Tudtad, hogy a kézfejeden az egyik legvékonyabb és legérzékenyebb a bőr? És azt, hogy már 25 éves korod környékén elkezd lekopni a felületéről az úgynevezett hidrolipidréteg? Ennek következtében a bőröd egyre jobban veszít a hidratáltságából és a rugalmasságából, negyven-ötven éves kor körül pedig az öregségi pigmentfoltok is megjelennek rajta. Ezért van az, hogy míg sokszor valakinek az arcára nézve nehéz megállapítani a korát, addig a kézfeje már sokkal árulkodóbb lehet.
Mivel a kezünkkel végezzük a legtöbb feladatot a nap folyamán, és az időjárás viszontagságainak is közvetlenül ki van téve (UV-sugárzás, hideg stb.), ezért egyáltalán nem csoda, hogy a külső hatások jobban megviselik a bőrt ezen a területen. Emiatt azonban sokkal több törődést és odafigyelést is igényel(ne) ahhoz, hogy sokáig szép, fiatalos és ápolt maradjon. A fagyos téli időben kiszáradt, kirepedezett (sokszor akár vérző) bőr nem tudja ellátni a védő funkcióját, így az ekcéma és pikkelysömör tünetei is felerősödhetnek, a keletkezett apró sebek pedig akár felül is fertőződhetnek. Ha mindezt szeretnéd elkerülni, igyekezz megfogadni a következő tanácsokat.
1. Hordj kesztyűt
Banálisnak hangzik, pedig a kesztyű nemcsak a hidegtől véd, de általa a tömegközlekedési eszközök kapaszkodóin hemzsegő baciktól is megkímélheted magad. Tartsd a kabátzsebedben, így soha nem felejted otthon őket.
2. Csökkentsd minimálisra az alkoholtartalmú kézfertőtlenítők használatát
Habár a kézfertőtlenítők hatékonyan pusztítják el a kezeden található legtöbb kórokozót, alkoholtartalmuk miatt rendkívüli módon szárítják is a kéz bőrét, és növelik a dermatitisz kialakulásának esélyét. Ha van lehetőséged kezet mosni, akkor mindig inkább ezt a megoldást válaszd és ne az alkoholos gélek kenegetését. A kézfertőtlenítés egyébként is végszükség esetére van kitalálva.
3. Házimunkához használj gumikesztyűt
Mosogatáshoz, takarításhoz mindig használj gumikesztyűt, hogy a vegyszerek ne érintkezhessenek közvetlenül a bőröddel, ezek ugyanis szintén extrém módon szárítják és irritálják a bőrt. Még jobb, ha igyekszel minél természetesebb tisztítószerekre váltani.
4. Válts gyengédebb összetételű folyékony szappanra
A legtöbb bolti folyékony szappan olyan agresszív tisztító vegyületeket tartalmaz, ami az arra érzékenyeknél a bőr nagy mértékű kiszáradását okozza, ez pedig egyenes út a kisebesedéshez vagy hosszabb távon akár az ekcéma kialakulásához. Válassz olyan folyékony szappant kézmosáshoz, ami SLS-, alkohol- és egyéb felesleges kemikáliáktól mentes. Ellenben keress az összetevők között olyan hidratáló, nyugtató, gyulladáscsökkentő összetevőket, mint a pantenol, a glicerin, az aloe vera, az urea, a betaine vagy az allantoin. Én például nagyon szeretem a drogériás Balea ultra sensitive folyékony szappanutántöltőt és a Yope folyékony szappanjait is.
5. Mondj nemet a forró vízre
Az a hirtelen hőingadozás is elképesztően megviseli a bőrt, amikor a kinti hidegből bemész a meleg, fűtött lakásba. Ennél már csak az károsabb, ha az átfagyott kezeidet rögtön forró víz alá dugod. Az extrém meleg ugyanis a maradék hidrolipidréteget is eltávolítja a bőrödről, ami a száraz bőr kialakulása mellett a különféle bőrbetegségek kialakulásának is kedvez. Érd be egy kellemesen meleg hőmérséklettel, és utána krémezd be a kezeidet.
6. Peeling és pakolás
A kézfejed hámlasztásáról se feledkezz meg, hiszen ezzel a bőr megújulását segíted. Ehhez heti egyszer-kétszer használhatod az arcodra alkalmazott hámlasztókat vagy egy fizikai radírt is, amit követhet egy hidratáló olajos kézpakolás. Így a kézmaszk hatóanyagai a peeling hatására még jobban képesek lesznek beszívódni. Még jobb, ha kesztyűt is húzol a kezedre, amíg hat a pakolás, de ha nem szeretsz pepecselni, akkor választhatsz a kézre való fátyolmaszkok közül is. Azonban arra ügyelj, hogy ha a kézfejed teljesen kirepedezett a szárazságtól, netán vérzik is, akkor semmiképpen ne radírozd, vagy hámlaszd. Amíg a sérülések be nem gyógyulnak, csak a védelemre és hidratálásra fókuszálj.
7. Váljon a krémezés a rutinoddá
Készítsd oda a fürdőszobai csap és a mosogató mellé is egy-egy hidratáló összetevőkben gazdag kézkrémet, és minden egyes kézmosás (vagy vízzel érintkezés) után alaposan kend be a kezeidet. Sokan kérdezik, hogy mik a kedvenc kézkrémjeim, úgyhogy íme a lista: CeraVe Reparative kézkrém, La Roche-Posay Cicaplast kézkrém vagy a sima Cicaplast Baume B5 (amit télen arcra, ajkakra, könyökre és mindehova kenek), Burt’s Bees Honey & Grapeseed kézkrém és a Neutrogena kézkrémjei.
8. Próbáld ki a paraffinos kézápolást
Ha a kézfejed bőre hajlamos a komolyabb kiszáradásra, akkor mindenképpen érdemes legalább a téli hónapok alatt beiktatni havonta egy paraffinos kézápolást. A legtöbb körmösnél elérhető ez a szolgáltatás. A kezelés során a fertőtlenítés és bőrradírozás után egy gazdag hatóanyag-tartalmú krémpakolást alkalmaznak, majd meleg paraffin fürdőbe mártják a kezet. Már egy alkalom után látni fogod a változást.
9. Ápold a körömágyat is
Sokszor nem elég a kézkrémezés, a körmöket körülölelő bőr ennek ellenére is kiszárad, berepedezik, amit stresszes helyzetben tépkedhetni kezdhetünk, ez pedig még a legszebb lakkozott manikűrt is elcsúfíthatja. Használhatsz a körömágybőr ápolására készült krémeket vagy körömápoló olajokat is, de az is tökéletesen megfelel a célnak, ha minden nap bemasszírozol néhány csepp olíva- vagy kókuszolajat a körmeid körüli bőrbe. Néhány percig hagyd beszívódni, majd a felesleget töröld le. A lényeg ebben is a rendszeresség.
10. Tápláld, hidratáld a bőröd belülről is
Ahhoz, hogy a bőröd egészséges, puha és hidratált legyen, rendkívül fontos, hogy vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag étrendet kövess. Fogyassz minél több zöld színű zöldséget, fehérjében gazdag hüvelyeseket, sovány húsokat, B- és E-vitaminokban bővelkedő tojást, búzacsírát, avokádót, valamint omega-3-at tartalmazó halakat. A napi minimum 2 liter tiszta víz elkortyolását pedig télen is vedd komolyan.
Fotó: Pexels