Vigyázz! A fekete és sötét zoknik a lábszakértő szerint ezért lehetnek rosszak a lábunknak

2024. november 02.
Jó, ha tudjuk, hogy nem csak a cipő számít a lábunk egészségének. A szakértő elárulta, milyen zoknikkal árthatunk a lábunknak. És nem csak a lyuk lehet probléma!
Legrosszabb zokni
  • A zoknik között is akad olyan, ami kifejezetten árthat a lábunknak. 
  • A lábszakértő elmondta, milyen típusú zoknik azok, amelyek viselése kifejezetten egészségtelen lehet.
  • Nemcsak a zokni anyaga, hanem a színe is számít a lábunknak!

Bizonyos típusú zoknik pont olyan egészségtelenek lehetnek a lábunknak, mint a magas sarkú cipő vagy a csúzlipapucs. „A zokninak funkciója van – kezdte Dr. Chandler Hubbard, a Western Orvostudományi Egyetem ortopédorvosa. – Elvezeti a nedvességet, szabályozza a hőmérsékletet, kényelmesebbé teszi a cipőviselést, támaszt.”

De akkor melyek azok a zoknik, amik valóban ellátják a feladatukat? És milyen zoknikat ne húzzunk a lábunkra, ha jót akarunk magunknak?

Ezek a legrosszabb zoknik a lábunk egészségének

1. Sötét színű vagy fekete zokni

Nem biztos, hogy látható szemmel, de a sötét színű zoknik festékanyaga viselés közben a bőrünkbe, körmünkbe dörzsölődik. Elég egy apró hámsérülés a bőrön, hogy ez komoly irritációt, gyulladást okozzon.

Ha mégis szeretnénk sötét színű zoknit felhúzni, akkor is mossuk ki, ha új. Így csökkenthetjük a bőrünkbe jutó festékanyag mennyiségét. 

Dr. Ebonie Vincent-Sleet ortopéd szakorvos az tis megjegyezte, hogy a fekete zoknik gyakran kevésbé lélegző anyagúak. Emellett jobban bolyhosodnak a lábujjak között, így a gombás fertőzések valószínűségét is növelhetik.

A sötét színű zoknik viselése nem biztos, hogy a legegészségesebb a lábunknak

A sötét színű zoknik viselése nem biztos, hogy a legegészségesebb a lábunknak

2. Nem jól szellőző zoknik

Nagyon fontos a zokni anyaga. Olyat kell választanunk, amelyik elvezeti a bőrünktől a nedvességet, így megelőzhető a bőr és a köröm gombásodása. Három anyagból készítik általában a zoknikat:

  • Pamut
  • Gyapjú
  • szintetikus

A pamut nem igazán vezeti el a nedvességet, ha izzadós a lábunk, így az átpárásodott zokni érintkezik a bőrünkkel. A gyapjú a szakember szerint egy fokkal jobb, viszont általában vastagabb, ezért melegebb időben nem túl kényelmes. Ha nem izzadós a lábunk, az ebből a két anyagból készült zokni jó viselet lehet. Izzadósabbaknak viszont a szintetikus, sportoláshoz kifejlesztett zoknik lehetnek a jobbak.

3. Nem pont jól illeszkedő zokni

Ha egy zokni túl laza, összecsúszhat a cipőben, ami így kitörheti a lábunkat. A túl szűk, szoros zokni fájdalmasan bevághat és akadályozhatja a vérkeringést a lábszárunkban. Honnan tudhatjuk, hogy egy zokni pont jó? Az eleje és a sarka pont jó a lábunkra anélkül, hogy meg kellene nyújtanunk a zoknit. A lábszáron is kényelmesen éri körül, nem áll el sehol a lábunktól.

Ha a zokni nem illeszkedik pontosan a lábunkra, okozhat problémákat

Ha a zokni nem illeszkedik pontosan a lábunkra, okozhat problémákat

4. Már hordott zoknit újra felvenni

A lábunkon rengeteg dolog összegyűlhet, még akkor is, ha nem járunk kifejezetten koszos helyen. Ezért ne viseljünk soha olyan zoknit, ami egyszer már volt rajtunk. Mindennap – és edzéshez külön – vegyünk tiszta zoknit, hogy megelőzzük a gombás fertőzéseket.

5. Sportcipő zokni nélkül

Úgy gondoljuk, jobban néz ki a sportcipő, ha nincs rajtunk zokni, még az is lehet, hogy kényelmesebb. Ám az orvosok egyáltalán nem ajánlják, hogy így tegyünk. Zokni nélkül nincs meg az a védőréteg a cipő és a lábunk között, ami meggátolná a gombás fertőzések vagy az irritáció kialakulását.

6. Lyukas zokni

Akár a legapróbb lyuk is okozhat problémákat a zoknin. Gondoltunk már arra, hogy a lyuk azért pont ott alakul ki, mert ott éri a legnagyobb terhelés a lábunkat, és így a zoknit is? Ha lyukasan vesszük fel a zoknit, ez a nyomás a megszakadt anyagot a lábunkhoz préseli, így nagy eséllyel töri fel a cipő azon a ponton a lábunkat.

Forrás: Huffington Post, fotó: Getty Images, Unsplash