Görgetés közben talán fel sem tűnik, de a kapszulák, a tabletták és az étrend-kiegészítők korát éljük. Mostanában az Instagramon és a TikTokon gyakran szembetalálhatjuk magunkat olyan reklámokkal, vagy ajánló videókkal, amelyek különféle étrend-kiegészítőket reklámoznak. Puffadásmentesítő, méregtelenítő, stressztelenítő tabletták, hormon-kiegyensúlyozó vízben oldódó porok… Igaz, jól hangzik, hogy minden problémánkra könnyen elérhető a megoldás, azonban szükséges tisztáznunk: tényleg szükségünk van ennyi tablettára?
Miért ajánlanak ma már minden testi problémánkra egy tablettát? A wellnessipar hatalmas piacán hogyan találjuk meg a rengeteg vitamin és étrend-kiegészítő között azt, amire igazán szükségünk van? Hogy választ kapjanak ezekre a kérdésekre, a Popsugar magazin egy integratív orvossal és egy táplálékkiegészítőkben jártas egészségügyi szakértővel beszélgetett a témában.
A zsizsegő táplálékkiegészítő márkák felemelkedése
Az étrend-kiegészítők piaca elképesztő ütemben növekszik. 2024-ben a piac becsült értéke 179 milliárd dollár volt, és a piackutatási előrejelzések alapján 2029-re ez az összeg akár 258 milliárd dollárt is elérheti. A viszonyítás érdekében: 2021-ben ez a szám még „csak” 152 milliárd volt.
A növekedés azonban nem is annyira meglepő, ha megnézzük, hogy mi is zajlik a közösségi médiában az étrend-kiegészítők terén. A különféle márkák egyre intenzívebben jelen vannak az online térben – nemcsak hirdetésekkel, hanem influenszerek áradozó beszámolóival is, akik szerint ezek a termékek szó szerint megváltoztatták az életüket. Ha te is találkoztál már ilyen és hasonló posztokkal, valószínűleg azon is elgondolkodtál, vajon mi állhat a táplálékkiegészítők egyre növekvő népszerűsége mögött.

Hogyan találjunk valóban hasznos vitaminokat?
„Szerintem a közösségimédia-marketing ereje óriási szerepet játszik ebben a növekedésben” – nyilatkozta Dana Cohen, integratív orvoslással foglalkozó szakember a Popsugar magazinnak. „Ezek a wellnessinfluenszerek megbízható szakértővé válhatnak a követők szemében. A kultúrában, amelyben jelenleg élünk, az emberek folyamatosan keresik a gyógyszerek alternatíváit, hogy hosszabb, jobb és egészségesebb életet élhessenek. Az emberek mindig is a fiatalság forrását, és a gyors megoldásokat keresték, ez pedig napjainkban is így van.”
Karen E. Howard, táplálékkiegészítőkben jártas egészségügyi szakértő egyetért ezzel az állítással. „Nem titok, hogy az emberek hatalmas stresszt élnek meg mindennap. A krónikus stressznek a hatásai hosszú távúak és megviselik az embereket. A közösségi média erre kínál megoldást” – mondja a szakértő a Popsugar magazinnak. „A hormonális egyensúly felborulását gyakran a stressz okozza, ami fáradtsághoz, hangulatingadozáshoz, végső soron pedig hízáshoz is vezethet. A közösségi médiában terjedő gyors megoldások azért lesznek népszerűek, mert úgy tűnik, egyszerű választ kínálnak olyan problémákra, amelyek valójában rendkívül összetettek. Mind tudjuk, hogy a stressz nem játék, és a fogyás sem varázsütésre történik – mégis hajlamosak vagyunk bedőlni a villámgyors megoldások csábításának.”
Megoldhatjuk-e az egészségügyi problémáinkat egyetlen tablettával?
A rövid válasz? Nem. A hormonháztartásunkkal kapcsolatos problémák nem oldódnak meg egyik napról a másikra. Még az olyan „egyszerűnek tűnő” panaszok mögött is, mint a puffadás, összetett biológiai folyamatok állnak, amelyeket a többi között befolyásol az étrendünk, a genetikánk és a diétánk is. Karen E. Howard szerint, ha egy táplálékkiegészítő termék túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg tényleg nem is olyan hatásos, mint reklámozzák.
Azonban fontos tisztázni, hogy nem kell minden esetben tartani az étrend-kiegészítőktől. Dr. Cohen szerint bizonyos táplálékkiegészítők valóban a hasznunkra lehetnek: jótékony tápanyagokat biztosíthatnak azok számára, akiknek valamilyen hiányosságuk van – például vashiány vagy A-vitamin-hiány. Ahhoz viszont, hogy megtudjuk, milyen tápanyagokból szenvedünk hiányt, orvosi vizsgálatokra van szükség.
