Mi az a kék fény?
Arról biztosan hallottál már, hogy az elektronikus kütyük által kibocsátott kék fény megzavarhatja az alvási ciklusod, a legújabb tanulmányok azonban már azt is kimutatták, hogy ez az ún. HEV (High Energy Visible Light), azaz nagy energiájú látható fény behatol a bőr mélyebb rétegeibe is, és nagy valószínűséggel szabad gyökök keletkezését idézheti elő. A szabad gyökök lebontják a kollagént és az elasztint, vagyis azokat a fehérjéket, amitől szép, fiatalos és rugalmas az arcbőröd. Ezek a photoaging, vagyis fény okozta öregedés elsőszámú okozói is. Ennek másik tünete az idősödéssel azonosított pigmentfoltok megjelenése, amiknek a kialakulását feltételezhetően a kék fény is gyorsítja.
Habár az ezzel kapcsolatos kutatások még gyerekcipőben járnak, és vannak szakértők, akik szerint annyira minimális a kütyükből áradó kék fény hatása a bőrre, hogy a napfénnyel szemben teljesen elhanyagolható. Az igazság azonban az, hogy egyelőre nem tudunk 100%-osan biztosat. Ettől függetlenül egyre több kozmetikai cég dob piacra az UVA+UVB mellett HEV-szűrővel is ellátott készítményeket. Ha már vannak, érdemes használni őket, hátrányod nem származhat belőle, csak előnyöd.
Mit tehetsz még ellene?
Használj HEV elleni védelemmel is felturbózott fényvédőt
Nem, sajnos egy sima UVA+UVB fényvédelemmel ellátott hidratáló nem elég. Keress olyan fényvédőt, amin fel van tüntetve, hogy a HEV-sugarak ellen is véd.
Elő a védőszemüveggel
Tudtad, hogy lehet kapni kékfény-szűrővel rendelkező számítógépes szemüveget? Lehetőleg minél nagyobb legyen a kerete, így nemcsak a szemed, de a körülötte lévő vékony bőrt is véded.
Tedd fel a fülest telefonálás közben
Nincs annál rosszabb, mikor a barátnőddel folytatott 30 perces trécselés közben a mobilod végig az arcodhoz tapad. Hangosítsd ki a telefonod, vagy használj fülhallgatót.
Építsd be a niacinamidot a rutinodba
A niacinamid, azaz B3-vitamin egy bizonyítottan nagyon klassz összetevő, ha folthalványításról van szó. Egy kutatás szerint már 3%-os koncentrációban is szép eredményeket lehet elérni vele, sőt a kialakulásuk elleni védelemben is segít. A niacinamid emellett a ráncokkal, pattanásokkal, tág pórusokkal és túlzott faggyútermeléssel is felveszi a harcot. Ha még sosem használtál niát, semmiképp ne 10%-ossal kezdj, mert egyeseknél irritációt vált ki ilyen nagy koncentrációban.
Tankolj fel antioxidánsokkal
Amellett, hogy rengeteg áfonyát, brokkolit, gojibogyót eszel és napi rutinod része a matcha latte kortyolgatása, fontos, hogy a bőrápolási rutinodban is legyenek antioxidánsokat tartalmazó termékek. Reggelente egy C-vitaminos szérum, heti kétszer esténként pedig egy kis retinol csodákra képes.
Kapcsolj éjszakai üzemmódra
A laptopodon és a telódon is be tudod állítani az ún. „Night Shift”-et, amitől sárgás színűvé válik a kijelző (ha nem, akkor tölts le egy appot), így minimálisra redukálhatod a kék fény kibocsátást. Ezt az esti órákban mindenképpen alkalmazd, így elaludni is könnyebben tudsz majd.
Fotó: Pexeles