Napallergia esetén így vigyázz a bőrödre!

2022. augusztus 25.
Mivel a napallergiával kapcsolatban számos tévhit kering, összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

A napallergia számos embert érint, felmérések szerint az Egyesült Királyságban miden tizedik ember küzd ezzel a problémával, Közép-Európában pedig a lakosság 10-20 százalékát érinti. Az viszont az egész világra igaz, hogy mostanra már nemcsak az erős napsütés esetén kell a bőrünket védeni, hanem az év minden napján. Napallergia pedig bárkinél előfordulhat; ha van a családodban allergiás vagy asztmás, akkor még nagyobb az esélyed erre a típusú bőrtünetre.

napallergia

A napallergia típusai

Polimorf fénykiütés (PLE): Különböző fajta napallergiák léteznek. A leggyakoribb a polimorf fénykiütés (PLE), más néven nyári fénykiütés vagy szoláris urticaria. Általában tavasztól őszig fordul elő. Ha valaki ezzel küzd, a bőr azon részén, melyet nap ér, kidudorodó, viszkető kiütés jelenik meg. A kiütés hasonlít a csalánkiütéshez és az arcon, nyaki részen, mellkason és a karokon fordul elő.

Szoláris urticaria: A szoláris urticaria a napallergia egyik fajtája, amikor a nap érintette bőrön csalánkiütések jelennek meg. A csalánkiütések viszketnek, néhány óráig láthatók. Általában maguktól elmúlnak, de amint ismét nap éri a bőrfelületet, azonnal újra megjelennek.

Gyógyszer okozta fényérzékenység: Bizonyos gyógyszerek a bőr napfényérzékenységét okozhatják. Egyes antibiotikumok, antidepresszánsok, gyulladáscsökkentő gyógyszerek is kiválthatják. Ha ezen gyógyszerek valamelyikét szeded, javasolt a napfény kerülése, amennyire csak lehet.

Actinic prurigo: Az actinic prurigo egy ritka bőrbetegség, mely leginkább kicsi gyerekeket és serdülő tiniket érint. Viszkető, hámló foltok jelennek a bőr azon részén, ami napfénynek volt kitéve. A foltok hetekig, vagy akár hónapokig is megmaradnak.

A napallergia tünetei

A napallergia tünetei emberenként változhat, az enyhétől a komolyabb formáig. A leggyakoribb tünetek a következők:

● Viszkető vagy égető kiütés

● Csalánkiütés

● Pirosság

● Duzzanat

● Hólyagok

● Apró dudorok

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a fent felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalod a napon tartózkodás után, érdemes orvos fordulnod, aki kíváncsi lesz a kórtörténetedre és a bőrödet is meg fogja vizsgálni. Javasolhat allergia vizsgálatot is, a lehetőségek kizárása végett.

További tünetei is lehetnek a napallergiának. Ha bármelyiket tapasztalod, ne késlekedj, azonnal fordulj orvoshoz!

● Mellkasi fájdalom

● Szédülés

● Izomgörcs

● Erős fejfájás

● Gyomorfájdalom

● Hirtelen erős gyengeség

● Légzési vagy nyelési nehézségek

● Hányás

Hogyan óvd a bőröd, ha allergiás vagy a napfényre?

Ha hajlamos vagy a napallergiára, nagy valószínűséggel érzékeny bőröd van. Tehát különösen óvatosnak kell lenned a bőrápolásban. Íme néhány ötlet, ami segíthet:

● Kíméletes szappant vagy arctisztítót használj arcmosáskor! Kerüld a durva összetételű szappanokat, amelyek elvonják a bőr természetes zsírosságát és ki is szárítják azt. Amit még megtehetsz, hogy kipróbálod az érzékeny bőrre kifejlesztett arctisztító, feszesítő arcmasszírozó eszközöket, melyek a bőrápoló termékeket segítik mélyen a bőrbe juttatni – oda, ahol a leghatékonyabb fejtik ki hatásukat.

● Használj hidratálókrémet, hogy a bőröd ne száradhasson ki! Kend be közvetlenül arcmosás után!

● Használj fényvédő krémet, legalább 30 SPF-est, és kend be a bőrödet 15 perccel azelőtt, hogy kimennél a napra! Két óránként kend be ismét, főleg, ha hajlamos vagy az izzadásra vagy úszol!

Hogyan tudod megakadályozni a napallergiát?

Ha napallergiád van, az a legjobb, ha kerülöd a napot. Íme néhány ötlet, hogy hogyan tudsz vigyázni a bőrödre:

● Laza, kényelmes védőruházatot viselj, ami takarja a bőrödet!

● Hordj nagy karimájú kalapot, amelynek árnyéka védi az arcodat és a nyakadat a naptól!

● Ne tölts túl sok időt a napon! Ha mindenképp kint kell lenned, időnként vonulj az árnyékba!

● Ne feledkezz meg a hidratálásról, igyál sok vizet!

Hogyan lehet kezelni a napallergiát?

Ha enyhe napallergiád van, a tünetek maguktól elmúlnak. Ha a tünetek komolyak, az orvos lehet, hogy felír szájon bevehető vagy helyileg alkalmazandó kortikoszteroidot. Ezek gyulladáscsökkentő orvosságok, melyek csökkentik a viszketést és a duzzanatot. Bizonyos esetekben az orvos antihisztamint is felírhat a tünetek enyhítésére. Ha nagyon komoly a kiváltott reakció, az orvos epinephrin injekciót is adhat, ami csökkenti a duzzanatot és a viszketést.

Szabad-e kimenni, ha napallergiád van?

Ne aggódj! A napallergia nem jelenti a strandolás vagy a nyári programok végét. Továbbra is kimehetsz, hogy élvezd a napsütést. Csak legyél elővigyázatos a bőröd védelme érdekében. Ha esetleg allergiás reakciót tapasztalsz a fenti tünetekkel, fordulj orvoshoz!

Forrás: Foreo Fotó: Getty Images

Olvasd el ezt is!