- Biztos te is hallottál már arról, hogy állítólag a hajunk 7 évente megváltozik.
- Egy ilyen váltásnál megváltozhat a haj textúrája, sűrűsége, de akár a színe is.
- Jane Martins trichológus árulta el, hogy mennyi igazság van ebben!
„Van egy elmélet, miszerint a hétéves hajciklussal a haj újraindul, és megváltozhat a textúrája és hossza” – mondja Jane. „Az átmeneti hajhullás (telogén effluvium), ahol a betegség, az étrend és a stressz következtében megnövekszik a kihullott hajszálak száma, magától megoldódik, amint a kiváltó tényezőket kezeljük, és nincs hatással a haj átmérőjére” – mondja.
Tényleg 7 évente kerül sor a haj teljes változására?
„Az emberi szőrtüsző folyamatos ciklikus mintázatban nő. A növekedési szakasz anagénként ismert, és meghatározza, hogy mennyi ideig nőhet a haj, ami akár 7 évig is eltarthat (egyéntől függően)” – magyarázza Jane. „Ha a hajnövekedési ciklusod folyamatosan megszakad, például, mert nem támogatod a megfelelő táplálkozással, előfordulhat, hogy a hajad nem fog olyan hosszúra nőni, mint korábban. Ennek az az oka, hogy a szőrszálak nem maradhatnak az anagén fázisban elég hosszú ideig ahhoz, hogy elérjék a kívánt hosszúságot” – mondja a szakértő.
Melyek a haj különböző fázisai?
A hajunk a 7 éves változás alatt különböző fázisokon megy keresztül. Jane az alábbiakban mindegyiket elmagyarázza:
1. Az anagén fázis
„Az anagén fázis a haj növekedési szakasza. A haj növekedési ciklusának ez a szakasza átlagosan 3-5 évig tart. Az anagén fázis általában hosszabb az ázsiai származású embereknél, és akár 7 évig is eltarthat” – mondja.
2. A katagén fázis
„Az anagén végén a haj belép a katagén fázisba. Ez az átmeneti szakasz, amely az aktív szőrnövekedés végét jelzi, és körülbelül 10 napig tarthat” – magyarázza Jane.
3. Telogén fázis
„A katagén fázist követi a hajciklus telogén fázisa vagy nyugalmi szakasza, amikor a szőrtüsző alvó állapotban van, és nem kerül sor a hajszál növekedésére” – folytatja Jane.
4. Az exogén fázis
„Az utolsó szakasz az exogén, amikor a haj kihullik. Minden szőrtüsző független és saját növekedési ciklusa van” – mondja Jane. Így nem fogsz teljesen más hajjal ébredni. A haj új korszaka fokozatosan kerül bevezetésre, attól függően, hogy milyen gyorsan hullik ki az előző ciklusból származó tüsző.
Változik a hajunk az idő múlásával?
Sokan számolnak be arról, hogy az évek folyamán hajuk elvékonyodott és jobban láthatóvá vált a fejbőrük, de ez nemcsak a hajhullás miatt lehetséges, ugyanis örökletes is lehet.
De a hajsűrűség átmenetileg is megváltozhat a növekedési fázist megszakító életmódbeli tényezők miatt, mint például a stressz és a betegségek. „Aki telogén effluviumot tapasztal, ami a diffúz hajhullás egy formája, az akkor következik be, amikor a hajciklus anagén (növekedési) fázisa megszakad egy belső zavar miatt. Emiatt a szokásosnál sokkal több hajszál költözik át az anagén fázisból a telogén (nyugalmi) fázisba, ami körülbelül három hónappal később túlzott napi hajhullást eredményez.
Forrás: Glamour, Fotók: Getty Images