- A legújabb helyesírási kvíz remek gyakorlás is egyben!
- Csak a legjobbak tudnak a helyesírási kvíz legalább hat kérdésére helyesen válaszolni.
- Vajon mennyire felejtettük el az iskola óta, hogyan írjuk helyesen ezeket a kifejezéseket?
Azért is érdemes a helyesírási kvízeket kitöltenünk, mert ez remek gyakorlás és frissen tartja a nyelvtani tudásunkat. Ráadásul a helyesírási szabályok is változnak időnként. Vajon követtük ezeket a frissítéseket a magyar helyesírás szabályaiban? Töltsük ki a kvízt és kiderül, mennyire naprakész a helyesírásunk!
Hogyan írtunk régen?
Ma már természetesnek veszünk bizonyos írásmódokat, de az igazság az, hogy vannak olyan magyar helyesírási szabályok, amik nem is olyan régen vannak velünk.
- A -dz és -dzs hangok/betűk csak 1984 óta számítanak a magyar ábécé teljes jogú tagjának. Előtte az elválasztásnál külön vették a betűit: a bodza szót a Magyar Helyesírás Szabályai híres és közel 40 évig érvényes 11. kiadása előtt úgy választották még el, hogy bod-za, és csak azóta szótagoljuk úgy, hogy bo-dza.
- A Magyar Tudós Társaság a Magyar helyesirás’ és szóragasztás’ főbb szabályai címmel 1832-ben jelentette meg az első helyesírási szabályzatot. Mindössze 32 lapnyi volt, és a leglényegesebb pontokra vonatkozó irányelveket fogalmazta meg.
- A 2016-os, legújabb helyesírási szabályzat a betűrendbe sorolásnál is érdekes, de logikus változtatást vezetett be. A kis- és nagybetűk között eddig sem tettek különbséget ebből a szempontból, viszont most leszögezték, hogy ha ez az egyetlen különbség a szavak között, akkor a kisbetűs megelőzi a nagy kezdőbetűst. Például a jácint előrébb kerül, mint a Jácint.
Töltsük ki a helyesírási kvízt!
Itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a legújabb helyesírási kvízzel. Nem véletlenül emeltük ki a fenti érdekességeket a helyesírási szabályok közül. Vajon ilyen kérdések is előfordulnak a helyesírási kvízben? Hány jó válaszunk lesz végül?
Fotó: Unsplash