és azt is, hogy honnan tudhatod, ha téged is érint.
  • 2024-ben a brain rot (szó szerint agyrohadás) lett az év szava, ami sokat elárul kortárs kultúránkról.
  • Bár látszólag egyértelmű a jelentés, a kifejezés valójában egy kifejezetten modern és egyre aggasztóbb jelenséghez, az okostelefon-használathoz kötődik.
  • Elmondjuk, mit jelent pontosan a brain rot, és honnan tudhatod, ha te is érintett vagy benne.

A tavalyi év szava meglepő módon nem a brat és nem is a skibidi toilet lett, hanem egy ennél sokkal fontosabb és sokkal beszédesebb kifejezés: a brain rot. A brain rot, vagy szó szerint agyrohadás, látszólag egyszerű kifejezés, amit más kontextusokban korábban is használtunk, most azonban egy egészen specifikus jelentéssel tért vissza. A brain rot az egyre hangsúlyosabbá váló online életünkhöz köthető, és a tény, hogy a 2024-es évben 230 százalékkal növekedett a kifejezés használata, arra utal, hogy a jelenség az egész társadalomban meghatározóvá vált.

Mi is az a brain rot?

A brain rot az alacsony színvonalú online tartalmak nyomán kialakuló kognitív hanyatlásra utal, vagyis arra, ahogyan a mémek és vicces videók folyamatos pörgetésével lerohasztjuk az agyunkat. Gondoljunk csak a stroboszkópszerűen váltakozó TikTok-videókra, a lapozós Insta-posztokra, amikből megállapíthatjuk, hogy melyik középkori csigaábrázolás passzol hozzánk a horoszkópunk szerint vagy a többi millió „vicces” posztra és mémhez, melynek befogadásához semmilyen kognitív munkára nincsen szükség.

Ezeket a tartalmakat azért tudjuk órákon át pörgetni az okostelefonunkon vagy más eszközünkön, mert akadálytalanul átfolynak rajtunk – elég felületesen feldolgozni a látottakat ahhoz, hogy megértsük és közben kellemes tompultságba kerülhetünk. Az olvasás, a filmnézés vagy egy beszélgetés ezzel szemben sokkal mélyebb bevonódást és koncentráltabb figyelmet igényel. Csakhogy az okostelefon-függőségnek és a rendszeres „agyrohasztásnak” ára van. Vagyis a brain rot már nem csupán az aktuális agyrohasztó tevékenységekről szól, hanem azokról a hosszú távú hatásokról, amiket az okostelefon túlzásba vitt használata okoz az agyunkban. 

biztonsag-okostelefon-adatok-sms-csalas

Innen tudhatod, ha téged is elért az agyrohadás, vagyis a brain rot

Ha úgy érezzük, túl sok időt töltöttünk az okostelefonunk pörgetésével, akkor simán lehetséges, hogy nálunk is jelentkezik már a brain rot. A hatás a fogyasztással egyenesen arányos, vagyis minél többet pusztítjuk az elménket olcsó tartalmakkal, annál nagyobb eséllyel tapasztalunk kedvezőtlen kognitív hatásokat.

A brain rot tünetei közé tartozhatnak az alábbiak:

  • Feledékenység
  • Memóriavesztés
  • Ingerlékenység
  • Hangulatingadozások
  • Zavarodottság és dezorientáció
  • Emlékezetünk működése és szórakoztatásunk túlzó mértékben támaszkodik digitális eszközökre

Azt már jó ideje tudjuk, hogy a digitális eszközhasználatnak való tartós kitettség rontja a figyelmi funkcióinkat és nehezíti a koncentrációt. Szintén súlyos problémát okoz, hogy a gyors és könnyű digitális tartalmak fogyasztása olyan hormonális hatásokat indít be, melyek hatására az örömérzetért felelős dopamin fokozott termelése figyelhető meg. A sok online trigger hatására azonban később, a „való életben” nehezebben termelődik ez a nagyon fontos hormon.

Látható tehát, hogy a brain rot nagyon is súlyos kognitív és viselkedéses következményekkel járhat. Az, hogy ez a kifejezés lett az év szava, fontos figyelmeztetés lehet, és talán még épp időben ösztönözhet minket arra, hogy visszafordítsuk ezeket a káros folyamatokat.

Forrás: Popsugar Fotó: Getty Images