Nem árt azt sem tudni, hogy a boltokban kapható különféle étrend-kiegészítő tablettáknak az összetételét előzetesen senki nem ellenőrzi. Magyarországon ezeknek a termékeknek a szabályozása ugyanis nem engedélyezéshez kötött, csupán bejelentésen és utólagos ellenőrzésen alapul. Ez azt jelenti, hogy a gyártónak vagy importőrnek ugyan jeleznie kell az OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) felé, hogy piacra dobna egy bizonyos terméket, ám azt a polcra kerülés előtt nem vizsgálják be. Akkor indul el komolyabb vizsgálat az étrend-kiegészítők összetételével kapcsolatban, ha az OGYÉI kockázatot észlel – ilyenkor akár a forgalmazás felfüggesztése vagy a termék kivonása is megtörténhet. Ez tehát azt jelenti, hogy a termékek hatékonysága nem minden esetben garantált.

Az étrend-kiegészítők nem nyújtanak mindenre megoldást
„Nem ijedtséget szeretnénk kiváltani az emberekből” – nyilatkozza Robert Fontana kutatóorvos. „Csak szeretnénk elérni, hogy az emberek tudatosabban fogyasszák a vény nélkül kapható étrend-kiegészítőket, amelyeket nem feltétlen teszteltek, így nem is bizonyították hatékonyságukat.”
Ha egy táplálékkiegészítő leírása alapján úgy érzed, épp a te problémádra kínálhat megoldást – például ha nehezen fogysz, és szembejön egy tabletta, ami „felgyorsítja” az anyagcserét –, érdemes erről előbb az orvosoddal konzultálni.
Ő meg fogja tudni mondani, hogy megfelelő-e az étrend-kiegészítő, illetve, hogy nem fog-e kölcsönhatásba lépni egy esetlegesen szedett másik gyógyszereddel. De az is lehet, hogy egy jobb alternatívát tud majd ajánlani.
Mit kell keresni a termékek címkéjén, hogy meggyőződjünk arról, biztonságos-e?
A következőkben sorra vesszük, hogy mire érdemes figyelni vitaminok vagy egyéb kiegészítők vásárlásakor. Karen E. Howard szerint a legfontosabb, hogy ne dőljünk be a túl szép ígéreteknek:
„A jó minősítés segít abban, hogy felismerjük a valóban biztonságos és hatékony termékeket. A másolat – vagyis a copycat termék – lehet, hogy úgy néz ki, mint az eredeti, de nem biztos, hogy ugyanazt tudja. Előfordul, hogy a hatóanyagok eltérnek, sőt akár szennyeződések is lehetnek benne. Egyes rossz minőségű súlycsökkentő vagy testépítő szerek rejtett stimulánsokat, vényköteles hatóanyagokat, vagy akár toxikus anyagokat is tartalmazhatnak.”
Mindez elég nyugtalanító, igaz? Ezért is érdemes egy kis kutatást végezni vásárlás előtt. Nézz utána, hogy a kiszemelt márka megbízható forrásból származik-e, és lehetőleg olyan terméket keress, amely megfelel a nemzetközileg elfogadott Helyes Gyártási Gyakorlat (GMP) előírásainak. Jó megoldás, ha mindig ellenőrzöd a csomagoláson, szerepel-e a gyártótól származó GMP-tanúsítvány – a hiteles márkák ezt mindig feltüntetik.
Bár egy termék csomagolása megkapó lehet, az étrend-kiegészítőknél bizony nem a design az elsődleges szempont. A címkék azonban sokat segíthetnek nekünk: sok információt itt is megtalálhatunk. Például az előbb is említett GMP-tanúsítványt, az ajánlott napi adagot, hatóanyag-mennyiséget, illetve az összetevők listáját is. Figyelj a „bio”, „organikus” vagy „GMO-mentes” állításokra – ezek mindig legyenek konkrét tanúsítvánnyal alátámasztva.
Azt állítani, hogy az étrend-kiegészítők kezelni, sőt gyógyítani tudnak bizonyos betegségeket, nemcsak illegális, de valljuk be, morálisan sem feltétlenül helyes. Viszont az olyan funkcionális állításokat, mint például „az ómega-3 zsírsavak támogatják a glükóz-anyagcserét és javíthatják az inzulinérzékenységet”, már tudományosan megalapozott kijelentéseknek tekinthetünk.
Végső, de nem utolsósorban, az sem mindegy, hol vásárolsz.
„Nem kell egyik napról a másikra szakértővé válnod a témában” nyilatkozza Howard. „A jól képzett szakemberek készen állnak arra, hogy segítsenek megérteni testünk szükségleteit. Ahelyett, hogy a sarki boltban, vagy bolyongva egy nagy áruházban keresnénk a megfelelő étrend-kiegészítőt, keressünk inkább egy egészségügyi boltot a városban. A hozzáértő eladók biztosan segítenek megtalálni a megfelelő vitaminokat és más étrend-kiegészítőket.”
Amennyiben egészségügyi panaszod van, számos magasan képzett szakember segíthet abban, hogy jobban megértsd a tested szükségleteit. Tehát legközelebb, amikor étrend-kiegészítőt tennél a kosaradba, állj meg egy pillanatra, nézz utána a terméknek – és legalább akkora figyelmet fordíts saját magadra is.
Szerző: Pinti Panka Rebeka, Fotók: Getty Images, Forrás: Popsugar