Természetes botox vagy átverés: tényleg működik az arctapasz?

2025. február 24.
Az arctapaszozás „természetes botoxként” robbant be a netre, és nők ezrei esküsznek rá. De tényleg működik? Bőrgyógyásszal járjuk körbe a kérdést, alaposan megvizsgálva az 1800-as évek óta népszerű módszert.
Arctapaszok: működik a régi csodamódszer?
  • Biztosan szembejöttek már azok a TikTok- és Instagram videók, amiken a nők furcsa tapaszokat helyeznek fel az arcukra.
  • Ezek a tapaszok elvileg mechanikai módon blokkolják a mimikai ráncok működését, így fejtve ki ránctalanító hatásukat.
  • A módszer valójában már az 1800-as évek óta jelen van, de valóban hatásos? Bőrgyógyász segít tisztázni a kérdést.

A mimikai ráncok nevükhöz híven a mimikánk, vagyis az arcizmok mozgatása mentén alakulnak ki. Ebből egyenesen következik, hogy ha valamilyen módon képesek vagyunk blokkolni ezt a mozgást, akkor a ráncoktól is megszabadulhatunk.

Ezen az elven működik a botox, és ezt ígérik az online világ új virális csodaszerei az arctapaszok is – az előbbinél jóval természetesebb és kíméletesebb módon. A módszert valójában már az 1800-as években is használták, az elmúlt időszakban pedig egyre sűrűbben bukkant fel virális Instagram- és TikTok videókban.

A Frownies névre keresztelt első ránctalanító tapasz már 1889-ben megjelent – ez még egy egyszerű papírtapasz volt csak. A modern arctapaszok már más anyagokból is készülnek, de akár kineziológiai tapaszokat és szilikontapaszokat is használnak erre a célra. De pontosan hogyan is működnek és mennyire hatékonyak az arctapaszok?

Arctapaszozás: a természetes csodaszer ráncok ellen?

Az arctapaszozás, vagyis face taping elve valójában nagyon egyszerű. Mechanikusan blokkolja az izmok működését, ezzel megakadályozva a ráncok kialakulását, elmélyülését. Voltaképpen ugyanolyan elven működik, mint a botox, csak egy jóval kíméletesebb, természetesebb változatban.

Az arctapaszokat többnyire éjszakára viselik a nők, azt remélve, hogy így kifejtik áldásos hatásukat, és reggelre simább arccal ébredhetünk. A tapaszokat többnyire olyan stratégiai pontokra helyezik fel, mint a homlok területe, a szemöldökök közötti „mérges ránc”, de akár az arcra is felhelyezhetjük a mosolyvonal területére.

Tényleg hatékony az arctapaszozás?

De vajon mennyire hatékony a face taping? Elméletben nagyon jól hangzik a dolog, de a bőrgyógyászok azért szkeptikusak a módszer hatékonyságát illetően.

Dr. Susan Massick bőrgyógyászprofesszor szerint az arctapaszok használata nem jelent valódi, tartós megoldást a ráncok ellen. Bár lehetséges, hogy a használatot követően közvetlenül valóban tapasztalunk valamennyi javulást, ez a hatás csupán átmeneti – a tapaszok eltávolítása után a gravitáció hamar visszaállítja arcbőrünk eredeti formáját.

A szakértők hangsúlyozzák, egyelőre nincsenek olyan klinikai vizsgálatok, amelyek igazolnák a face taping hatékonyságát, vagyis nem lehet kijelenteni, hogy valóban segíthetnek csökkenteni a ráncok megjelenését és visszaállítani az arc fiatalságát.

Fontos tudni, hogy az arcunkon dinamikus és statikus ráncok is vannak – előbbieket az arcizmok mozgatása, vagyis a mimikánk használata eredményezi, utóbbit azonban egyszerűen az idő múlásával ránk „nehezedő” gravitáció idézi elő. Míg az arctapaszok valóban gátolhatják az arcizmok akaratlagos mozgatását, a statikus ráncokon nem igazán tudnak segíteni.

Egyelőre marad tehát a retinol és a botox, ha tudományosan is igazolt ránctalanító módszereket szeretnénk kipróbálni. És persze a reménykedés, hogy szerencsés genetikával áldott meg minket a sors!

Forrás: HuffPost Fotó: GettyImages


Szépség
Ne maradj le!