- Jellemzően 45 és 60 év között lépnek a nők változókorba – férfiak esetén inkább 50 felett –, de megjelenhetnek a korai menopauza jelei már a 30-as éveik közepén járó nőknél is.
- Tisztában vagyunk a menopauza kellemetlen tüneteivel, mint amilyen az izzadás, hőhullámok, álmosság és hangulatingadozás. Sőt: a puffadás is idetartozik.
- A gázképződés oka, hogy az egyéb kellemetlen tünetek mellett a perimenopauzális és a menopauzális időszak az emésztési és gyomorproblémák jelentős megugrását hozza magával.
Rengeteg nő – és orvos is – azt gondolja, hogy a menopauza a menstruáció rendszertelenné válásával kezdődik. A hormonális változások azonban már sokkal korábban, akár a harmincas éveink közepén is beindulhatnak.
„A savas reflux, a székrekedés, a hasmenés, a puffadás és a gázképződés mind nagyon gyakoriak lehetnek” – mondja Renita White szülésznő a menopauza tüneteit sorolva.
Gyomorpanaszokat, köztük puffadást is okozhat a menopauza
Tudományos adatok is alátámasztják, hogy a székrekedés egyszerűen gyakoribb az életkor előrehaladtával, nemtől függetlenül. Ugyanakkor a női hormonok hatásait illetően az eredmények vegyesek. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az ösztrogénszint csökkenése összefüggésben áll a puffadással és székrekedéssel Daniela Turley gyógynövényszakértő szerint. Más tanulmányok pedig arra mutatnak rá, hogy aki ösztrogént kap, az is tapasztalhat székrekedést.
„A hormonok megváltoztathatják a gyomor-bél traktus mozgékonyságát, és hozzájárulhatnak a bélrendszer megváltozásához” – mondja Turley, aki egy 2018-as, perimenopauzális nők körében végzett tanulmányra hivatkozik, ami megállapította, hogy a gyomorpanaszok egy másik hormonhoz, a kortizolhoz kapcsolódnak.
„A székrekedés oka lehet a stresszérzékelésben és a stresszhormonokban bekövetkezett változások, nem pedig a nemi hormonok változásának közvetlen hatása” – mondja Turley, hozzátéve, hogy több tanulmány is rámutat arra, hogy a stressz és az ebből eredő kortizolszint növekedése okozza a hasmenést, a székrekedést és az egyéb kellemetlen gyomorpanaszokat.
Taniqua Miller nőgyógyász hozzáteszi: „A kortizol nemcsak a zsírraktározást serkenti, hanem az emésztést is lassítja, ezáltal fokozott puffadást és gázképződést okoz a bélben való lassabb áthaladási idő miatt.”
Menopauza idején megváltozhat az ételekhez való viszonyunk
„Azokat az ételeket, amelyeket a 20-as és a 30-as éveiben elvisel a gyomrunk, nem biztos, hogy a 40-es és 50-es éveinkben is jól fogja tolerálni” – mondja Miller, hozzátéve, hogy az életkor előrehaladtával és a menopauza megjelenésével egyszerűen érzékenyebbé válhatunk bizonyos élelmiszertípusokra. Miller szerint érdemes szakemberhez fordulni, hogy megállapításra kerüljön, hogy mire vagyunk intoleránsak és egyedi étrendet alakíthassunk ki. A leggyakoribb allergének közé tartozik a búza, a tejtermékek, a szója, a tojás, a diófélék, a halak és a kagylók.
Továbbá a szakértők szerint fontos a minőségi alvás és a stressz minimalizálása, mert ezek javíthatnak a gyomorpanaszokon. Az alvászavarok, amelyek gyakoribbá válhatnak a változókorban, szintén növelik a stresszhormon kortizol felszabadulását a szervezetben, így a jobb alvásra való törekvés kiemelten fontos.
A menopauza során bizonyos gyomorpanaszokra kell számítani, de vannak bizonyos ékes jelek, amelyek indokolják az orvos felkeresését, mint például a széklet észrevehető változása, valamint a megmagyarázhatatlan hányás vagy fogyás.
Forrás: Vogue, Fotók: Getty Images