Sokan saját tapasztalatból tudják, mit jelent, ha egér költözik az otthonukba. Gyakran nem egy rágcsálócsaládról van szó, hiszen szaporodnak, szaguk van, és még a spejz kincseit is megdézsmálják. „Kitessékelni” őket az otthonunkból nagyon nem könnyű, de az alábbi tudnivaló hasznos lehet, ha szeretnénk elkerülni az egérirtást.
1. Csak egy helyet akarnak, amit otthonuknak nevezhetnek
Ahogy az ember, úgy az egér is szereti a szabadban töltött tavaszi és nyári hónapokat. Amikor azonban az október és február közötti időszakra lehűl az idő, beköltöznek az otthonokba, ahol nemcsak a hideg elől tudnak elbújni, de élelemre és vízre is tudnak vadászni. Szakértők felhívják a figyelmet, ha az egér otthonra talál, gyorsan szaporodni kezd. Éppen ezért a megelőzés – és a korai beavatkozás – kulcsfontosságú, ha nem szeretnénk, hogy egérirtás legyen a vége.
2. Az egér gumitestű
Az egerek, hogy bejussanak az otthonokba, minden lehetséges utat megtalálnak, és egészen apró lyukakon is átférnek. Gyakran a két centiméteres átmérő sem okoz gondot nekik. Érdemes tüzetesen megvizsgálni a belső és külső falak állapotát, a csövek melletti részeket Tömjük be a lyukakat, repedéseket valamilyen szilikonos tömítőanyaggal, acélgyapottal. Utóbbival az egér éles fogai sem tudnak elbánni.
3. Az egérnek jó étvágya van
Az egér nem válogatós típus, rengeteg mindent megeszik. Megdézsmálja a gabonát, a gyümölcsöket, a magvakat, és még a csokoládét is szereti. Ezért érdemes az éléskamrában légmentesen záródó edényekben tárolni az élelmiszereket, hogy azok ne válhassanak a rágcsálók eledelévé. A maradékok kidobásakor ügyeljünk rá, hogy jól záródó szemetesbe tegyük azokat.
4. Az egér kórokozók hordozója lehet
Az egér jelenléte egészségügyi veszélyek szempontjából sem veszélytelen. A házi egerek többek között a szalmonella, a galandféreg és a pestis (bolhákon keresztül) hordozói, ürülékük és a vizeletük allergiát és asztmás tüneteket is kiválthat. Ráadásul az egerek elektromos tüzet is okozhatnak, ha véletlenül megrágcsálják a vezetékeket.
5. Úgy kell gondolkodni, mint egy egér
Bár a klasszikus egérfogók a legfelkapottabbak, aki humánus megoldást keres, élvefogó egércsapdát is tud választani. Érdemes alaposan átvizsgálni a fertőzött területet, hogy lássuk, hol a legaktívabbak a rágcsálók, majd ezeken a területeken elhelyezni a csapdákat. Érdemes azokat az érintett helyiségek peremén, illetve az ürülékkupac közelében lerakni.
Forrás: thekitchn Fotó: Getty Images