A rosacea az arcbőr réme, de már sokat tehetünk ellene

2019. február 15.
A rosacea a felnőttek körében világszerte gyakran előforduló, jóindulatú, pattanásszerű, krónikus gyulladásos bőrbetegség. Idővel rosszabbodó, gyógyíthatatlan bőrelváltozásról van szó, kialakulásának oka nem ismert, a 30 és 50 év közti korosztályban gyakori, de szerencsére sokféleképpen tehetünk ellene.

Ma már számos kezelési lehetőség létezik a betegség súlyosságától és a tünetektől függően, az enyhe rosacea tüneteivel is érdemes szakemberhez fordulni – hívja fel a figyelmet Dr. Virágh Zsófia, a New Beauty Orvosi Esztétika és Anti-aging Központ bőrgyógyásza. A bőr hetekig-hónapokig, vagy akár évekig tünetmentes lehet, majd hirtelen fellángolhatnak a panaszok. A rosacea legfőbb tünetei közé tartozik az arc bőrének vörös vagy rózsás elszíneződése, kis erek tágulata, vörös dudorok, amelyek időnként gennyet tartalmaznak, ciszták és vörös, gyulladt szemek. Sok rosaceás ember azt gondolja, hogy csak a bőre érzékenyebb az átlagnál, ami gyakran és könnyen kipirosodik, elvörösödik, miközben a betegség gyógyíthatatlan, krónikus gyulladásos bőrelváltozásnak számít, aminek az állapota idővel rosszabbodik.

„A folyamatos vagy gyakran ismétlődő elvörösödés gyulladást okozhat, aminek hatására apró dudorok vagy papulák jönnek létre, amelyek hasonlíthatnak a tinédzserkori pattanásokra. A rosacea egyik legkellemetlenebb tünete, amikor a bőr szövetei túlbúrjánzanak és karfiolszerű elváltozást hoznak létre elsősorban az orron – ezt a borvirágos megjelenést hívják rhinophymának” – mondja a szakember.

Noha a rosacea állapota változó és nem lehet előrejelezni, a korral azonban folyamatosan romlik, főleg a kezeletlen esetekben. Számos tanulmányban a betegek többsége jelezte, hogy kezelés nélkül egy éven belül az enyhe állapotú rosacea közép-súlyossá változott. Jó hír azonban, hogy megfelelő kezeléssel a rosacea progressziója jelentősen lassítható.

A kezelési lehetőségek

„Számos kezelési lehetőség létezik a betegség súlyosságától és a tünetektől függően” – hívja fel a figyelmet Dr. Parrák Zita. Rendelkezésre állnak helyileg alkalmazott készítmények, gyógyszerek és különböző lézeres kezelések, terápiák.

Az enyhe rosacea nem feltétlenül igényel kezelést, ha a beteget nem zavarják a tünetek, de ebben az esetben is fontos, hogy szakorvos döntsön. Súlyosabb esetben általában kombinált kezelés szükséges, amikor egyidőben többféle terápiát alkalmaznak. Kombinált kezelés lehet például kén-alapú arclemosó használata naponta kétszer, kiegészítve antibiotikumos krémmel reggel és este, valamint antibiotikum szedése fellángolások esetén. Ezek mellett az orvos alkalmazhat lézeres vagy IPL-es kezelést is.

Lézer és IPL (intense pulsed light)

Számos beteg fordul a lézeres és IPL-es kezelés felé a folyamatos bőrpír és tágult erek eltüntetése érdekében, ezek segíthetnek a rosacea látható jeleinek eltüntetésében, és a bőr állapotának javításában.

Glikolsavas hámlasztás

A glikolsavas hámlasztásokkal kiegészítve a kezelést további állapotjavulás következhet be a rosacea tüneteit illetően. A kémiai hámlasztást profi módon két és öt percig alkalmazzák minden második-negyedik héten. A kezelés után enyhe szúró, viszkető vagy égő érzés léphet fel, és néhány beteg a kezelés után több napig tartó hámlást tapasztalhat.

Napfény elleni védelem

Jól ismert, hogy a napfény fokozhatja a rosacea tüneteit. Emiatt fontos, hogy az arra érzékenyek gondoskodjanak megfelelő védelemről, akár széles-karimájú kalappal, akár széles spektrumú, 50 faktorszámú cinket vagy titániumot tartalmazó krémmel, illetve a kettő kombinációjával. A legjobb a nap lehetőség szerinti elkerülése betegség esetén.

Forrás: New Beauty, purecom Fotó: Profimédia – Red Dot