Egyre többször és többet hallunk róla, hogy a mezőgazdasági vegyszerezés, környezetszennyezés és a városiasodás miatt a méhek tömegesen pusztulnak. A mézelő méhek és a magányosan élő vadméhek küzdenek azért, hogy megtalálják a helyüket a megváltozott világban, ahol biztonságosan élhetnek és szaporodhatnak. Ha nem is akarunk mézet termelni és méheket tartani, a méhecskehotellel, másnéven darázsgarázzsal akár a teraszunkon is segíthetünk ezeknek a hasznos fajoknak, hogy életben maradjanak és végezhessék a munkájukat.
A méhecskehotel nem kaptár
Sokkal inkább egy galambdúcra emlékeztet a méhecskehotel, amely remekül illeszkedhet a balkonkertünkhöz. A méhecskehotelbe nem házi méhek költöznek. A mézelő méhek több tízezres kolóniáinak termetes faodvakra vagy az ember által biztosított kaptárakra van szükségük. A balkonunkra a magányosan élő vadméhek és darazsak költözhetnek, melyek ujjnyi lyukak védelmére bízzák utódaikat.
Mivel ezek a rovarok nem termelnek mézet, amit meg kellene védeniük, egyáltalán nem agresszívek és nem szúrnak. A növények beporzását viszont sokkal hatékonyabban végzik, mint akár a mézelő méhek. Európában a növények beporzását leginkább ezek a magányosan élő fajok végzik, ám a természetes élőhelyük csökkenésével egyre kevesebb van belőlük, pedig nélkülözhetetlenek a vadon élő és termesztett növényeink beporzásához, a házi méhek ezt egyedül nem képesek elvégezni. A bambuszból, fából készült méhecskehotel viszont remek szállást biztosít a vadméheknek.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Bee Hotels #beeswax #beehotels #beehotel#honeybee#honey#birdboxmemes
Hova helyezzük?
A magányosan élő méhek és darazsak köztünk élnek, a kertekben, parkokban, teraszon, akár a sokadik emeleten is előfordulnak. Bárhol, ahol virágot találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert feltűnés nélkül, egyedül repkednek és szelídek, nem szúrnak.
Helyezzük el a méhecskehotelt vagy darázsgarázst olyan helyen, ahol a reggeli napfény éri. Ültessünk köré olyan növényeket, melyeket különösen kedvelnek ezek a hasznos rovarok. Olyan földbe ültessük ezeket, mely puha, hogy betapaszthassák vele a lakókamrájuk bejáratát.
Milyen virágot szeretnek a méhek?
Sokféle gyógynövényt és virágok kedvelnek a méhek. Ezek nem csak hasznosak, hanem a balkonunk díszei is lehetnek. A gyógynövények közül ültessünk levendulát, illatos macskamentát, zsályát, koriandert, kakukkfüvet, édesköményt vagy borágót. Az évelő virágok közül a sáfrányt, boglárkát, őszirózsát, mályvarózsát, szellőrózsát, hóvirágot és gólyaorrot szeretik különösen a méhek. Az egynyáriak közül pedig a körömvirág, mézvirág, pipacs, napraforgó, vasvirág, Kleopátra fűje és a vaníliavirág vonzza a legtöbb beporzó rovart, melyek biztosan szívesen költöznek be a méhecskehotelbe, ha ezeket ültetjük a közelébe.
Forrás: Better Homes & Gardens, MME
Fotó: Unsplash