Ezzel a módszerrel menthetjük meg a téli hideg miatt károsodott bőrt

2023. november 28.
A hőmérséklet csökkenésével egyre több, a hidegben csodálatos eredményeket biztosító összetevőt érdemes felvennünk a szépségápolási rutinunkba. Mutatjuk, hogy milyen szépségösszetevőket érdemes ilyenkor keresnünk a szépségápolási termékek között.
szepsegosszetevok-telen-top

A specifikusan téli bőrápolás, és a téliesített szépségrutin fontosságával foglalkoztunk már többször is, nem véletlenül. Az évszakok változása ugyanis jelentős hatással van bőrünk állapotára, a mínuszok beköszöntével pedig extra terhelésnek van kitéve. Ennek kapcsán a Foreo egy egészen pontos, hatdarabos listát állított össze azokról a szépségösszetevőkről, amelyeket nyáron ugyan mérsékelten szükséges használnunk, de az előttünk álló időszakban annál fontosabb helyük van a bőrápolásban.

Télen jöhet a téli szépségrutin

Az év leghidegebb évszakában a kinti-benti hőmérséklet közti jelentős különbségek, a központi fűtés, a hűvös szél mind próbára teszik a bőrünket. A bőr hőmérsékletének szélsőséges változásai is negatívan hatnak annak szerkezetére; legfelső rétege könnyen kiszáradhat, kipirosodhat, esetleg berepedezhet, így az ellenálló képessége is csökken.

szepsegosszetevok-telen-top

A hőmérsékletingadozás és páratartalom azok bőrét is megviselheti, akik egyébként jól bírják a szárazságot. Ha a bőrgát megsérül, bőrünk pikkelyessé és érzékennyé válhat, folyamatosan viszkethet, valamint az ekcémás tünetek is könnyebben megjelennek.

Az arcbőr viszketése télen a legjellemzőbb, mivel a hideg és száraz levegő a bőr kiszáradásához és irritáltságához vezethet. Hidegallergia esetén a viszketés azonban nem csak arcunkon, hanem az egész testünkön jelentkezhet. Azon a területen, ahol a hideg a bőrt éri, hisztamin szabadul fel és rövid időn belül erősen viszkető hólyagok jelenhetnek meg. De lássuk, mit tehetünk télen a bőrünkért?

Íme, a téli bőrápolási rutin kötelező összetevői:

szepsegosszetevok-telen-topHialuronsav

A hidratálás télen és nyáron egyaránt kiemelt fontosságú. Ehhez számtalan szépségápolási terméket hívhatunk segítségül, ugyanakkor bőrünkben is megtalálható egy tiszta és rugalmas anyag, a hialuronsav. Fő feladata a víz visszatartása, egyedi molekulaszerkezetének köszönhetően súlyának akár 1000-szeresét is képes megtartani a vízben. Helyileg alkalmazva nedvességmegkötő gátat képez a bőr felszínén, amellyel megakadályozza a nedvességvesztést és rugalmas arcbőrt eredményez. Egy hialuronsavban gazdag szérum csodákat tehet bőrünkkel, nemcsak télen, hiszen a hidratálás mellett jelentős szerepet játszik az öregedésgátlásban, és a bőr feszesítésében is.

AHA-savak

Az AHA az alfa-hidroxi savat jelenti, de ne ijedjünk meg a „sav” szótól, hiszen az AHA-összetevők sokkal enyhébbek, mint a legtöbb bőrradír. Számos bőrhámlasztó AHA létezik, de a két leggyakoribb és leghatékonyabb a glikolsav és a tejsav. Az alfa-hidroxi savak számos kozmetikai termékben megtalálhatóak, többek között arclemosókban, tonikokban, szérumokban és arckrémekben. Az AHA-k minden bőrtípus számára előnyösek – csökkentik a finom vonalak és a ráncok megjelenését, javítják a bőr feszességét, textúráját és színét –, továbbá kiemelkedő a hidratáló tulajdonságuk és eltávolítják az UV-sugárzás látható jeleit.

Ceramidok

A ceramidok az egyik legfontosabb szerepet töltik be a bőr puhaságának és hidratáltságának megőrzésében, így nem véletlen, hogy télen sokan keresik a megoldást arra, hogy pótolják bőrük felső rétegének ceramidtartalmát. A ceramidok a bőrben is természetesen megtalálható zsírmolekulák, azaz lipidek, amelyek a bőr védelméről és nedvességtartalmának megőrzéséről gondoskodnak.
A ceramidok csökkenő jelenlétét a hideg száraz levegő, a meleg víz, a különféle szárító hatású kémiai anyagok és az öregedés is kiválthatja. Pótolhatjuk őket kozmetikai termékek használatával, illetve étrend-kiegészítő formájában is kapható.

Niacinamid

A niacinamid a B3 vitamin bőrápolásban használt neve. Ez egy vízben oldódó B vitamin, amely fontos szerepet játszik a létfontosságú testi funkciók számos pontján: pl. az agyműködés és az emésztés mellett a bőr is profitál belőle! A niacinamid helyreállítja a bőr védőgátját, csökkenti a hiperpigmentációt, segít az aknéval szembeni küzdelemben, ráadásul öregedésgátló hatással is rendelkezik. Rendszeres használata fokozza a hidratálók tulajdonságait és ellenállóbbá teszi a bőrt a nedvességvesztéssel szemben. Ha száraz a bőröd, akkor is remek választás, hiszen nyugtató hatással bír a bőrre.

Retinol

Valószínűleg ezzel nem árulunk el újdonságot, de egy kis ismétlés sosem árt – a retinol a retinoidok családjába tartozó A-vitamin származék. A szépségápolásban főként bőrfiatalító hatása miatt játszik jelentős szerepet. Serkenti a kollagéntermelést, valamint gyorsítja a bőr felső rétegének megújulását. Retinolt tartalmazó termékek széles körben kaphatóak vény nélkül, a retinoidok erősebb koncentrációi pedig receptre vásárolhatóak. A retinol fényérzékenységet okoz, így a nyári szezonban az esti rutin részeként alkalmazható, télen azonban nyugodt szívvel építhetjük be heti bőrápolási rutinunkba.

C-vitamin

Bár a C-vitamin nem csupán a téli időszakban játszik fontos szerepet a bőrápolásban, mégsem szabad elhanyagolnunk, ha a leghidegebb évszak legfontosabb bőrápolási összetevőiről beszélünk. Míg szervezetünknek a gyulladásos és fertőző betegségek leküzdéséhez, addig bőrünknek az agresszív külső környezettől védő anyagok termeléséhez van szüksége C-vitaminra. Egy minőségi C-vitaminos krém, különösen az érzékeny szem körüli bőrön, segít megelőzni a bőrszárazság tüneteinek kialakulását és azonnal puhává varázsolja a bőrt.

Fotó: Getty Images